Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Kızılay Hamamı ve Çevresi!

Cumhur Bandakçıoğlu

Kızılay Hamamı ve Çevresi!
  1 Kasım 2022

        Kızılay Hamamı ve Çevresi!
        Bahçelievler mahallemizdeki tek tarihi yapıdır. Mahallelilerimizin geçmişte sıklıkla kullandığı küçükte olsa bir kültür abidesidir. Mahallelilerimiz hamam olarak tekrar açılmasını uzun zamandır beklemektedir. Tam hak ettiği değere kavuşuyordu derken maalesef Türk tipi bir senaryoya kurban gitti ve oldukça uzun süredir akıbetini bekledi. Bir Ankara, Bolu çekişmesinin içinde buldu kendisini. Bu ülkede yapısal ve zihinsel bir değişim olmadığı sürece bu tip çarpıklıklar her zaman devam edecektir. Neyse ki aldığımız son haberler pozitif ve Kızılay Hamamı’nın restore ve onarımı kısa bir süre içerisinde tekrardan başlayacağı yönünde.
         Yurt dışında özellikle gelişmiş tarih ve kültür bilinci oturmuş ülkelerde tarihi ve özellikli binalar korunurken farklı bir uygulamayı da beraberinde getiriyorlar.         Tarihi yapının etrafına yapılan yeni binaların özellikle dış cephelerinde tarihi binanın yapı malzemeleri, rengi vs. referans alınıyor. Böylelikle bir bütünlük ve uyum sağlanıyor. Bu da göze çok daha güzel geliyor.
           Ben mimar değilim ama bir hobi olarak başladığım İstanbul Üniversitesi Kültürel Miras ve Turizm bölümündeki derslerimden öğrendiğim şekliyle buna literatürde Tipoloji, Birleşim Tipolojisi denmekte! Tarihi çevredeki yeni yapılaşmalarda daha nitelikli sonuçlara ulaşmak için bu bakış açısının hem ülkemizde hem de şehrimizde yerel unsurların dikkate alması önem arz ediyor.
  Mesela hem yıkım aşamasında hem sonrasında çok eleştirilen Belediye Meydanı’ndaki Abak İş Merkezi bana göre kısmen Büyük Cami ve Taşhan ile bir renk ve doku uyumu sağlamaktadır ve diğer binalara göre daha tipolojiktir. Yine Belediye Meclisinde, katlı otoparkın yıkılmasıyla yapılacak yeni meydan ve kompleksin, O bölgedeki camiler ve hamamla uyumlu bir tipolojide olmasını, ayrıca çevredeki binalara da uygun bir dış cephe uygulaması yapılmasını dillendirmiştim. Tanju Başkan da buna olumlu bakmıştı. Bakalım sonucu göreceğiz. Aslında bu yazının gerçek kaynağı, ilimizin en köklü özel öğretim kurumu Gürtan Koleji’nin yönetim kurulu başkanı, eğitimci kardeşim Can Gürtan dır. Biliyorsunuz Gürtan Kolejinin ilk hizmet binası Kızılay Hamam sokağındadır. Binanın ekonomik ömrünü tamlamış olması
  sebebiyle yıkılıp tekrar yapılacağını ve yapılırken de Kızılay Hamamı ile uyumluluk göstermesini, hatta hemen yanındaki binalarında ileride yenilenmesi yapıldığında bu duruma dikkat edilmesinin Bolu için bir artı değer olacağını belirtti. Bende hemen üzerine atladım, çünkü yıllardır Bolu için anlatmak istediğim, olmasını istediğim bir konuydu. Keşke herkes Can Hoca gibi sadece bina yapmak değil, aynı zamanda eser niteliğinde bina yapmak bilincinde
  olsa. Konuyu Bolu'nun tarihi binalar üzerinde çalışan ve bunu kendine misyon edinmiş tecrübeli mimarı, aynı zamanda Kızılay Hamamı’nın koruyucusu Semih Dimcioğlu abime de açtım. Umarım güzel ve örnek bir uygulama karşımıza çıkacak. Bu ayrıntıların gerek belediye, gerekse valilik nezdinde önemsenmesi gerektiğini düşünüyorum.

       Fotoğraflar; Kızılay Hamamı, Frankfutt (Römer) Tarihi binalar ve tipolji uygulamalı modern binalar.

        Cumhur Bandakçıoğlu 

  • Kaan seha22 Ocak 2023 . 17:43

   Fiyat ve yaş sınırı 2023 yılı itivariyle nedir söyler misiniz?

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Bir milletin büyüklüğü, nüfusunun çokluğu ile değil, akıllı ve fazilet sahibi adamlarının sayısı ile belli olur.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak