Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

ABANT

Cumhur Bandakçıoğlu

  1 Aralık 2004

  Bolu'nun 34 Km. güney batısında yer alır, 1325 m. yükseltide ve 125 hektar alanı kaplayan bir krater gölüdür. Yer altı sularıyla beslenir. Göl çevresi çam, köknar, kayın ağaçlarıyla kaplıdır...

  Bolu'nun gelmiş geçmiş dünya çapında en ünlü mesire yeri. Doğanın 4 mevsim ayrı güzellik-te sakladığı eşsiz hazinemiz Abant!

  Ülkemizde daha doğa yürüyüşlerinin (Sosyetik adıyla Trekking) popüler olmadığı dönemde hayatımızın tek anlamı olan izcilik ve kampçılık ruhunun değişmez mekanı Abant! Kıyısında, ormanında defalarca kamp kurduğumuz, hemen hemen her noktasına adım bastığımız büyülü atmosfer.

  Abant muhteşem doğasıyla her yıl yerli yabancı binlerce kişiyi ağırlamaktadır. Geçtiğimiz pazartesi birlikte olduğumuz Güney Afrika Cumhuriyeti Büyükelçiliği birinci katibi

  Mr.Andre Van Straten Abant için; "huzura kavuştuğum yer" tanımlamasını yapıyordu.

  Hepimizin Bildiği gibi Abant'ta 2 büyük otel, bir köşk otel ve birkaç gazino, orman ve özel idareye ait tesisler bulunmaktadır.

  Abant'ta bulunan Abant Place ve Abant Köşkü tesisleri Taksim otelcilik Turizm işletmeleri tarafından işletilmekteydi. Bu tesisler bu günlerde özeleştirme kapsamında yeni sahiplerini beklemektedir.

  Kulağımıza gelen, bu ihalelerde Bolu'nun öz sermayesinde herhangi bir firma veya şahıs bulunmadığı yönünde, zaten rakamlarda öyle yabana atılır cinsten değil.

  İhaleye giren firmalardan bir tanesi Türki Cumhuriyetlerde çok büyük yatırımları olan tekstil devi bir grup. Bu grubun bildiğim kadarıyla Turizmcilik geçmişi yok.

  Yine kendi sektörüm olduğu için biliyorum. Yakaladığı büyüklüğe rağmen işletmelerinin profesyonel bir yönetimi yok. Antalya da yaşadığım yıllardan olan deneyimimle söyleyebilirim ki özellikle turizm sektöründe profesyonelliği yakalayamayan tesisiler gerçekten içler acısı durumlara düşmektedir. Oteller, tatil köyleri şirket sahiplerinin ve yakın eşrafının özel eğlence ve konuk ağırlama yerine dönüşmekte, personelin hepsi uşak, gelen müşteriler sadece birer ayrıntı hatta bundan da kötüsü var ama bu kadar derine girmeyelim. Yani uzun lafın kısası evlere şenlik bir durum. O sebepledir ki ülkemizde çok güzel tesislere sahip olmamıza rağmen turizmde olmamız gereken yerlere gelememişizdir.

  Özellikle Abant Köşkü'nün Otel adı altında özel bir mülke dönüştürülmesi son derece kolaydır. Düşünsenize Abant kıyısında bir yalı! (Nitekim bu tür kokularda burnumuza gelmiş durumda)

  Her iki tesisin sahibi Vakıflar Bankası ve Vakıflar Genel Müdürlüğü, dolayısıyla ihalede bu kuruluşlardan sorumlu Sn. Devlet Bakanımızın tercihleri ön planda olacaktır. Abant Bolu'nundur.

  Bu durumda Sn. Bolu Milletvekillerine ve AKP Bolu il Başkanlığı'na büyük görevler düşmektedir. Bolu Halkı'nın hakları unutulmamalıdır. Bu tesissileri turizmde geçmişi olan, turizmi bilen, Bolu'yu bilen Bolu'yu seven, Bolu'ya gönül vermiş ve verebilecek kişiler tercih edilmelidir. Aksi takdirde bu işin vebali büyük olur. İnanıyorum ki doğru tercihler yapılacaktır ve yapılmalıdır.

  İhaleye giren firmalardan bir tanesini tanıyorum. Turizm geçmişi de hali hazırda bulunmaktadır. Gerçekten Bolu'ya gönül vermiştir. İşletmelerinde Bolu kökenliler çalışmaktadır. İhale için verdikleri rakamlarda son derce yüksektir. Diğer bir avantajı da, Güneyde bulunan tesisleri sebebiyle personelini mevsimsel olarak değişimli kullanıp düşük sezonlarda personelini mağdur etmeyeceğidir.

  Yine bu ihaleden BOLUSPOR'umuza bir şeyler gelmelidir. Bu işi organize edecekler tabii ki Sn. Milletvekillerimiz ve AKP il teşkilatıdır. Bunu yapabilecek güce sahip olduklarına inanıyorum. Bu bir toplumsal görevdir.

  Önümüzdeki hafta boyunca ev tekstili sektörünün kalbinin attığı Almanya /Frankfurt da Heimtekstil Fuarı'nda olacağım. Bir sonraki hafta Frankfurt'un bu sektörden yani fuar ve kongre sektöründen kazandıklarını size aktarmak istiyorum.

  Her şey gönlünüzce olsun.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Cumhuriyet fikir serbestliği taraftarıdır. Samimi ve meşru olmak şartıyla her fikre saygı duyarız.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak