Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Şehir ve Mimari ! 

Cumhur Bandakçıoğlu

Şehir ve Mimari ! 
  30 Temmuz 2019

   
        Şehir ve Mimari ! 
   
         Geçtiğimiz hafta yolumuz bir kez daha ABD’ye düştü. 24 saat yaşayan New York’un Manhattan adasındaydık. Hani gökdelenleri, Central Parkı, Finans merkezi, Sarı taksileri ve de Müzikholleriyle hafızalarda yer alan Dünya’nın bir numaralı çekim merkezinde. New York sürprizler şehridir. Jacob K. Javits fuar merkezinin çok yakınında kaşımıza yeni bir sürpriz daha çıkıyor. Hudson bölgesinde yapılan iyileştirme projelerinin bir parçası olan, Heykel’le, bina arasında bir eser, ‘The VESSEL’ (Gemi) İngiliz mimar Thomas Heatherwick tarafından tasarlanan görkemli yapı. 46 Metre yüksekliğinde, 154 Merdiven, 80 Bağlı noktası, 2500 basamak! 80 ayrı noktadan Manhattan ve Hudson Nehri için panoramik  seyir imkânı sağlıyor, Kimileri için bal peteği, kimileri için ise şarap kadehi olarak adlandırılıyor. Bana da ters dönmüş bir kozalak izlemini verdi.  The Vessel şimdiden New York’un sembol yapılarından bir tanesi olmuş durumda. Turistler için yeni bir ziyaret noktası. Zaten değerli olan New York’a yeni bir değer! 
   
         Tabi ki kürkçü dükkanına geri dönüyoruz. Ağustos ayı meclisimiz var. Memlekete bakıyorum, düşünüyorum, şehre değer katacak son 100 yılda yapılmış mimari farklılık taşıyan bir eserimiz yok. Halbuki çok güzel bir Belediye binası yapılabilirdi. Özel İdare, Hükümet Meydanı’nda, Kardelen Sineması’nın olduğu yere çok daha farklı bir bina yapabilirdi. Şehrin havasını değiştirecek, değer katabilecek mimari bir eser tasarlanabilirdi! Ne kamu, ne özel sektör daha bu seviyede değil. Ne böyle bir vizyon, ne düşünce ne de öngörü maalesef yok. 
   
          Tek umudum Mimar İZZET BAYSAL’a yakışacak bir eserin, belki bir kültür merkezinin, ama öyle sıradan bir mimari değil, gelip önünde fotoğraf çektirilecek kadar özel bir eserin İzzet Baysal Vakfı tarafından şehre kazandırılmasıdır. Sevimsiz ve hiçbir özelliği olmayan okul ve kampus binaları açıkçası beni tatmin etmiyor. Diyeceksiniz ki manevi yönü büyük eserler. Evet doğru ama, ben, MİMAR İZZET BAYSAL’ı temsil eden farklı bir  mimarisi olan görkemli bir eser istiyorum. Olur mu? Açıkçası pek umutlu olduğumu da söyleyemem ama olması en büyük dileğimdir. 
                                                                             Cumhur BANDAKÇIOĞLU 
   

  • bolu1415 Ağustos 2019 . 17:00

   Sn. Bolulu, kampüs mü? Aman Allah ım, güney cephesi beton kuzey cephesi cam olan bina mı? Yoksa, şehir iklimini unutup da çöl ikliminde gibi düz çatılı çirkin binalar mı? Siz biraz Avrupa veya Amerika kampüsleri görün. Daha da yoksa, gemi (ne alaka ise) modeli bina mı? Bir düşünmek lazım, Bolu ya uygun hangi yapısı varmış kampüsün, mimarina hastayım zaten. İnanın çok güldüm.
  • Cumhur Bandakçıoğlu31 Temmuz 2019 . 15:05

   Sn. Bolulu, Valilik binasının tarihçisi 1812 ye dayanıyor. o sebeple 100 yıldır dedim. Çizmecioğlu Anadolu Lisesi ve İzzet Baysal Kampüsü ndeki binaların hiç biri üst düzey mimari özellikleri haiz değil.
  • Bolulu31 Temmuz 2019 . 11:32

   Valilik binası ile, Çizmecioğlu Anadolu Lisesi ile İzzet Baysal Kampüsünü ziyaret etmenizi öneririm.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Medeniyetin emir ve talep ettiğini yapmak insan olmak için yeterlidir.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak