Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

DEPUDER – ÖN SEÇİM

Cumhur Bandakçıoğlu

DEPUDER – ÖN SEÇİM
  5 Nisan 2011

     Bir haftalık aradan sonra tekrar merhaba! Yıllık seyahat destinasyonlarımız içinde bulunan Kazakistan ziyaretimiz sebebiyle geçen haftayı ıskaladık. Açıkçası Kazakistan'da bu sene sizlerle paylaşacak bir konu yakalayamadım. Akabindeki yorgunluk da bugüne kadar beni getirdi. Geçtiğimiz hafta sonu hem memleket özlemini gidermek hem de CHP ön seçimine katılmak üzere Bolumuz'da soluğu aldık.

      Bolu'daki sosyal yaşamın öncü kurumu haline gelen Abant İzzet Baysal Üniversitesi ve üniversite camiası birçok etkinliğe ve projeye imza atarak Bolu'nun hizmetine sunuyor. Bu projelerin en yenilerinden olan DEPUDER'i size anlatmaya çalışacağım. DEPUDER, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Öğretim Üyeleri, Doçent Doktorlar Serap Durusoy, Meltem Nurtaş Velioğlu, Elif Yücetürk, Yardımcı Doçentler Süreyya Karsu, Hülya Erkanlı, Araştırma Görevlisi Meftune Özbakır ve ASA Danışmanlık şirket sahibesi ve yüksek lisans öğrencisi Esma Bayrak tarafından kurulmuş, madde bağımlıları, okuma yazma bilmeyenler, engeliler, sosyo-ekonomik düzeyi düşük aileler, şiddet gören bireyleri kapsayan yani, DEZAVANTAJLI GURUPLARA YÖNELİK PROJELER UYGULAMAK onları sosyal hayatın içine çekmek, toplumla kaynaşmalarını sağlamak için kurulmuş bir dernektir.
      Kısacası üniversitemiz içinde ortak paydası Bolu olan ve bu şehre gönül veren bir grup Bolu sevdalısı akademisyenin bir araya gelerek Bolu için ne yapabiliriz sorusuyla ortaya çıkartılan bir sosyal sorumluk projesidir.
      Geçtiğimiz hafta sonu Cumartesi akşamı Bolu Köroğlu Otel de yapılan, tanışma ve bilgilendirme toplantısına bizde katılarak derneğin mevcut pozisyonuyla ilgili bilgiler aldık.
   
     İlk projesini, Avrupa Birliği, Demokrasi ve İnsan Haklarına Destek Türkiye Programı kapsamında, hazırlayarak Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ve Bolu Elginkan Vakfı desteğiyle geliştiren DEPUDER, Bolu Kız Yetiştirme Yurdu'nda yaşayan 15-18 yaş arası genç kızların 18 yaşından sonra yurttan ayrılma durumunda kalmaları akabindeki mesleki eğitim ve kişisel gelişimine yönelik eğitim imkânlarından yararlanmalarının yanı sıra sosyal yaşam kalitelerini ve statülerini yükseltmek amacını gütmekte, özellikle Bolu gibi kendi yağıyla kavrulmayı seven, dışa pek açık olmayan insan profilinin ağırlıkta olduğu bir yerleşkede sosyal sorumluluk projelerinin önemini bir kez daha vurgulamaya gerek yok. Başta dernek kurucuları olmak üzere DEPUDER'e inanan ve destek olan herkesi kutluyorum. Yolunuz açık olsun.

        CHP ön seçim

      Geçtiğimiz Pazar günü ülkemizin uzun süreden beri lügatinden çıkardığı, demokrasinin vazgeçilmez enstrümanlarından bir tanesi olan ön seçim, CHP tarafından Bolumuz'la birlikte 27 il merkezinde yapıldı. Hem de sıkıntılı delege sistemiyle değil tüm üyelerinin katılım hakkıyla yapıldı. Ön seçim ilanının çok kısa bir süre önce yapılmış olması, örgüt hâkimiyetinin doğal olarak mevcut yönetimin elinde olması ve de yönetim dışındaki diğer adayların hazırlanma süresinin çok kısıtlı olması demokratik anlamda gerçek bir yarışın olmasına pek izin vermese de, CHP ve ülkemiz adına sevindirici bir gelişme yaşanmıştır. Ön seçim sonucu ilk 3 sırayı alan adaylarımız Sayın Tanju Özcan, Mehtap Özcan Mısırlıoğlu ve Hakkı Fidan'a başarılar diliyorum. Yine bu ön seçimi anlamlı hale getiren, belki de sonucu bildikleri halde bu yarışa katılarak başta ülke demokrasisi olmak üzere CHP Bolu Teşkilatı'nın demokrasi inancına katkı sağlayan Sayın Kemal Alemdar ve Sami Özdemir'i tebrik ediyorum. 

                                                             Cumhur Bandakçıoğlu

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Dünyanın her tarafından öğretmenler insan topluluğunun en fedakâr ve muhterem unsurlarıdır

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak