Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Çin’den haber var! 

Cumhur Bandakçıoğlu

Çin’den haber var! 
  17 Mart 2020

       Çin’den haber var! 

        Sizlerle onu ilk defa  18 Mayıs 2018 tarihinde bu sütunda buluşturmuştum ‘Öyle  bir geçer ki zaman’ başlıklı yazımla. 1978 – 1981 yıllarında babasının görevi sebebiyle Bolu’da yaşamış Gültekin Akay abimizle. 20 yıldır Çin'de yaşıyor. Son 2-3 yılda da kendisiyle yılda 2 defa Çin'de görüşme şansımız oldu. Eğer bugünkü duruma maruz kalmasaydık, 29 Nisan 2020 de tekrar görüşecektik. Korana virüsü çıktığı tarih itibarıyla kendisiyle sıklıkla iletişim halinde oldum. Bu iletişimden dip notlarını sizlerle paylaşıyorum. 

        25 Ocak 2019 

        Guangzhou (Kanton Fuar Bölgesi) sıkıntı yok.  Her şey kontrol altında. Devamlı uyarı yapıldı. Kalabalık yerlere gidilmiyor. Şehir boş gibi. Çoğu insan evinden çıkmıyor. 10- 15 gündür zaten fabrikalar tatile girmişti. Çoğu insan memleketlerine gitmişti. (Bu durum virüsün yayılmasında önem arz ediyor) Dışarıya fazla çıkmıyoruz. 

       Aslında esas sıkıntı, Wuhan Eyaletinde  bizim bölgemizde pek bir şey yok. Ben SARS zamanında da. Çin'de yaşıyordum. Bu konuda tecrübeliyiz. Kanton Fuar’na kadar etkisinin kalmayacağını düşünüyorum. (KANTON Fuarı 15 Nisan 2020 de başlayıp 05 Mayıs 2020 de sona eriyor. Ve bugün 17 Mart 2020 tarihinde halen resmi olarak iptal edilmemiş durumda) 

        Tatbikî işleri etkileyecektir. 10 Şubat tarihine kadar çoğu işletme ve fabrika kapalı. 

        Her şey 10 Şubat da belli olur. Bir de şimdi Gribin yoğun sezonu. Sen gelene kadar her şey düzelir. Aradığın için çok sağol. 

       01  Şubat 2019 

       Biyolojik saldırı değil. Öyle bir şey yok. Tamamen hijyenle ilgili. 

       16 Mart 2019 

       Gördüğüm kadarıyla bana bir şey olmaz  havası hâkim gözüküyor Türkiye’de.  Eğer maske yoksa bu kadar insan nasıl korunacak. Çin’den pek ders alınmamış gibi gözüküyor. Üzgünüm. 

       17  Mart 2019 

       Burada artık problem yok. Bitti gibi, 2 Haftaya Wuhan'ı da açarlar. Gelen yabancılara, 8 ülke vatandaşına 14 gün karantina uygulanacak. Bugün 25 ülkeye çıktığı söyleniyor karantina durumunun. 

        Wuhan hariç her yerde hayat normale döndü. Sadece maske kullanımı şart. 

        Kimsenin buralara iş için geleceğini sanmıyorum. Avrupa çok kötü. Siz de maskesiz dışarıya çıkmayın. Bugün 2, yarın 4 olur. Bir hafta sonra 100 kişiyle devam eder. 

       Vaka sayıları genelde 4-5 gün geç açıklandı ve lokasyonlar belli değildi. Enfekte olanların davranışları değişiyor ve yayma eğilimine giriyorlar. Bu konuda çok video var. 

       Biz süreci evde oturarak geçirdik. Bol bol temizlik yaptım. Yerleri sildik sürekli olarak. Çocukların uyku düzenleri bozuldu. Biz yine rahattık. Çünkü Guangzhou serbestti. Sokaklara çıkma yasağı hiç olmadı ama kimse çıkmadı. Başta Wuhan olmak üzeri bazı şehirlerde sokağa çıkma yasağı kondu. 

        Şimdi tekrar kontroller başladı. Çin dışından gelenler hasta çıkıyor. Yayılmanın  ikinci aşamasına geçildi bence. Asya kontrol altındaydı. Ama Avrupa’dan kaçanlar virüs taşıyor. 

        Ekonomik yıkım aşağı yukarı başladı burada. Tekstil de işçi yok. Emek yoğun sektörler de çok sıkıntı var. Ev fiyatları düştü. Borcu olanlar, kira ve maaş ödemesi yapacaklar çok sıkıntıda. İşverenler sıkıntıda. Yeni sipariş gelecek mi? Belli değil.  Bence Türkiye için ekonomik tedbirlerinde bir an önce alınması gerekiyor. 

                         Cumhur Bandakçıoğlu 

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Biz Türkler, bütün tarihimiz boyunca hürriyet ve istiklâle timsal olmuş bir milletiz.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak