Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Bir şeyler yapmak lazım!

Cumhur Bandakçıoğlu

Bir şeyler yapmak lazım!
  31 Ocak 2012

        Geçtiğimiz hafta sevgili arkadaşım Esra Yıldız gazetemiz köşesinde 'TEKKE değil KİPA' başlıklı yazısında son dönemde memlekette ardı ardına açılan yeni nesil ticari işletmelerin Bolu esnafına verdiği zarardan bahsetmişti. Maalesef gelişimin ve güncelin önünde durmak öyle kolay değil. Bunu engellemek de mümkün değil. Ben Bolu merkezinin her türlü olumsuzluğa rağmen, hiçbir zaman cazibesini ve avantajını kaybedeceğini düşünmüyorum. Cadde artık bitti, çekiciliğini kaybetti deyip bir köşeye çekilmemek lazım. Bir zamanlar İstanbul'da İstiklal Caddesi, hatta Bağdat Caddesi'nin bile bittiği söyleniyordu. Her 2 cadde de hemen hemen her gün yeniden doğuyor ve cazibesini yitirmiyor.
       Zaten doğuştan kambur olan caddemiz hiçbir döneminde kendisine yakışacak estetik zarafete sahip olmamış ve gereken özen gösterilmemiştir.  Rekabetin acımasız olduğu günümüzde ayakta kalabilmek için bir takım yenilikler yapmak zorundasınız, aksi takdirde elinizde avucunuzda sahip olduğunuz değerleri kaybetmeniz işten bile değildir. Öncelikle, İzzet Baysal Caddesi esnafı çok ivedi bir şekilde örgütlenmelidir. Belki bir dernek kurulmalıdır 'CADDE İŞ ADAMLARI DERNEĞİ' gibi! Veya 'İZZET BAYSA CADDESİ GÜZELLEŞTİRME DERNEĞİ' gibi! Bu topluluğa bence mülk sahipleri ev sahipleri de üye olmalı ve maddi manevi destek vermelidir.  Bu oluşum, caddeyi nasıl daha cazip hale getiririz tezi üzerine çalışmalar yapmalıdır. Dış cepheler,  tabelalar gözden geçirilebilinir. Hafta da bir akşam bütün mağazalar gece 11-12 kadar açık kalabilir. Ayda bir gün alış veriş festivali düzenlenip büyük indirimlerle tüketicinin karşısına çıkılanabilinir. Cadde üzerinde bu özel günlerde bazı mağazalar veya belirli noktalarda mini konserler yapılabilinir. Bir takım aktivitelerle caddenin çekiciliği artırılmalıdır. Bugün Türkiye'nin en lüks alışveriş merkezi İstanbul Nişantaşı bile bunca ününe rağmen boş durmamakta ve çekiciliğini artırmak için sıklıkla etkinlik yapmaktadır. Mesela cadde üzerindeki restoran tarzı işletmeler haftada bir gün ne yersen tek fiyat uygulaması yapabilir. Her iş kolunun haftada bir gün yapacağı farklılığın ve etkinliğin tüm esnafa getirisi olacaktır. Bunlar bütün dünyada yapılan şeyler. Ama bunları yapmak için kesinlikle organize olmak şart. Aksi takdirde dev işletmelerle rekabet etme şansımız olmayacaktır. Cadde esnafı bunu başarabilir mi? Bence başarır!

       Takdiri ilahi mi? - Tarihin bir cilvesi mi?
      Evet, İleri demokrasi naralarıyla her geçen gün yeni bir şey karşımıza çıkıyor. 12 Eylül 1980 darbesi biz Bandakçıoğlu Ailesi'ne hem olumlu hem de olumsuz sonuçlar getirmişti. Sevgili Yener Abim bu hafta 'Boludayenihayat'daki köşesinde bir kez daha anlattığı gibi Boluspor Başkanlığı döneminde Boluspor'un tarihinde erişebileceği en büyük başarı olan Türkiye Kupası, Sn. Kenan Evren tarafından adeta çalınarak Ankaragücü'ne hediye edilmişti. 13 yaşında o maçta nasıl hüngür hüngür ağladığımı hala dün gibi hatırlarım. Diğer taraftan ihtilal öncesi evimizin camının önünde oturamadığımızı, hep bir korkuyla yaşadığımız günleri de hiç unutmadık. 12 Eylül 1980 İhtilali lideri ve 7. Cumhurbaşkanımız Kenan Evren'in bugünkü durumuna düşmesi ve son yıllarda küme düşme mücadelesi veren ANKARAGÜCÜ'nün bu yıl küme düşmeyi garantiler hale gelmesinin aynı yıla denk gelmesi acaba takdiri ilahi midir, yoksa kaderin bir cilvesi midir?

                                                                           Cumhur Bandakçıoğlu

  • ertuğrul1 Şubat 2012 . 09:27

   Cumhur kardeşim çok doğru söylemiş .sayın belediye başkanının İzzet Bayysal cadddesine karşı ayrı bir husumeti var .Caddeyi bitirmek için elinden geleni yapıyor.Buna dubalarla başladı.Arabayla geçen biri esnaftan iki dakika durupta bir şey alalmıyor.Ayıptır ,günahtır ,yazıktır,onlarda sizin gibi evine ekmek parası götürmek ister sayın başkan.El vicdan.
  • gülcan1 Şubat 2012 . 00:44

   önerileriniz çok cazip ve hayata geçirilmeyecek kadar zor değil..umarım bu yazınızı duyan esnaflar olur ve harekete geçerler, sevinen yalnızca esnaflar değil, Bolu halkı olur...
  • özgür31 Ocak 2012 . 21:49

   içkili sazlı sözlü dansözlü restaurantlar acılmalı ve bunun ıcın beledıye ruhsat onayı vermelı...başka ticaret olmaz artık paranın hesabının olmadıgı tek şey eğlence mekanlarına dönüştürülmesi..kızacaksınız ama düsünün bir kez..
  • Bişey yapmalı hey 31 Ocak 2012 . 19:38

   Bişey yapmalı hey,bişey yapmalı hey,bişey yapmalııııııııııı
  • GOCA BOLULU31 Ocak 2012 . 15:30

   Belediye karayollarının oraya adliye cezaevinin bulunduğu yerlere yeni yapılara geçecekmiş. şimdi ki caddenin bir cazibesi kalmayacakmış gibi görünüyor.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Dünyanın her tarafından öğretmenler insan topluluğunun en fedakâr ve muhterem unsurlarıdır

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak