Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Bolu Sirkesi

Cumhur Bandakçıoğlu

  7 Şubat 2017

         BOLU SİRKESİ !
         Güzel memleketime, benim naçizane 'Kutsal Topraklar' olarak adlandırdığım Boluma Yüce Allah'ın bahşettiği doğal güzellikler saymakla bitmiyor. Bu güzellikler Bolu'yu diğer yerleşim yerlerinden ayırıyor ve farklı bir noktaya taşıyor. Doğa ve doğal hayat tutkunları için büyük bir albeni oluşturuyor ve BOLU'YU kendi alanında bir marka yapıyor. Emeksiz zahmetsiz bir marka! Yüce Allah'ın adeta anahtar teslimi verdiği Cennet diyarımız Bolumuz!
         Son yıllarda bazı güzel projelerin hayata geçirildiğine şahit olsak da, büyük resme baktığımızda bu cennete bizlerin çaktığı çivilerin pek de iyi ve yakışır olduğunu söyleyemeyiz. Doğamızın Bolu'ya bahşettiği güzelliklerin ve bolluğun yol verip, Bolulular'ın kendi olanaklarıyla yarattığı ve ünlendirdiği enfes bir tadımızda sirkemizdir! Tamamen dilden dile, kulaktan kulağa dolaşarak, hiç bir reklam bütçesi kullanılmadan ülke çapında meşhur olmuş sirkemiz. Faydaları saymakla bitmeyen, birçok hastalığa iyi gelen ve hastalıktan koruyan muhteşem bir bileşke olan sirke, ülkemizin hemen hemen her bölgesinde üretimi yapılabilmektedir. Bu sektörde çok büyük ulusal ve uluslararası markalar yer almasına rağmen Bolu Sirkesi'nin ününün bütün rakiplerine fak attığını sıklıkla yaptığımız seyahatlerimizde gururla şahit olmaktayız. Bu başarının arkasında ise yine hepimizin bildiği gibi mütevazı ve geleneksel olarak butik sirke üretimi yapan Kemal Ünlü Sirkeleri işletmesi yer almaktadır. Biz Öz Bolulular'ın bildiği adıyla; 'Kalleşlerin Sirkesi'dir. Rahmetli Mustafa Ünlü daha sonra Rahmetli Kemal Ünlü büyüklerimizin yarattığı bu enfes tat, günümüzde Meliha Ünlü teyzemizin ve ekibinin ellerinde, ilk günkü lezzeti ve kalitesiyle üretilmektedir. Hakiki bir Bolu lezzetidir. Kemal Ünlü sirkesini kullanan bir kişi, başka bir markayı kolay kolay kullanamaz. Hani deyim yerindeyse nerdeyse lıkır lıkır içilebilecek kadar özeldir. Ümit ederim ki bu meşhur markamız daha çok uzun yıllar tadından ve kalitesinden ödün vermeden yoluna devam eder. Son yıllarda Kemal Ünlü Sirkeleri'nin Bolu'ya getirdiği popülariteye ortak olmaya çalışan ve bundan ticari kazanç sağlamaya çalışan bazı markalarında ortaya çıktığını görüyoruz. İyi niyetle çalışıp kendi markalarını oluşturan ve bu lezzeti bozmadan daha da ileriye götürmek isteyenlere hiç bir sözüm yok. Onlara bu yolda başarılar diliyorum.
         Daha önce bir kaç kez bu köşede yazdığım gibi özellikle gıda sektöründe önüne, arkasına, üstüne, altına BOLU ismi yazılan her işletme ve ürün kendisine ciddi bir fayda sağlamaktadır. Bunun sebebi yazımın başında belirttiğim gibi BOLU'nun kendine has özellikleridir. Bolu Belediyesi ve Bolu Ticaret ve Sanayi Odası artık BOLU markasıyla ilgili bir standart ve sertifika programı hazırlamalıdır. İlimiz sınırları içinde üretimi yapılan markalara da bir BOLU logosu basılmalıdır. Hem Bolu'ya, hem üreticiye, hem de tüketiciye fayda sağlayacak bu uygulama kötü niyetli kişilere karşıda bir koruma sağlayacak, BOLU markasını hem meşrulaştıracak hem de daha da meşhurlaştıracaktır.
                                                            Cumhur Bandakçıoğlu
   

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Ne kadar zengin ve müreffeh olursa olsun, istiklâlden mahrum bir millet, medenî insanlık karşısında uşak olmak mevkiinden yüksek bir muameleye lâyık sayılamaz.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak