Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Köroğlu Dağlarının Şifreleri Ortaya Çıkıyor

Cumhur Bandakçıoğlu

Köroğlu Dağlarının Şifreleri Ortaya Çıkıyor
  7 Ekim 2022

        Köroğlu Dağlarının Şifreleri Ortaya Çıkıyor
         Gerek Bolu Platformu gerekse bireysel olarak yaklaşık 1 yıldır, önceleri Köroğlu Dağları Turizm Master Planı olarak adlandırılan, Türkçe meali Bolu’nun en büyük değerlerinden güney ormanları üzerinde kurulacak olan turizm tesisleri ile ilgili gelişmeleri izliyor ve tam olarak ne olduğunu anlamaya çalışıyoruz.
         Konu üzerinde oldukça fazla spekülasyon yapılmakta olup birçok senaryo halen daha dillendirilmektedir. Tabi ki bunun ana sebebi ülke olarak sabıkalı olmamızdır. Gerek sosyal medya hesabımdan gerek BolununSesi, Bolu Gazetesi, TV Bolu gibi yerel medya unsurlarından konuyu kendi penceremden birkaç kez gündeme taşındım. Önceki valimiz Sn. Ahmet Ümit ile Bolu Platformu olarak bir kez, bir araya geldik. Yine, Bolu Belediyesi Meclis Toplantısı esnasında Sn. Ahmet Ümit’e konuyu kamuoyu önünde sordum. Her iki görüşmede de açıkçası istediğimiz cevapları almamıştık.
           Son olarak 04 Ekim 2022 tarihinde Bolu Platformu’ Denetleme kurulu üyesi. Sn. Ahmet Baysal’ın, Bolu Platformu adına Sn Valimiz Erkan Kılıç’tan ricası üzerine Bolu Köroğlu Dağı Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Master Planıyla ilgili Bolu İli Özel İdaresi’nde bir bilgilendirme toplantısı yapıldı.                  Toplantı Sn.Valimiz Erkan Kılıç’ın daveti ve başkanlığında; İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sn.Sırrı Kösterli, İl Genel Meclisi Meclis Başkanı Sn.Yaşar Yüceer, AK Parti İl Başkanı Sn.Suat Güner, Platformumuz ilgili kurul üyeleri Sn.Semih Dimcioğlu, Sn.Ahmet Demir ve şahsım, Bolu Köroğlu Dağı Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi alan planı yüklenici firma yetkilileri ve il özel idaresi yetkilileri katılımıyla gerçekleşmiştir. Bugüne kadar yapılan en resmî açıklama ve bilgilendirmedir. Proje hali hazırda kurum görüşlerinin alınma ve lekeleme (Alan Belirleme) çalışmaları aşamasındadır. (Bu sürecin Haziran
  2023 tarihinde biteceği belirtilmektedir) Yüklenici firmaya ve projenin yerel
  muhataplarına Bolu Platformu adına çekinceler belirtilmiştir. Bu noktada, 38
  Hektarlık alanın %90’nın doğal koruma alanı olarak kalacağı başta mesçere (Özel Ağaç Ormanları) ve sit alanlarının hiçbir şekilde mevcut yapılarının bozulmayacağı ve ziyarete açık olmayacağı belirtildi. Projenin, büyük bölümünün Kış Sporları (Kartalkaya Bölgesi), Termal, Sağlık ve Spor Turizmi (Karacasu Bölgesi), Kamp, Günü Birlik ve Organik Yaşam (Aladağ- Sarıalan Bölgeleri) yoğunlaşacağı yönündedir. Diğer alanların yürüyüş ve bisiklet parkurları ağırlıklı olarak düşünüldüğü vurgulanmıştır. Sn. Valimiz, platform ve STK’ların da proje ile ilgili önerilerinin dikkate alınacağı ve yüklenici firmaya Bolu İli Özel İdaresi vasıtasıyla sunulabileceği belirtmiştir.
          Bolu Platformu, Bolu’nun turizm potansiyelinin doğru ve planlı bir şekilde ekolojik yapının korunarak sürdürülebilir olarak geliştirilmesi tarafındadır. Proje sınırlarındaki her türlü hareket bölgemize ait çizgileri taşımalı ve lezzetleri ağırlıklı olarak sunmalıdır. Böylelikle bölge halkının katılımı her noktada sağlanarak, özgün bir model oluşturulmalıdır.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Benim naçiz vücudum nasıl olsa bir gün toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti ebediyen yaşayacaktır.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak