Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Paris de 1 tane, Bolu'da 2 tane!

Cumhur Bandakçıoğlu

  8 Ağustos 2012

       Evet, haftanın bombası yine Bolu Belediyesi'nden dolayısıyla Başkanımız'dan geldi. İzzet Baysal Caddemiz Champ Elysees (Şanzelize)  olacakmış! Binaları giydireceksin,  yolları kaldırımları yıkıp tekrar yapacaksın bir dünya iş. Eh ne diyelim hayırlısı.
        Bu işin daha kolay bir yanı var Başkanım! Bunu yapmak bir encümen toplantısına bakar. İzzet Baysal Caddesi'nin ismini Champs Elysees (Şanzelize) diye bir gecede değiştirebilirsiniz. Hiç uğraşmaya gerek yok. Bir tabelayla çözülür! Acısız, ağrısız, zahmetsiz, sünnet gibi!
      2008 yılının yine bu vakitlerinde buna benze bir haber yerel gazetelerimizde boy gösteriyordu. D-100 Karayolu Champ Elysees (Şanzelize) gibi olacak!
       4 Ağustos 2008 tarihinde; 'Öyne de olmaz böyne de' başlıklı köşe yazımızda, neden olamayacağını ve neden olmaması gerektiğini detaylıca yazmıştık. Nitekim D-100 Karayolu yaklaşık 4 yıldan beri bizim gözlerimizle aynı şeklini korumaya devam etmekte olup benzetilmek istenen cadde ile en ufak bir benzerlik taşımamaktadır.
        Hal böyleyken Sn. Başkanımız nasıl oluyor da bir kez daha aynı vaadi bir başka nokta için kullanıyor, anlamış değilim. Acı ama gerçek Başkan'ın varsa danışman kadrosu iyi çalışmıyor. Eğer yoksa da bir an önce bir ekibin kurulmasında fayda olduğuna inanıyorum. En azından, Başkanı uyarabilirler. Başkanım zaten biz 2008'de Champ Elysees (Şanzelize)'yi yaptık. Bu sefer Oxford Street'e veya Broadway'i yapalım demeleri gerekir ki, bizim gibi hafızası balığın üstünde olanların eleştiri yazılarına muhatap olunmasın.
       2008 yılında Bolu Paris olursa,  D-100'de Champ Elysees (Şanzelize) olur demiştik. Bugünse kısaca 'Şaptan olur mu Şeker...' diyorum! 
       Bu kadar büyük, olmayacak vaatlerde bulunmaktansa; belli bir plan çerçevesinde basamak basamak  bu işlere girişilseydi, yeni imara açılan bölgelerde ve yıkılıp yapılan yeni binalarda bir takım kurallar çerçevesinde yeni uygulamalar yapılsaydı, bu şehrin yüzü çoktan değişir ve imrenilecek şekle gelirdi. Siz şimdi adeta ciddi bir estetik cerrahi ile bir takım şeyleri düzeltmek istiyorsunuz. Bu durumda yüzünü düzeltseniz, kıçını sarktırtırsınız. Eğer radikal bir yenileme yapmak istiyorsanız, buna Yukarı Çarşı'dan başlayın. Orada daha organize bir esnaf var. Bir takım restorasyonlar var. Yukarı Çarşı çok daha çabuk cazibe merkezi haline gelebilir. İzzet Baysal Caddesi kısmen yeni yüzlü bir caddedir ve burayı dış cephe kaplamalarıyla klasik bir havaya sokma yanlış olur.  Öncelikle bu caddedeki tabela kirliliğinin önüne geçilmeli, dış cephe boyaları standartlaştırılmalı ve kaldırımlar 5. sınıf parkelerden kurtulmalıdır. Bu değişiklikler bile İzzet Baysal Caddesi'nin cehresini değiştirmeye yetecektir.
       Ha gönül ister ki Paris'te yok ama Bolu'da 2 tane Champ Elysees (Şanzelize) olsun. Ama olmaz! Onun olabilmesi için gerekli alt yapı madden ve manen maalesef Bolumuz'da mevcut değildir.
               

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Herkesin üç kişiliği vardır; Ortaya çıkardığı , sahip olduğu , sahip olduğunu sandığı.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak