Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Her yiğidin gönlünde bir arslan yatar!

Cumhur Bandakçıoğlu

  29 Mart 2013

         Bolu'nun daha Bolu, Bahçelievler'in gerçekten Bahçelievler olduğu döneme dayanan abi kardeş ilişkileri, mahalle kültürünün yoğurduğu sevgi ve saygı duyguları, en az 40 yıllık bir dostluğun başlıca sebepleridir. Kamuran Abimizin, gönlünde yatan aslanlardan (Bolu Belediye Başkanı adaylarından) biri olmak, güzel ve gurur vericidir. Sağ olsun benim her zaman iyi olmamı, iyi yerlerde olmamı canı gönülden ister.
        Geçtiğimiz günlerde köşesinde kaleme aldığı 'Bolu Kazansın Diyorsak' başlık yazısında, hakkımızda her zaman olduğu gibi güzel şeyler yazmış. Telefonumuz susmadı desem yeridir. Bende, Kamuran Abi'yle birçok konuda kesinlikle aynı fikirdeyim. Bu ülke de siyaset ve politika tavandan tabana kadar önünüze koyulan yemek misali yapılmış ve yaptırılmaktadır.
        Ev sahibi dolaba ne koyarsa ertesi gün yemek ondan olur. Dolapta patates, salça ve kıyma var. E bunlardan en kolay zahmetsiz ne olur? Salçalı kıymalı patates yemeği olur. Eski, Başbakanlarımızdan rahmetli Adnan Menderes'in siyaset literatürüne giren 'Odun Koysam Seçilir' repliğini, bu savın başka bir türü olarak da kabul edebiliriz.
        Yaklaşık 1 yıl sonra yapılacak yerel seçimlerin startı, görünen o ki Türkiye'de ilk Bolu'da verilmiştir. Mesela bu yazıyı sizlere Uşak'tan yazmaktayım. Bolu ile benzer seçmen sayısına sahip Uşak da bir yerel gazetenin konu yaratma taktiği dışında, henüz en ufak bir kıpırtı yok! Aslına bakarsanız Bolu'da CHP dışında da bir kıpırtı yok! Bolu'da CHP aday adaylarından göz gözü görmüyor desek yanlış söylememiş oluruz. Acaba ilahlar Bolu'da Belediye Başkanlığını önümüzdeki dönem garanti CHP kazanacak diye mi fısıldadı. Yoksa ne kadar erken başlarsak o kadar yol alırız mı deniyor bilemiyorum.
       Bu ilginin 3 ana sebebi olduğunu düşünüyorum; Genel seçimlerde kazanılan 1 milletvekilliği. Bolu'yu yaşanmaz hale getirdiği düşünülen ve 18 madde gibi çeşitli imar planı uygulamalarıyla birçok mağdur bırakan, can yakan mevcut belediye başkanına olan tepkiler ile son dönemde merkezi hükümetin açılım adı altında terör örgütüyle yakınlaşmalarına olan tepkiler yatmaktadır.
       Birçok defalar söylediğim gibi hemen her dönem iktidar ağırlıklı oy kullanılmasına rağmen, hiçbir zaman hak ettiği hizmeti alamamış yazık edilmiş bir şehirdir Bolu! Bolu halkının bu noktayı iyi irdelemesi ve sebeplerini kendisine gelecek için rehber edinmesi gerekmektedir.
       Bolu da CHP'nin seçimi kazanabilmesi için dikkat etmesi gereken hususlar nelerdir dersek. Her ne kadar mevcut Belediye'ye ciddi tepkiler olsa da, azımsanmayacak sayıda belediye mağdurları yaratılmış olsa da, oy pusulasıyla baş başa kaldığınızda mühür, her türlü kızgınlığa rağmen, eğer Türkiye genelinde bir değişim rüzgârı yoksa genelde aynı noktaya gittiğini unutmamalıyız.
       Tekrar önümüze konan yemek benzetmesine dönersek, dolaptaki mevcut malzemelerin Bolu'da bir iştah yaratma gerekliliğidir. CHP adayı, sağ seçmenden oy almak zorundadır. Bundan dolayı da adayın kişisel duruşu ve etrafına verdiği pozitif enerji çok önemlidir. Sağ oylarda bir bölünme olur mu? Hali hazırda bu konuda bir ipucumuz yok. Türkiye'de her ne kadar AKP oylarında bir düşüş gözlendiği söylense de, önümüzdeki dönemde genel seçimlerin favorisi bugünkü verilere bakıldığında yine AKP'dir.  AKP iktidarının da kendinden olmayan belediyelere yaklaşımı ortadadır. Yani CHP'den bir belediye başkanı seçildiğinde, Bolu Belediyesi'nden kalacak maddi manevi mirası bir yere bırakın, Ankara ile ciddi bir uğraş içinde olacaktır. Bu da adayın ciddi anlamda iletişiminin ve ilişkilerinin güçlü olmasını gerektirmektedir.
        Bir de stratejiler hep Aladdin Yılmaz'ın olumsuzlukları üzerine yapılmaktadır. Ya AKP Bolu'dan farklı bir oluşum ve farklı bir adayla seçime girerse. Bu da unutulmamalıdır. Ben mevcut durumda aday adaylarının çok olmasını demokrasi şöleni olarak falan görmüyorum. Bu durum bölünmüşlük ve birbirinin altını kazmaktan başka bir şeye hizmet etmeyecektir.
       Kamuran Abi'nin yazmış olduğu tamamen bir temenni yazısının altındaki yorumlarına bakıyorum ve bazılarına gülüyorum. Büyük bir bölümünün 100% CHP'liler tarafından atıldığını biliyorum. Mesela, Belediyeciliği bilmek diye bir kavram var! Mevcut başkanımız, başkanlık da 10. yılını kutlayacak, daha öncesinde de meclis üyelikleri var. Belediyeciliği bilmek buysa, Bolu'nun hali ortada! Bu örnekleri çoğaltabiliriz. Zannediyorum belediyeciliği hiç bilmeyen birisi gelse, sadece kendine örnek bir belediye alsa ve onu izlese, kurumsal bir yapı oluştursa Bolu herhalde bugünkü şeklinden daha aşağıda olmazdı. Kendi kendimize payeler ve olmayan diplomalar yaratmak, hasbelkader bir yerlere gelip sonrada ahkâm kesmek ve bir temenni yazısından bile korkar hale gelmek, hem komik hem şizofren bir durumdur.
       Sevgili Kamuran Ağabeyciğim ve yine beni her zaman cesaretlendiren sevgili büyüğüm Lütfü Erkan Gökçe, telefon ve mesajlarıyla bana neden olmasın diyen büyüklerim, arkadaşlarım ve kardeşlerim; hepinize çok teşekkür ediyor saygılarımı sunuyorum. Bolu benim için hiçbir zaman bitmeyecek bir aşk.  Ve bu aşk zamanı geldiğinde, Bolu için her türlü hizmeti yapmaya karşılıksız hazırdır ve de yapacaktır. Bu ne zaman olacak diye sorarsanız; şairin dediği gibi belki yarın, belki yarın dan da yakın diyelim.
                                                                    

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Boş zaman yoktur boşa geçen zaman vardır.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak