Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Körfezin yeni yıldızı KATAR ve BOLUSPOR

Cumhur Bandakçıoğlu

  9 Haziran 2012


     Bu yıl rotamız Orta Doğu'ya yoğunluklu şekilleniyor. Geçtiğimiz haftayı Basra Körfezi'nin son yıllarda iyiden iyiye parlayan yıldızı KATAR'ın başkenti DOHA'da geçirdik. Arap Yarımadası üzerindeki bu ilginç çöl yarım adası çok uzun yıllar hiçbir yerleşimi üzerinde barındırmamış. Önceleri sadece balıkçılık ve inci avcılığının makbul olduğu Katar'da 1800'lü yıllar itibarıyla yazgı değişmiş ve bugün Dünya'nın en büyük petrol ve doğalgaz rezervlerine sahip ülkelerden bir tanesi olmuş. Osmanlı'dan sonra İngiliz himayesine giren ülke 1971'de bağımsızlığını almış.
         İngiliz ve Amerikan himayesi hali hazırda kendisini hissettirmekte! Hemen hemen Basra Körfezi'nin batı kıyılarındaki bütün emirlikler gibi Katar'ın da petrol gelirleri sayesinde çehresi bir anda değişmiş. Bu durum bizlere petrol zenginliğinin nelere kadir olabileceğinin bir başka örneğini görme imkânı vermiştir. Çöl ile deniz arasında modern mimarinin yarattığı sayısız güzellik sizleri adeta şaşkına çevirmekte. 11.500 km2 ve 800.000'lik nüfusa sahip olan ülkede yaşam iklim şartları sebebiyle pek iç açıcı olmasada, imitasyon cennetler ilk bakışta ciddi bir cazibe yaratabilmekte. Doha, bugünkü yüzüyle körfezin yıldızı Dubai ile adeta bir yarış halinde. Kişi başına yıllık gelir 250.000 USD.  Bu da bize fotoğrafı daha net göstermekte!
         Doha'nın birçok noktası şantiye görümünde 2023 Dünya Kupası'na ev sahipliği yapacak. Hoş, bu iklim şartlarında doğru bir karar mıdır, tartışılır ama sonuçta ev sahipliğini kapmışlar.
         Yeni yüzüyle Avrupai bir görünüme sahip olan Doha, alış veriş merkezleri ve sosyal alanlarıyla Orta Doğu'nun incisi olarak lanse edilmekte. Bana göreyse iklim şartları ve sıcak hava sebebiyle bu imajın ne kadar doğru olduğu tartışılır düzeydedir. Çok ciddi doğal güzellikleri ve heyecan verici tarafları olmasada, eğer zaman ayırabiliyorsanız bazı güzellikler görmek mümkün. Al Corniche diye adlandırılan kordonu, Doha'nın en güzel manzaralarını görebileceğiniz noktadır. Dünyanın en fazla İslam sanatı eserini barındıran İslam Sanatları Müzesi ise ülkenin en önemli kültürel kampüsü. Otantik havasıyla Souq Wakif bir tür Kapalı Çarşısı. Özellikle yerel halkın ve turistlerin en uğrak yeri diyebiliriz. Çarşı, Orta Doğu mistisizminin yaşadığı bir nokta! Baharat kokuları ve Nargile kokusu çarşıya çok farklı bir hava katıyor.
  Katar'a eğer bir iş gezisi yapmayacaksınız, açıkçası pek de özel olarak turistik bir gezi için seçilecek bir destinasyon olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim.

         BOLUSPOR
         Biz Katar'a adım attığımız dakikalarda cep telefonuma (01.06.2012 ) kongre den bir gün önce Boluspor Kulübü'nden mesaj geldi. Genel Kurul'a katılımınız rica olunur diye! Bu kulübümüzün ne kadar organize ve kurumsal olduğunun bir göstergesidir! Dua edelim kongre saatinde gelmedi! Hepimizin bildiği gibi BOLUSPOR, Aladdin Başkanımız'ın Belediye Başkanlığı ile birlikte tarihinde ilk defa siyasallaştırılmış ve kulübün homojen yapısı zarar görmüştür. Yeni yönetim kurulu listesini görünce bu durumun hali hazırda da devam ettiğini görmekteyiz. Araya serpiştirilen ve birkaç isim dışında üyelerin büyük bir bölümü belli görüş ve siyasi yapı içersindedir. Daha önceleri de söylediğim gibi 50 kişilik yönetim kurulları, dünya da pek de örneği görülmeyen bir yönetim yapısıdır. Ve bana göre başarının önündeki en büyük engeldir. Sırf belli miktar bir para toplamak ve deplasman sponsorluğu için yapılan bu sistem, sportif başarıdan çok amacın günü kurtarmak olduğunun şifresidir. Bu büyüklükteki yönetim kurullarında, gruplaşmaları ve iç çekişmeleri önleyebilmek mümkün değildir. Mesela yaklaşık 10 başkan yardımcısı görevlendirilmiş. Böyle olacağına değişimli bir sistemle başkan yardımcılığı icra edilse daha isabet olurdu.
        Öncelikle, Abdullah Abat kardeşimize içten başarılar diliyorum. Kendisini uzaktan da olsa tanıyorum. Beyefendiliği bende bıraktığı en büyük izdir. İşinin çok zor olduğunu biliyorum. Başarı için sağa sola, başkalarının yönlendirmesine gerek olmadığını, BOLUSPOR tarihini iyi analiz ettiği sürece başarının yanında olacağına canı gönülden inanıyorum.

                                                                   

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Şüphe etmek, bilmeye atılan ilk adımdır.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak