Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

2023 Vizyonu !

Cumhur Bandakçıoğlu

2023 Vizyonu !
  26 Ekim 2022

       2023 Vizyonu !

       Sürdürebilirlik, Fırsat Eşitliği, İnsan ve Doğa ilişkisi, Mutluluk Ekonomisi. A dan Z ye, bireylerden, kurum ve kuruşlara, hatta hata devlet yönetimlerine kadar dikkate alınıp planlanması gereken başlıklar olarak karşımız çıkıyor. Uzun lafın kısası Dünya artık bunları konuşuyor ve uygulamaya koyuyor.

          Şu, bir gerçek ki, Pandemi yeni bir milat olarak karşımızda duruyor. Dünya yeni bir döneme girdi. Artık hiçbir şey eskisi gibi değil. Alışkanlıkların ve davranışların kısaca hayatın kuralları tekrardan yazılıyor.

          Sürdürülebilirlik! Son zamanlarda karşımıza belki de en çok çıkan kelime. Ben en güzel karşılığının ‘Hayatı İdame’ olarak görüyorum. İnsanların ve kurumların değer yaratan faaliyetlerinin belli bir seviyede yürütülebilmesidir kısaca. Krizlere ve dış tehditlere karşı hazırlıklı olabilmektir. Sürdürebilirlik için en önemli nokta doğanın korunmasıyla başlıyor, ki bu noktada insanoğlu kendi kendini bitirme adına ciddi bir faaliyetler içinde. Karbon salımı yani doğaya bırakılan karbondioksit oranı hayatımızı tehdit ediyor. Dolayısıyla bu açmazdan tek çıkış yolu Yeşil Dönüşümdür! Ne acıdır ki bugün özellikle ülkemizde ki bütün yönetim kadroları bu gerçeğin çok uzağında. Halihazırda, Avrupa Birliği’nin, Avrupa Yeşil Mutabakatı yol haritası en kapsamlı çalışma olarak karşımıza çıkıyor. Ekonomi, sanayi, tarım politikalarını da kapsayan bu mutabakat, açlık ve kıtlıkla mücadeleden atık yönetimine kadar birçok önemli başlığı da kapsıyor.

          Fırsat Eşitliği! Eğitim ve Sağlık. Cinsiyet, engelli engelsiz, yaşlı genç, din, dil, ırk ayrımcılığı yapmadan eğitim ve sağlık hizmetlerini her bireye eşit olarak coğrafi ve sosyal bölge farkı gözetmeden ulaştırılabilmelidir. Bireylere yeteneklerini gösterebilme fırsatını vermekte eğitimde ki adaletsizlikleri önleyici bir yöntemdir. Beceri ve performans değerlendirmeleri kesinlikle referans olmalıdır.

          İnsan ve Doğa İlişkisi! Depremler, Sel Felaketleri, Yangınlar, Erozyonlar, birisi Türkiye mi dedi? Evet! Ülke olarak hepsini sıklıkla yaşıyoruz. Bu doğa olayları ve etkileri karşısında hazırlıklı ve bilinçli olmak, plan ve program dahilinde açık vermeden ilerlemek hem yönetimin hem de vatandaşların görevidir. Bugün yaşanan bu sorunların en temel kaynağı tabii ki devlet otoritesindeki eksiklikler ve yanlışlıklardır. İklim krizi başta olmak üzere, insan ihmali, yanlış yapılaşmalar, doğa tahribatları için amasız, fakatsız, lakinsiz çalışmalar yapılmalıdır.

        Mutluluk Ekonomisi! Çalışan Hakları, Sağlıklı Hisset Uygulamaları, Tüketici Mutluluğu. Pandemiyle birlikte çalışma hayatı tam olarak bir kaos ortamı yaşadı. Dünyada ve ülkemizde yaşanan enflasyon insanları mutsuzluğa iterken bu durumu kurtarmak adına birçok destek çalışması yapılsa da yeterliliği konusu tartışılır. Ayrıca bu çalışmaların sürekliliği önemlidir.

         Bireylerin hayatlarında ruhsal ve zihinsel olumlumalar olmadan kaos ortamlarından çıkabilmeleri imkansızdır. Hangi ekonomik sınıfta olursa olsun alışveriş insanları mutlu eden bir eylemdir. Tabi’ ki bu mutluluğu pekiştiren alınan ürünlerin beklentileri karşılamasıdır.

          Birey mutlu olursa, aile mutlu olur, aile mutlu olursa toplum mutlu olur, toplum mutlu olursa ülke mutlu olur. Hedef mutlu insanların yaşadığı ülke olabilmektir. Ülkemizin 2023 vizyonunda en başta kurgulaması gereken başlıklar bunlardır.

         Not: Yazım, ülkemizin 100 önemli firmasının CEO ve üst düzey yöneticisinin katılımıyla yapılan toplantı ve özel demeçlerinin başlıklarından derlenmiştir.

        Cumhur Bandakçıoğlu 

  • lütfi erkan gökce26 Ekim 2022 . 20:54

   Yazıda belirtildiği gibi ; Devlet otoritesindeki eksikliklerin ve yanlışlıkların ivedi düzeltilerek, Vatanımızdaki bireylerin mutlu, huzurlu yaşam sürmelerinde 2023 milât olur İnşallah

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Ey kahraman Türk kadını, sen yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak