Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Algıda Seçicilik ya da Bakmak ve Görmek!

Cumhur Bandakçıoğlu

  17 Ekim 2016

       Algıda Seçicilik ya da Bakmak ve Görmek!

        Siz hangisini kabul ederseniz o olsun! Son iki yazımızın konusu, Şanzelize olarak adlandırdığımız araç trafiğine kapalı İzzet Baysal caddemizin zemini ile ilgili yapılacak değişiklikler üzerineydi. Caddedeki son durumun ne olduğunu bilemiyorum ama asfaltın dökümü ve sonrasında üzerine yapılan şekillendirmeyi yapan ekibin kaçtığı yönünde bazı haberleri yerel basınımızdan öğrenmiştik.

         Daha önce prestijli meydan ve trafiğe kapalı caddelerde Bolu Belediyesini seçimi olan malzeme tipinde bir uygulamaya (Renkli Asfalt) rastlamadığımızı beyan etsem de, geçtiğimiz haziran ayında taşındığımız sitemizin kaldırımlarının ve bazı yürüyüş yolarının renkli asfalt dan yapıldığını fark ettim. Sizin anlayacağınız,  renkli asfaltı yakalama konusundan algıda seçicilikte sınıfta kaldık.
  Neyse biz buna işletme körlüğü diyelim ve kendi içimizi ferahlatalım. Açıkçası üzerine her gün bastığım kaldırmalarının kaplamasının asfalt dan yapıldığını da hiç düşünmemiştim. Sitenin 5 yıl önce yapıldığını biliyoruz. İstanbul'un mevsim şartlarına göre baktığımızda kaldırmaların ve yürüyüş yolarının bugünkü mevcut durumunun iyi olduğunu söyleyebiliriz.. Fakat bazı noktalarda yapılan onarımlar sonrası eski orijinal şekliyle uyumsuzluklar olduğunu da belirtmekte fayda var. Kaldırımların genişliği yaklaşık 1 metre. Daha geniş satıhlarda sonuç ne olur bilemem, geniş satıhlarda farklı alt yapı problemleri ortaya çıkabilir. Esas mesele, bir kırım veya tamirat sonrası orijinaliyle bir bütünlük sağlayıp sağlayamaması. Sağlayamadığı takdirde olumsuz görüntülerin çıkabileceği bir gerçek. Zemin kaplama amaçla kullanılan birçok orijinal malzemeye göre çakma bir malzeme olsa da, daha önce kullanılan malzemeye göre çok daha iyi olacağı su götürmez bir gerçektir. Umarım sonuç caddemiz ve Bolumuz adına iyi olur. Merakla bekliyoruz.

                                                        

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Bir milletin büyüklüğü, nüfusunun çokluğu ile değil, akıllı ve fazilet sahibi adamlarının sayısı ile belli olur.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak