Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Sıcağa da HAYIR, Referandumda da HAYIR!

Cumhur Bandakçıoğlu

  4 Ağustos 2010

     Ülkemiz, tarihinin her anlamda en sıcak dönemleriden bir tanesini daha yaşamakta.
  İstanbul son yılların en sıcak yaz mevsimiyle karşı karşıya. Geceleri uyumak imkânsız gibi bir şey. Bolu tarihinin de en sıcak yaz günlerini yaşadığı duyumunu alıyoruz. O püfür püfür yorganla yatılan yaz gecelerinin artık anılarda kaldığı dile getiriliyor. Önümüzdeki hafta Ramazan ayına başlıyoruz sıcaklık dereceleri ve nem bu seviyede devam ederse oruç tutacak müminleri zor bir Ramazan bekliyor diyebiliriz.

     Ülke gündemine dönecek olursak zaten uzun zamandır kaynıyor. İster kabul edin ister kabul etmeyin, Türkiye bugün bir kaos ortamının içindedir. Hükümet, Muhalefet, Ordu, Güneydoğu belkide tarihinde hiç bu kadar büyük bir ayrışmaya gitmemiştir. Bunca sıkıntı içinde hiç kuşkusuz ki, mevcut siyasi iradenin gündeme yerleştirdiği Anayasa Değişikliği Referandumu bu sıcaklığı daha yükseltmektedir. Türkiye elbirliği ile bölünmeye doğru itilmektedir. Büyük bir çoğunluğu okumayan, irdelemeyen seçmen yapısına sahip olan ülkemiz insanına sanki 30 yıl önce Askeri Cunta tarafından hazırlanıp, bugüne kadar hiçbir değişikliği maruz kalmayan bir anayasanın değişikliği yapılıyormuşçasına iktidar ve çevresi tarafından propaganda yapılmaktadır.

     Hâlbuki yapıldığı tarihten bu yana 16 defa değişikliği uğramış yamalı bohça bir anayasaya, tamamen siyasi iktidarları ve yöneticileri korumak, yaptıkları ve yapacakları hatalar karşında bir emniyet sistemi oluşturmak için yapılan değişiklikler, özgürlükler artıyor kamuflesiyle topluma sunulmaktadır.

     Her yanıyla, hatta referandum tarihi ile (Bayramın son gününe denk getirilmiş ve Türkiye'de sandığına pek sahip çıkmayanların zaafları göz önünde tutulmuştur) buram buram sırıtan bu aldatmacada HAYIR oyunun her iki taraf içinde çok daha hayırlı olduğunu düşünmekteyim.

      TARTIŞMA'dan başka bir şey yok!

      Malumunuz yaz dönemi TV kanalları bu dönemi en az maliyetle çıkarmanın yolunu bulmuş.
      Coğrafya da tartışmaya son derece müsait olduğunu da göz ardı etmemek lazım. Son 3-4 yıl içinde kurulan ve yayına başlayan bir dolu yeni kanalla karşı karşıyayız. Büyük bir bölümü yağdanlık görevi yapıyor. Ve bu kanallarda birbirinden ilginç tipler; Adam TSK'dan yıllarca nemalanmış. Binbaşı olunca emekliliği hak edip istifayı basmış. TSK'dan aldığı ikramiyeyi cebine atmış, muhtemelen OYAK'tan uygun fiyata aracını altına çekmiş. Şimdi TV kanalarında üç beş kuruşa TSK'yı yargılıyor. Her akşam başka bir kanalda boy gösteriyor. Bunun gibi bir dolu enteresan tipler TV ekranlarında karşımıza çıkıyor. Spor programları deseniz hepten bir rezillik formatında.
     Liglerin başlangıç tarihi yaklaşıyor. Yaklaştıkça yorumcular azıtıyor.
  Kısası ülkede tartışma ve kaos dışında hiç bir şey üretilmiyor.

  • Onursal Özbek12 Ağustos 2010 . 18:51

   Referandumda elbette oyumuz HAYIR olacak. Futbol fanatikleri gibi bir partinin peşinde sorgusuz sualsiz koştuğumuz için değil, bu ülkenin yarınlarını gerçekten düşündüğümüz için. Anayasa'nın değiştirilmek istenen hükümlerinin içinde 12 Eylül cuntasını yargılamaya dair bir hüküm yok, buna dayalı propaganda tamamen başbakanın göz boyaması. Bir hukuçu gözüyle net olarak söylüyorum: 12 Eylül rejimiyle hesaplaşma ile bu referandumun en küçük bir ilgisi yoktur. Maddeler ayrı ayrı oylanmış olsaydı yargıya müdahale içeren maddelerin dışındakilerin uzlaşmayla geçeceği kesindi. Referandumda diğer tüm değişiklik maddeleri yemdir, gerçek emel yargıya iktidarın müdahalesidir. Meyve yüklü tırlarda elmaların içindeki uyuşturucuyu gümrükten geçirmek gibi.
  • Ayhan Can10 Ağustos 2010 . 10:31

   Kıymetli Bizim Kövlü Ahbap...Su candır...Hayatttır...Susuz hiç bir şey olmaz...Suyun olmadığı her yer kurur,çölleşir..Gündemimizdeki en sıcak,en canlı konularımızdan biri de 4 hafta sonra yapılacak referandumdur..Arada suyu koymazsak yapılacak yemek yanar...Hele şu sıcaklarda yazılarımıza soğuk suları eklemezsek halimiz nice olur?...:))İster sulu muhabbet de,ister sulu şaka de,görünen köy kılavuz istemiyor bizim köylüm..Biz soğuk su muhabbetcilerin 50-100 oyu önemli değil.Hatta tüm Bolu'nun oyları dahi pek bir şeyi değiştirmez.Türkiye'nin genel yapısını, mevcut tecrübelerimle iyi analiz edebilen birisi olarak,çıkacak sonucu az çok tahmin edebiliyorum...Ancak Cumhur kardeşimizin dediği gibi (Su,mu önemli değil..) inşallah herşey güzel olur..
  • bizimkövlü9 Ağustos 2010 . 16:57

   Bakalım neler yazmışlar:
   - “İstersen bir küçük iddia yapalım, coca colasına...” Ayhan Can (04.08.2010 - 18:51:08)
   - “Ayhan Abi iddiaya varım %60 +/- %10 HAYIR diyorum, colasına…” Cumhur Bandakçıoğlu (05.08.2010 - 09:22:27)
   -“Kamuran'da bizim iddia yüzünden boşa kürek sallamasın, Nevzat Hoca dahil onları da bu Cola ziyafetinden mahrum etmeyelim...” Ayhan Can      (05.08.2010 - 11:06:38)
   - “Maalesef ben kolalı ve asitli içecekleri içmiyorum. Evime de sokmuyorum. Sıkma portakalı tercih ederim.” Kamuran  (05.08.2010 - 11:06:38)
   - “Olayı buzlu portakal sularına çeviririz... Söz...”  Ayhan Can  (05.08.2010 - 11:32:58)
   Sevgili Ayhan Can, sözkonusu muhabbetiniz kayıtlara aynen böyle geçmiş.  “…Neresi suluymuş bakam mohabbetin?” diye soruyorsunuz. Yukarıda bir kez daha görüldüğü üzere sizlerin satırlarınızda “içinden su geçmeyen” cümle yok iken buna “susuz” demek mümkün mü?...
   Bir de; ”Gırk yılın başı bi best dutuştuk, sen de hemen sovuk su içeceniz deyon...” demişsiniz; ben “içeceniz” demedim; “ … içmek ihtimali de var.” dedim. Hem zaten temkinli olursak, ayaklarımız yerde olursa işlerimiz her zaman hayırlı olur, öyne değil mi be yaren?
  • Cumhur Bandakcioglu9 Ağustos 2010 . 14:31

   Köylüsüde şehirliside HAYIRLARA çıksın. Ayhan abi.
  • Ayhan Can6 Ağustos 2010 . 22:29

   Bizim Köv'lü dayımın oğlu...Yaaa,bizim kövle de öyle çamura yatma olu mu?...Ne yapıon seeennn?..Sözümüz sözdü biziimm..Va mı öyle 3 guruşa 5 köfteee?...Bak muktar emmim ne dediii?..Kolayı gatman işin içine dedi...Neresi suluymuş bakam mohabbetin?...Gırk yılın başı bi best dutuştuk,sen de hemen sovuk su içeceniz deyon...Bayrama göreciz bakam, kim sovuk su içcek...Biliyon bizim kövde sözünde durmassan, tefe korlar adamıııı...Yaaaa...
  • bizimkövlü5 Ağustos 2010 . 17:06

   Sulu muhabbetiniz iyi hoş da unutmayın bütün bunların üstüne bi bardak soğuk su içmek ihtimali de var.
  • Ayhan Can5 Ağustos 2010 . 11:32

   En iyisinden,Kamuran...Biliyorsunuz size sevgi,saygımız sonsuz...Ben Cumhur'u da ikna ederim...Olayı buzlu portakal sularına çeviririz...Söz...
  • Ayhan Can5 Ağustos 2010 . 11:06

   Sabah sabah şu sıcaklarda bir Coca Cola kazanmanın verdiği memnuniyet ve mutlulukla yazıyorum...Tamam Cumhur'cum...Her iki taraftan da +- %10 toleransı unutmayalım...Kamuran'da bizim iddia yüzünden boşa kürek sallamasın,Nevzat Hoca dahil onları da bu Cola ziyafetinden mahrum etmeyelim....Selam ve sevgilerimi iletiyorum... Kamuran: Maalesef ben kolalı ve asitli içecekleri içmiyorum. Evime de sokmuyorum. Sıkma portakalı tercih ederim.
  • Cumhur Bandakçıoğlu5 Ağustos 2010 . 09:22

   Ayhan Abim... Biliyorum beni sevdiğini. Bende senin kadar bu evet ve hayır durumlarından mutlu değilim. Nevzat Hocam okumuş irdelemiş, doğru! Her ne kadar  Nevzat Hocam direksiyonu her zaman sağlam tutsada balans da sağa kayma vardır hep. Tıpkı benim balansın sola kayması gibi. Zaten sıkıntı yaratan bir kaç madde var. Bunların sıkıntı yartamasının sebebide mevcut hükümetin partizan yaklaşımları. Bugün bütün devlet kurumlarında bu yaklaşımı görüyoruz. Çok net bir şekilde.. Ülke iyi yönetilmiyor, kim ne derse desin! Ayhan Abi iddia ya varım %60 +/- %10 HAYIR diyorum. Colasına..
   Metin Abi ve HAYIR sever arkadaşıma da selam ve sevgiler..
  • Ayhan Can4 Ağustos 2010 . 18:51

   Cumhur,biliyorsun siyasette dargınlık olmaz.Ben seni çok severim,amcan ise benim ilk okul öğretmenimdi.Bu EVET veya HAYIR hikayesini beğenmiyorum...Tamamen anayasa ile ilgili ve hukukçuların bile zorlandığı madde ve konuları bizler,köylü Safiye Teyze v.s. nasıl anlasın...Nevzat Hoca maddeleri tam olarak incelemiş,sorun yok diyor.Sorun yoksa eğer maddeler ülkenin yararına olacaksa yine bir düşünelim demekten kendimi alamadım...Bazı çevreler Hayır çıkması halinde Türkiye yine sonu belirsiz bir kaos ortamına gireceğini söylüyorlar..Yani şaşırmamak elde değil...Ne diyelim iyi olur inşallah...NOT : Yazının başlığı ilginç.Ancak ne sıcağa çare bulabiliriz,ne de referandum sonucuna..İstersen bir küçük iddia yapalım,coca colasına....Bence %60 evet:)
  • HAYIR SEVER misiniz?4 Ağustos 2010 . 16:50


   Bildiğiniz gibi HAYIR aylarındayız, yani Recep-Şaban-Ramazan… Bu kutsal dönemde yaptığımız hayırlarımızı Mübarek Ramazan’ın ardından idrak edeceğimiz Ramazan Bayramı’nın ertesinde 12 Eylül 2010 günü referandum sandığında HAYIR oylarımızla ile taçlandıracağız inşallah.
  • Metin. SAKARYA4 Ağustos 2010 . 16:37

   Cumhur Merhaba,
   Bolumuzun Şehirleşme seyrine,Bolusporumuzun her sezon başı olduğu gibi şişirilmesine ve Cennet Abantımıza  bi bakalım..
   Sonrada bunları her zaman her duruma olduğu gibi sessizce sadece yukarı çarşı kahve köşelerinde dillendiren,aşağı çarşıda hiç aklına bile getirmeyen benim canım hemşerilerime ne denir.
   Doğduğum ama Dışardan Takip edebildiğim ve cok sevdiğim İnsanımı tanıyorsam.Hiç İhtimal vermiyorum ama HAYIR lı olur inşallah..
   Selamlar...

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  İşsiz adam durgun su gibidir, bozulup kirlenir.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak Bolu Yerlikaya Turizm