Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Belediye Meclis Üyesi! 

Cumhur Bandakçıoğlu

Belediye Meclis Üyesi! 
  27 Şubat 2019

      Belediye Meclis Üyesi! 
      İnceledim, yaklaşık 20-25; Maddelik bir görev tanımı bulunuyor. Ben kısa ve öz olarak bu şekilde tanımlıyorum; Meclis Üyeliği seçilmeden önce gönüllüğe, seçildikten sonra hukuki esaslara dayanan bir kamu hizmetidir. Belediye meclis üyeleri görev yaptıkları il ve ilçelerde vatandaşın hayatına etki edecek kararların alınmasını sağlayabilirler. Bulundukları ilin veya ilçenin kaderini belirleyebilirler. Belediye meclis üyeleri görev yaptıkları bölgedeki sorunlarla ve projelerle ilgilenir. Kamuoyuna karşı sorumludur. Bu sorumluluk bilinciyle görev ve yetki sınırları içinde kent sakinlerinin hayat kalitesini yükseltmek için çalışır. Belediyenin her türlü faaliyetinde,  kamu menfaatini göz önünde tutarak icrasında yer alır. Belediye meclisleri Belediyenin karar alma organıdır ve Belediye meclis üyesi olarak seçilen kişiler meclis tarafından yapılan her işte pay sahibidir.  
       Her yerel seçim öncesi olduğu gibi Belediye Meclis Üyesi adaylığı da oldukça revaçta oluyor. Bu popüler durum birçok farklı sebebe dayanabiliyor. Tabii ki bunların içinde en ulvisi ve olması gereken idealist bir yaklaşımla bu yola çıkmaktır. Maalesef ülkemizdeki geri kalmışlığın ve çürümüşlüğün bir getirisi olarak Belediye Meclis Üyeliği bir menfaat kapısı olarak da görülebiliyor ve de algılanabiliyor. Bu çürük ve hastalıklı sistemin oluşmasının sebebi ise ülke insanın kalitesindeki düşüş ve bu kalitesizliğe pirim veren o ülkenin yöneticileri ile halkıdır. Özellikle, belli sektörler, belediye hizmetleriyle direkt olarak ilişkili olduğu için bu sektörlerin belediye meclisindeki temsilcilerini zan altına sokuyor. Bu durumda Belediye Meclis Üyeliği’nin kamuoyundaki algısını ciddi anlamda olumsuzlaştırıyor. Bu olumsuzluğu yok etmekte birinci dereceden Belediye'deki yürütmenin başı, Başkanı'na düşmektedir. Bu üzücü algı ülkemizin gelecek nesilleri için yok edilmelidir.  
         CHP Belediye Başkan adayımız Sn. Tanju Özcan, hukukçu kimliğiyle ve sosyal demokrat belediyecilik anlayışla bu konuda kararlıdır. Herkese eşit uzaklıkta belediyecilik yönetimini devreye sokacak ve bu sıkıntılı algıyı yok edecektir. Keza rakibimiz Sn. Fatih Metin'inde yine hukukçu kimliğiyle bu çarpık algının karşısında duracağını düşünüyorum.   
        Listelerin netleşmesiyle, coğrafyamızın bir getirisi olan duygusal bakış açılarımızla farklı reaksiyonları yaşadık yaşıyoruz. Ben de bu konuda çok az sayıda olsa da bazı eleştirilere maruz kalıyorum. Ben, CHP’nin 1. sıra adayıyla 28. sıra adayı arasında memleket sevgisi ve hizmet etme içgüdüsü arasında en ufak bir farklılık olduğunu düşünmüyorum. Hepsi birbirinden değerli isimler olup, Bolu’ya hizmet edecek niteliklere haizlerdir. Belediye Meclis Üyeliği'nin geçekleşmesi veya gerçekleşmemesi. Ne bir başlangıçtır ne de bir sondur. Yaklaşık 17 yıldan beri kalemimle ve BolununSesi Gazetesi’ndeki sütunumla, Bolu Belediyesi’yle bir Bolulu olarak ciddi mücadelelerim oldu. Yazılı ve kayıtlıdır. Bu mücadeleyi birçok Belediye Meclis üyesi verememiştir. Belediye Meclis Üyeliği en fazla 2 dönem üst üste yapılabilmedir. Makul ve mantıklı olan budur. Bu mücadelem, Belediye Meclisi'nde; Kıt kaynakların verimli kullanılması ilkesi üzerinden, Bolu halkının yaşam kalitesini arttırmak için devam edecektir. Hayatımın temellerini oluşturan ilkelerim ile temiz siyaset adına şaibesiz, dürüst, samimi, ahlaklı ve sorumluluğunun maddi manevi yükünü taşıyan, vicdanlı, etik değerleri çiğnemeyen, hak ve hakkaniyetli kararları benimseyen, seçici ve vizyon sahibi bir belediye meclis üyesi olarak memleketim Bolu’ya hizmet edeceğim. 
                                                                                             Cumhur Bandakçıoğlu 

   

   

  • Erdoğan Ayata1 Nisan 2019 . 11:25

   Hayırlı olsun
  • Lütfi Erkan Gökce1 Mart 2019 . 10:52

   Hayırlı olsun

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Az şey bilirsek bir şeyin doğru olduğuna emin olabiliriz, bilgi artınca şüphede artar.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak