Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Dönel Kavşağın suçu ne!

Cumhur Bandakçıoğlu

  8 Ağustos 2017

        Dönel Kavşağın suçu ne!
          Başlık biraz 'Fatmagül'ün Suçu Ne' gibi oldu ama, görünen ve anlaşılan o ki bizim dönel kavşakların durumunun da Fatmagül'den pek farkı yok gibi. Geçtiğimiz hafta içinde haber sitelerimizi en çok meşgul eden konulardan bir tanesi, şehrimizde meydana gelen trafik kaza haberleri ve bu haberlere yapılan yorumlar oluşturuyordu. Bugün gelişmiş devletlerin bir çoğunda yollar üzerinde bulunan kavşaklar dönel kavşak olarak yapılmakta. Son yıllarda ülkemizde de dönel kavşakların sayısının arttığını görmekteyiz. 
          Dönel kavşakların en önemli özelliği, trafiğin akıcılığını sağlamak, kavşaklarda uzun süre beklemeyle oluşan yakıt israfının ve doğayı kirleten egzoz gazının etkilerini azaltmak olarak karşımıza çıkıyor. Şüphesiz ki, 'Dönel Kavşak' uygulamaları modern şehircilikte önemli bir uygulama! Ama gel gör ki, sadece Bolu'da değil bir çok şehrimizde bu tür kavşaklar ciddi trafik kazalarına sahne oluyor. Trafik ve trafik kuralarını uygulama ve uyma konusunda büyük problemler yaşayan bir ülkeyiz dolayısıyla dönel kavşaklarda nasıl hareket etmemiz gerektiğini tam olarak öğrenip ve sorunsuz kullanabilme seviyesini yakalayabilmemiz uzun zaman alacaktır. 
           Dönel kavşakların en önemli kuralı; Kavşak içindeki aracın geçiş üstünlüğünün oluşudur. Bu üstünlüğe yardımcı olan etken de, sol taraftan gelen araca yol verilmesi ve öncelikli olarak kavşağı kullanmasıdır. Maalesef ülkemiz, nüfus artış hızıyla eğitim kalitesini dengeleyemediği için bugün muasır medeniyetler seviyesine ulaşmakta büyük sorunlar yaşamaktadır. Araçlarımızın model ve markalarındaki gelişimle, yollarımızın kalitesindeki hızlı değişimin çok gerisinde kalan kafalarımızın suçunu dönel kavşaklar çekmektedir. Bolu Belediyesi'nin dönel kavşak uygulamaları özünde doğru Belediyeciliktir. Belediyemizin bana göre en büyük hatası, yol genişletme çalışmalarıyla şehrimizi, dolayısıyla hayatlarımızı araçlara esir edilmesine olanak sağlamasıdır. Şehitler Caddesi'ndeki yol genişletme çalışmalarını üzülerek gördüm. Yazımızı Temel'in İngiltere macerasıyla bitirelim. 
            Londra'da kiraladığı aracıyla Oxford'a doğru yola çıkan Temel, alışık olmadığı sağdan direksiyonun etkisiyle, girdiği büyük bir dönel kavşakta hangi yöne gideceğini şaşırıp bir kaç tur attıktan sonra ters istikamete giriş yapar. Trafik kontrol sistemi otomatik olarak devreye girer ve bütün araçların FM kanalından radyo anonsu başlar; 'Oxford Londra istikametinde bir araç ters yöne giriş yapmıştır. Bütün sürücülere önemle duyurulur!!!” İngilizce bilmeyen Temel yanında oturan Dursun'a döner ve; 'Ula Dursun ne bağriyi bu?” diye sorar. Dursun, bir aracın ters istikamete girdiğini dikkatli olmaları gerektiğini açıklar... Temel, Dursun'a bir kez daha döner ve; 'Ula ne bir tanesi körmisun akin akin celiyler, uy başımıza celenler, uy anam uy...” diye feryat eder.

                                        Cumhur Bandakçıoğlu 

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Önemli olan akıllı olmak değil, aklı yerinde ve zamanında kullanmaktır.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak