Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Bilmem kaçıncı KENT MEYDANI SUNUMU ve Akıllı Belediyecilik!

Cumhur Bandakçıoğlu

  21 Mart 2013

        Siz saydınız mı bilmiyorum. İnanın bende saymadım ama muhtemelen 10'u bulmuştur. Benim arşivde ilk 'Meydan' başlıklı yazım 31.01.2011 tarihli HODRİ MEYDAN, 2 yıl 2 ay önce yazılmış. Daha ötesinde ara yazılar var.
        Geçtiğimiz gün, Belediye Başkanımız bir kez daha Kent Meydanı projesi ve bu projenin içerisinde yer alan yapılarla ilgili üç boyutlu çizimler üzerinden basına bilgiler vermiş.  "Bolu'yu doğasıyla bütünleşmiş, özüne sahip çıkan ama aynı zamanda modern bir kent yapma hedefinde olduğunu dile getirmiş. Mutluluk duydum.  Doğasıyla bütünleşmiş Bolu olgusu bu köşede çıkmıştır ilk. Bolu'yu dünyanın en yaşanılabilir kentleri arasına sokmaya çalıştığını ve Bolu için uluslararası ölçekte bir meydan ortaya koymak istediklerini söylemiş. Hedef güzel! Her ne kadar önce ulusal baz da örnek alınacak bir konuma gelmek daha mantıklı olsa da, kendisini dinleyenler için uluslararası deyimi pastanın kreması gibi olmuş. Ama fazla krema benim gibi midesi hassas olanlar için pek cazip değildir.
       Başkan, meydanı 131.000 m2'lik bir yapı olarak düşünüyormuş. Muhtemelen burada bir yanlış kelime kullanmış, ya da yanlış anlaşılmıştır, yapı yerine alanı kast etmiştir. Amacın şehre modern bir meydan kazandırmak olduğunu ve Dünyadaki ilkleri gerçekleştirmek için çaba gösterdiğini ve Bolu Belediyesi olarak bu güne kadar Türkiye'de birçok ilke imza attıklarını, hedeflerinin ise dünyadaki ilklere imza atmak olduğunu söylemiş.
        Ben hem bir vatandaş, hem de sıradan bir köşe yazarı olarak, Bolu'da Türkiye çapında hangi ilkler yapılmıştır? Dünyadaki hangi ilk yapılacaktır? Gerçekten merak ediyorum.  Aydınlatılırsam sevinirim.
       Yapılacak meydan, şehirle bütünleşmiş, şehrin kimliğini, varlığını hissettiğimiz bir yer olacakmış. Dünya'da kentlerin meydanları ile anıldığını söylemiş, ki bu doğrudur. Mısır'da Tahrir, Pekin'de Tiananman, Londra'da Trafalgar, Newyork'ta Times, Paris'te Concorde meydanlarını örnek vermiş.
       Fakat verdiği örneklerin hiç biri (Yine danışman faciası yaşıyor Başkan) 3 Boyutlu resimlerini gördüğümüz tasarlanan meydanlarla uzaktan yakından, şeklen şemalen ve de cismen hiçbir benzerliği yoktur. Olma şansı da yoktur. Örneğin Mısır Tahrir Meydanı bildiğiniz yuvarlak bir kavşaktır ve ciddi bir trafiği üstünde taşımaktadır.
        Öncelikle 'Kent Meydanı' kavramı daha ince araştırılmalıdır. Bizim 3 boyutlu resimlerden gördüğümüz meydan daha çok park havasında bir projedir. Meydan ve Park kavramalarının farkını tekrar düşünmelerini diliyorum. 131.000 M2 çıkacak proje için ise gereksiz ve boşa zaman kaybı diyorum.
       19 bin metrekare ile başlayan Kent Meydanı önümüzdeki dönemde 131 bin metrekareye çıkacak, bu durumda Gölcük'ten daha büyük bir alana sahip meydanımız olacakmış. (Boluspor yaşadı!)
        Bu meydan Yaklaşık 300 bin kişiyi alabilecekmiş. Yani Bolu ve ilçeleri dâhil ayrıca, 5.000 Düzce, 5.000 Zonguldak, 10.000 de, Ankara'ya kontenjan verip halay çekebileceğiz. Ne diyelim hayırlı uğurlu olsun. Nüfusu 180.000.Olan bir şehrin göbeğinde hem de yakın mesafelerinde birçok milli park bulunduğu halde bu büyüklükte bir parka ben anlam veremiyorum. Acaba benim ufkum çok mu dar?

        28-29 Mart 2013 tarihleri arasında İstanbul Grand Cevahir Oteli'nde Marmara Belediyeler Birliği'nin düzenlediği 'AKKILLI BELEDİYECİLİK ZİRVESİ' yapılıyor. Bana da davetiye gelmiş. Nerden nasıl geldi bilmiyorum! Acaba yazılarımız mı sebep oldu? Gidip ufkumu genişletmekte fayda var. Belediye Başkanlığı düşünen hemşerilerime de duyurulur. Katılsınlar!
                                                            

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Düşman isterseniz dostlarınızı geçmeye çalışınız. Dost isterseniz , bırakın , dostlarınız sizi geçsin.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak Bry Turizm