Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Seçime Doğru

Cumhur Bandakçıoğlu

  14 Nisan 2015
         Ön seçim sonuçlarıyla suların durulduğu CHP'nin ardından AKP'de kesin adayların açıklanmasıyla ilimizdeki seçim yarışında ikinci devre başlamış oldu. Aday adaylığı sürecinde, AKP'li aday adayları da ciddi bir heyecanın içinde oldular. Bolu yerel medyası ve sosyal medya da yapılan tahminler, AKP'deki heyecanı daha da üst düzeye çıkarmıştı. Özellikle 2 meslektaş olan Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcımız Fatih Metin ve Avukat M. Emin Güz isimleri bu yarışın öne çıkan isimleriydi. Bir kısım gazeteci arkadaşlarımız Fatih Metin'i banko gösterirken, bir kısım arkadaşlarımız M. Emin Güz ismi üzerinde duruyorlardı.   Ankara'nın seçimi M. Emin Güz'den yana oldu ve Fatih Metin liste dışı kalarak bakanlık da ki görevine geri döndü.
         3. sıranın AKP için risk oranı çok yüksek bir sıra olduğunu hepimiz biliyoruz. Dolayısıyla Sn. Fatih Metin'in çok büyük bir kayıp içinde olduğunu söyleyemeyiz. Seçimler sonucunda olası bir AKP iktidarında Fatih Metin büyük bir olasılıkla bakan yardımcılığı koltuğunu koruyacaktır diye düşünüyorum. Açıkçası muhalif bir vatandaş olarak, Bakan Yardımcılığı pozisyonları devam edecekse o koltuklarda Bolulu veya Bolu ile organik bağı olan isimlerin oturmasının Bolu'ya ve Bolulular'a bir şekilde getirisi olacağına inanmaktayım.
        AKP listelerinin Türkiye genelinde kesinleşmesiyle içime az da olsa bir su serpildiğini söyleyebilirim. Özellikle Cumhuriyet ve Atatürk düşmanı Balıkesir Milletvekili Tülay Babuşçu'nun oynadığı tiyatro karşılık bulamaması son derece sevindiricidir. Yine hazırlattıkları aday adayı afişleriyle Türkiye gündemine oturan AKP'yi maskeli balo kıvamıma sokan İstanbul'dan Nalan Aklaş, Tokat'tan Ersin Karababa, Ankara'dan Cihangir Tahir, Konya'dan Osman Yavuz ve de siyasete 'Yüce Allah'ı da alet etme cingözlüğünü gösteren Malatyalı Ebuzer Aydın listelerde kendilerine yer bulamadılar. Her türlü umutsuzluğuma rağmen bu isimlerin üstünü çizen AKP karar organlarının, ülkeyi Psikolojik Travma Cumhuriyeti kıvamına getirmemesi sevindirici olmuştur. Milletvekilliği makamının, dizi film seti değil ciddi bir yer olduğunu bu kişilere göstermelerini alkışlıyorum.
         Gelelim MHP'ye. Dün akşam seyrettiğim tartışma programlarından birinde Türkiye'nin en büyük ikinci partisi olarak tanımlandı. Sebebi ise, eğer AKP'ye oy vermezsem MHP'ye veririm.  Eğer CHP'ye oy vermezsem MHP'ye veririm diyen seçmen kitlesinin olduğu gerçeği gerekçe gösterildi. Bende bu gerçeğe katılıyorum. Seçim yarışına ilimizde en son MHP dâhil oldu. MHP'nin adeta jokeri haline gelen Şükrü Gülez abimiz yine yukarıdan gelen baskıyla kendini aday koltuğunda buldu. Diğer öne çıkan iki aday Hasan Dinç hocamız ve Fikret Yılmaz, il teşkilatın tutumu karşısında aday adaylıklarının geri çekince,  MHP'nin 2. Ve 3.  sıralarına tanımadığımız ithal isimler oturdu. Açıkçası bu durum MHP gibi köklü bir parti için hayal kırıklığı yarattı.
        2 aydan az bir süre kalan seçimlerde, CHP'nin seçim vaadi ve sloganları ciddi bir ilgi uyandırıyor. Ayrıca iktidar partisini de endişelendiriyor. Bu vaatler ve genel hava Bolu coğrafyasını nasıl etkiler bilmiyorum ama Bolu'nun rengi ve genel karakterinin çok değişkenlik göstermediğini hepimiz biliyoruz.  Benim kötümser tahminim: 3-0 AKP, Beklentim: 2 AKP- 1 CHP,  iyimser tahminim:  1 AKP- 1 CHP- 1 MHP
                                                     

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Bir milletin büyüklüğü, nüfusunun çokluğu ile değil, akıllı ve fazilet sahibi adamlarının sayısı ile belli olur.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak