Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Uzun Geceler IX

Cumhur Bandakçıoğlu

  28 Aralık 2011
       Bir yılın sonuna daha gelmiş bulunuyoruz. 2011'i artık uğurluyoruz. Açıkçası kendi açımdan zor bir yılı geride bıraktım. Seni hiç sevmedim 2009 demiştim ama, galiba haksızlık etmişiz. 2011, 2009 arattı. Ekim ayı başında yaptığım iş değişikliği birçok planımı da alt üst etmişti. 13-14 yıllık istikrarlı bir çalışma hayatı adeta beni bir Batı Avrupa vatandaşı haline sokmuştu. Ekim 2011 itibarıyla ise artık yeni bir hayat başlamıştı. Zaten 2010 Haziran ayında 'Uzakların' dümenine bir ortak gelmişti ve rotayı beraber belirliyorduk.     Evet, sene sonu geliyordu ve ben yeni bir işe başlamıştım. Hoş yeni işime davetle başlamıştım. Şartlar farklıydı ama yine de yeni bir işe başlamak, yeni bir mekânda olmak insanı ister istemez dizginliyordu. İsveç'e ilk 1992 yılında gitmiştik Cemil Doyran'la. Nerdeyse askerlik dönemi hariç kesintisiz devam etti bu gidişler. Ve bu yıl, benim iş değişikliğim sebebiyle belirsiz bir durum oluşmuştu. Zaten yılbaşı da hafta sonuna geldiği için ekstra bir tatilin olmaması da işin cabasıydı.
      İsveç efsanesinin bu yıl sonuna geldik derken, muhtemelen İskandinavya'nın ilahları devreye girdi ve 2-3 aydır yapmam gereken bir iş ziyaretini önüme koyarak 19 yılın da vizesini bana verdi. 23 Aralık 2011 itibarıyla Stockholm'de kadim dostum Mustafa Yaman ve ailesinin yanındaydım. Bu köşede defalarca yazdım İsveç ve Stockholm hakkında. Ben Stockholm'ü çok sevdim. Stockholm gerçekten güzel ve son derece düzenli bir şehirdir. İsveç her ne kadar son 10 yılda bana göre bir atılım gerçekleştiremese de Dünya'nın sayılı refah düzeyini yakalamış ülkelerinden bir tanesidir.
       Stockholm'de azımsanamayacak bir Bolulu nüfusu da vardır. Birçoğuyla tanışır saygı ve sevgi paylaşırız. Her seferinde bazılarının sitemlerini hedef olurum. Haklı olarak kızarlar hemşerilerine. Geliyorsun da uğramıyorsun derler.  Haklıdırlar da işte bu sefer bu sitemlerin bazılarına son vermek için erken davranıyorum. Ve bir zamanların, hani o Bolu'nun daha Bolu olduğu, bizden olduğu dönemlerde, İzzet Baysal Caddesi'nde önünden geçtiğinizde güzel kokuların yüzüne çarptığı, bayramlarda, yılbaşlarında, özel günlerde hediye almak için uğrandı değişik ama anlamlı bir isme sahip olan 'NiHAYET' Parfümeri ve Hediyelik Eşya'nın (Şimdiki Deniz Pastanesi'nin giriş bölümü) sahipleri olan ve uzun yıllardır İsveç'te yaşayan Şule ablamızla Ayhan abimizi bende 'NİHAYET' ziyaret etme şansını buluyorum! Şule abla her zamanki içtenliği ile karşılıyor bizi, Stockholm yakınlarındaki muhteşem evinde. Şöyle şöyleyim, Gölcük'teki orman evinin bir benzeriyle karşı karşıyayım. Bir tarafta göl bir tarafta şelale. Geyikler ve tavşanlar cabası! Kıskanılacak kadar güzel ve huzurlu bir yaşam. Adeta cennetten bir köşe! Kısa süre içersinde Bolu'yu kaynatıyor eski günleri yâd ediyoruz. Şule abla ve Ayhan abiyle çok kişinin kulaklarını çınlatıyoruz. Kısa ama bu anlamlı ziyareti bir daha ki sefere daha uzun olsun diye sonlandırıyoruz. Resim1( Şule- Ayhan Karadağ ve Ben)
       2. ziyaret için çocuklum arkadaşım Serdar Özkan ve İsveç'teki Bolulular'ın sembol ismi, Meşhur  Yanık Hayri'nin komşusu, Akpınar Hayratı'ndan da su içmiş, Cemil Kocagözoğlu abimizin kızı Sibel Özkan'ın evindeyiz pazar kahvaltısı için. Serdar ve Sibel'le Stockholm'de daha sık görüşüyoruz. Bu sefer kalabalığız. Pideler maalesef Kebap 14'ten değil ama, Kebap 14 niyetine, Sibel elerliyle hazırlamış. Stockholm'de bir ev ve masada 8 Bolulu. Resim2 ( Oturanlar: Ben,  Mustafa  Yaman- Seçil Yaman-  ve yine benim gibi misafir olan Aylin Biçer Yaman- Defne  Yaman- Ayaktakiler: Serdar ve Sibel Özkan) Ve gurbette Boluspor sevgisi Özkan Serkan'nın arabasının plakasındaki Boluspor logosu Resim3
      Birde unutmadan şöyleyim Stockholm de henüz kar yok!
       Bu vesileyle yurtta ve dünyada bu köşeyi benimle paylaşan başta büyüklerim olmak üzere tüm dost ve arkadaşlarımın,  Bolununsesi okurlarının yeni yılını kutluyor saygılarımı sunuyorum. 2012 de her şey gönlünüzce olsun.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Herkesin üç kişiliği vardır; Ortaya çıkardığı , sahip olduğu , sahip olduğunu sandığı.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak