Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

 Memleketin son derece önemli bir meselesi! 

Cumhur Bandakçıoğlu

 Memleketin son derece önemli bir meselesi! 
  4 Ağustos 2020

         Memleketin son drece önemli bir meselesi! 

         Mübarek Kurban Bayramı’nı bu yıl da geride bıraktık. Gerek milli, gerekse dini bayramlarımızın anlam ve önemi her geçen sene esasının dışına çıkıyor ve sadece bir tatil, bir dinlenme, bir kaçış olarak konumlandırılıyor. 

         Tatil süresi kısada olsa içinde bulunduğumuz mevcut  şartların bir yüklemesi sonucu  vatandaşlarımız kendilerini bulundukları yerlerden farklı yerlere attılar. Bu vesileyle turizm bölgeleri oldukça hareketli 4 gün geçirdi. Bolu’muzda bu hareketlilikten  nasibini fazlasıyla aldı.  Bütün turizm noktaları oldukça doluydu. Deyimi yerindeyse boş bir ağaç altı bile kalmamıştı. 

          Pazartesi akşam saatleri itibarıyla Bolu’yu tercih eden  misafirler, yavaş, yavaş Bolu’yu ve çevresini terk etmeye başladılar. Ve biz bir kez daha acı gerçeklerle yüz yüze kaldık. Çok azı dışında büyük bir bölümü bizleri, çöpleri ve çevreye verdikleri zarar ziyanla baş başa bırakıp gittiler. Şu anda bütün mesire yerlerimiz çöp poşetleri ve çöplerle dolu. 

         Bu ülkede artık üniversite eğitimi almayan bireyleri neredeyse dövüyorlar. Devleti ayrı, özeli ayrı, binlerce okul, eğitim kurumu var. İletişim çağının tam ortasındayız. İnsanların hayat standartları  geçmişe göre çok çok daha iyi durumda. Her şeyden önemlisi, “Temizlik imanın yarısıdır” diye buyuran bir Peygamberin ümmetiyiz. Nasıl oluyor, yok yok nasıl oldu da bu millet, böyle çevreye karşı duyarsız bir insan şekli aldı bilemiyorum. Elinde ne varsa sokağa, yere atan ve bundan dolayı en ufak bir sıkıntı utanma duymayan, medeniyetten ve insanlıktan her geçen gün uzaklaşan bir yaratığa dönüştü bu ülkenin insanı anlamak mümkün değil. 

          Çok açık ve net olarak  çevre temizliği konusunda büyük bir trajedi yaşıyor bu ülke.  Çok kötü bir sınav veriyoruz. Utanç verici bir noktaya her geçen gün adım adım gidiyoruz. Beden temizliği ile, ruh temizliği arasında sıkı bir bağ vardır ki, bu durum artık ruhumuzu bile tehdit  eder hale geldi. 

          Artık, okullarda ‘Çevre Temizliği’ diye zorunlu bir dersin okutulması gerekmektedir. Camilerde, bütün Cuma hutbelerinde temizlik ve çevre temizliği işlenmelidir. Devlet bu konuya ciddi bir şekilde el atmalı vatandaşı bilinçlendirme yönünde çalışmalar yapmalıdır. Bu konuda caydırıcı cezalar devreye girmeli ve istisnasız uygulanmalıdır. Aksi halde bu gidiş, gidiş değildir ve yeni bir ‘Made in Turkey’ etiketi olarak karşımıza çıkacaktır. 

        Cumhur Bandakçıoğlu 

  • Turgut10 Ağustos 2020 . 10:55

   Bizde eğitim uygulamalı değil. iman ile falan da hiçbir yol alınamıyor. avrupa ülkeleri teremiz. nedeni eğitime temelden başlıyor adamlar.. yıllar önce gittiğim bir avrupa ülkesinde 7-8 yaşlarındaki İLKOKUL çocukları bir bayan öğretmen nezaretinde SOKALARI temizliyorlar, çöp topluyorlardı .bizde olsa hepimiz ayaklanırız bizim çocuklar çöpcümü der öğretmeni linç ederiz.sebebi BİZLERİZ UKALA VE PİS ÇOCUK YETİŞTİREN ANA BABALARI

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Milli mücadelelere şahsî hırs değil, milli ideal, milli onur sebep olmuştur.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak Bry Turizm