Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Gururumuz Suat Çelen!

Cumhur Bandakçıoğlu

  4 Kasım 2016

         Gururumuz Suat Çelen!
          Benim hafızamda 80'li yılların başı olarak yer alıyor, Cimnastik sporunun Bolu'da ivme kazanması. O yıllarda Bolu'da sosyal hayatın en önemli merkezlerinden bir tanesi de şüphesiz ki kapalı spor salonuydu. Kapalı Spor Salonu'nun ev sahipliğinde yapılan spor müsabakaları ve kültürel etkinlikler şehir sakinlerinin büyük ilgisini çekerdi. Tam olarak tarihini hatırlamasam da, o yıllara denk gelen, Bolu'da yapılan ulusal cimnastik turnuvası hala hafızamdadır. O şampiyonada Bolu bölgesi sporcularının olmadığını da net olarak hatırlıyorum. Zannediyorum o turnuvayla birlikte Bolu, cimnastik sporuna adım atmaya başlamıştır. Aynı dönemde Romanya 'dan bir cimnastik kulübünün ve Arnavutluk Cimnastik Mili Takımı'nın Bolu'ya gelmesi, bu sporun şehrimizde sevilmesine katkılar sağladığı da yine hafızalarımdadır.
          Önceleri cimnastik turnuvalarına ev sahipliği yapan şehrimiz, çok kısa bir sürede bu spor dalına Bolu'dan sporcu yetiştirmeye ve dünya çapında işlere imza atmayı başarmıştır. Bu başarının ardında şüphesiz ki dönemin Gençlik Spor İl Müdürü, Saip Garipoğlu hocamızın ve ekibinin özverili çalışmaları ve koordinasyonu birinci dereceden yer almıştır. Yine o dönemin güçlü siyasi kadrolarının Bolu öznesinde birleşmesi ve bu konuda devlet olanaklarının Bolu'ya yönlendirilmesi, Boluspor Kulübü'nün o dönemdeki maddi ve manevi katkıları ve Bolu halkının bu spora olan ilgisi de büyük bir başlangıcın kapılarını açmıştır. Sonrasını zaten herkes biliyor. Murat Canbaş, Gülçin Özeren, Suat Çelen, Ümit Şamiloğlu, Göksu Üçtaş, Şenol Türkdoğan, Mergül Güler, İbrahim Bulut, Öznur Cesur, Aykut Cesur gibi birçok isim, Bolu adını cimnastiğin zirvesine yazdırmış ve Bolumuzu bu sporun en önemli merkezlerinden biri haline getirmiştir.
        Her biri birbirinden değerli olan bu kardeşlerimizin içinden bir isim ise daha da ileriye giderek bu spor dalının bir numaralı adamı olma başarısını göstermiştir. Türkiye spor federasyonları tarihinde ilk defa bir Bolulu isim federasyon başkanlığı koltuğuna oturmuştur. Bu isim hepimizin bildiği yakından tanıdığı, hemşerimiz Suat Çelen'dir! Suat Çelen sıra dışı bir cimnastikçidir. Yaptığı çift burgulu hareketle Dünya cimnastik literatürüne girmeyi başararak adını bu sporun ölümsüz sporcuları listesine yazdırmaya başarmıştır.
        2012 yılında ilk defa Türkiye Cimnastik Federasyonu başkanlığına seçilen, Küçük Dev Adamımız, geçtiğimiz hafta yapılan federasyon seçimlerinde başkanlık koltuğuna ikinci kez oturma başarısını gösterdi. Suat Çelin'i tebrik ediyor, kendisinden daha büyük başarılar bekliyoruz. Ne mutlu biz Bolululara!
         Bu başarının yolunu açan, Bolu'ya bu büyük başarıların gelmesinde emeği olan başta Saip Garipoğlu hocamız olmak üzere, geçmişten bugüne görev yapmış, Bolu da cimnastik sporuna emek vermiş bütün antrenörlerimize bir kez daha şükranlarımı sunuyorum.
                                                     Cumhur Bandakçıoğlu 
   

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Büyük sıçrayışı gerçekleştirmek isteyen, birkaç adım geriye gitmek zorundadır. Bugün yarına dünle beslenerek yol alır.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak