Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Bizden biri; Gökten Alpman Matthews

Cumhur Bandakçıoğlu

  1 Ağustos 2013

        *Bolumuzun uzaklarda yaşayan, kariyer yapan, başarı çizgileri yüksek birçok değeri var. Hem bu değerleri Bolu'ya hatırlatmak hem de, onlardan Bolu'ya ve Bolu insanına fayda sağlamak ve örnek olmaları adına bu köşede konuk etmek istiyorum. İlk değerimiz, ilk Kökezcanımız (Kökez İçmişler Grubu'nun izniyle) ünü ülkemiz sınırlarını aşmış seramik sanatçımız, sevgili arkadaşımız Gökten Alpman Matthews!

        *Bolu Lisesi'nin efsane müdürlerinden rahmetli İhsan Alpman'nın torunu ve de genç yaşta aramızdan ayrılan 50.Yıl Ortaokulu eski müdür yardımcılarından, Fransızca öğretmeni rahmetli Süha Alpman hocamızın kızıdır, Gökten Alpman Matthews.
         *1971 yılında Bolu'da dünyaya gözlerini açan arkadaşımız, ilk orta ve lise tahsilini Bolu'da yapmıştır. Anadolu Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü'nden 1993 yılında mezun olduktan sonra 1994 yılında Anadolu Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü'nün Yüksek Lisans Programını kazanmıştır. 1998 yılında ise "Mısır Çamuru (Egyptian Paste) ve Günümüzdeki Bazı Örnekleri" konulu tez çalışmasını vererek yüksek lisans programından mezun olur.

       *Çalışmalarında, öncelikle kadının toplumdaki yerini ve toplumun kadına bakışını sorgulamaktadır. Bunu yaparken de, modern dünyadaki kadının kimliğini oluşturan, tarihsel etkenleri de irdelemektedir. Eğitimi sonrası İstanbul'a yerleşen sanatçımız doğal olarak bu şehrin tarihsel sürecinde yeri olan Doğu Roma ve Osmanlı İmparatorlukları ve bu imparatorlukları yöneten güçlü kral ve sultanların arkasındaki kadınların, iktidar, güç ve akıl olarak dönemlerini nasıl etkilediklerini araştırmış ve eserlerine ilham almıştır.

       *Çıraklık dönemini Kütahya ve İstanbul da çini ve çömlek atölyelerinde geçirdikten sonra, profesyonel iş hayatına Eskişehir'de Alpata Seramik ve Elmas Madencilik,  Gebze'de Gorbon Işıl firmalarında yönetici olarak çalışmış, 2005 yılında kardeşi Barış Alpman'la birlikte kurduğu kendi firması Studio Mediterranean'da devam etmiştir.  2009 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nde, Alabama da "Gökden Alpman Matthews" stüdyoyu kurmuş olup, 2012 yılında İstanbul'da faaliyet gösteren Studio Mediterranean'ı ABD'ye taşımıştır.

       *Yurt içi ve yurt dışında mesleği ile ilgili bir çok araştırma yapan, sayısal kişisel ve  karma sergi açan  sanatçımızın bazı çalışma ve sergilerine yer verecek olursak;  1997 "Urban Glass' atölyesinde Thor Bueno ve Justin Parker'dan "Glassbolving (üfleme cam)' dersleri, New York, ABD, 1997 Metropolitan ve Brooklyn Müzelerinin Mısır Uygarlığı Bölümlerinde yüksek lisans tez konusu olan "Mısır Çamuru' hakkında araştırmalar, New York, ABD, 1996 Tokyo National University of Fine Art and Music'de, Klasik Japon Seramik Sanatı hakkında incelemeler, Tokyo, Japonya.
       *KİŞİSEL SERGİLERİ
       *2012  "İstanbul" Lowe Mill,Hunstville AL, ABD, 2011 "Istanbul, A Cultural Mosaic 2" Lowe Mill,Hunstville AL, ABD, 2010 "Istanbul The Capital Of Perpetual Empires" Lowe Mill, Hunstville AL, ABD, 2009 "Istanbul, A Cultural Mosaic" Turkish Center NY, ABD, 2008 "İstanbul" Büyükada Kültür Derneği, Adalar Kütüphanesi, İstanbul, 2007 "Kaftan" Büyükada Kültür Derneği, Anadolu Klüp, İstanbul, 2001 "Dün Bugünümün Kanıtıdır' Gelenekselden Çağdaşa Türk El Sanatları Sergisi, Ticaret ve Sanayi Odası Sergi Salonu, Bolu'dur.

        *Türkiye ve ABD de çok kısa zamanda ciddi ilgi gören ve başarı grafiğini yükselten sanatçımız, General Elektrik Türkiye'de çalışan Elektrik ve Bilgisayar Mühendisi James Matthews'la 2009 yılında dünya evine girmiştir. Bu mutlu evliğin meyvesi ve geleceğin seramik sanatçısı Zeynep bugün 3 yaşındadır.

       *Geleneksel yapımızın yanına çağdaş bakış açımızı da ekleyerek zengin Anadolu mirasını el emeği göz nuru ile birleştirip birbirinden değerli çalışmalara imza atan Gökten Alpman Matthews, yurt içinde ve yurt dışında ülkemizi başarılı bir şekilde hem temsil etmekte hem de tanıtmaktadır.  Gökden'in bu başarı dolu ve örnek alınacak kariyeriyle bizde gurur duyuyor,  başarılarının devamını diliyoruz.

       Fotoğraflar;
  1: Gökten  ve New York  Başkonsolosumuz  Mehmet Simsar(2009)
  2: Geleceğin Seramik Sanatçısı Zeynep Alpman Matthews
  5: Kanuni ve Hürrem
  4-5:  Özgün Çalışmalar.

         Başsağlığı ve Geçmiş Olsun
         Her ne kadar ciddi fikir ayrılıkları yaşasak da, eleştirilerimizle kızgınlık tohumları eksek de,  gönlümüz kimsenin acı ve keder yaşamasını istemez.  Geçtiğimiz hafta ebediyete intikal eden Belediye Başkanımız Sn. Alladdin Yılmaz'ın kayınvalidesi Sabahat Moral Hanımefendi'ye Yüce Allahtan rahmet, Yılmaz ve Moral ailelerine başsağlığı diyorum. Yine geçtiğimiz hafta içinde bel fıtığı rahatsızlığı sebebiyle 2.kez tıbbi operasyon geçiren başkanımıza acil şifalar diliyorum.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Şüphe etmek, bilmeye atılan ilk adımdır.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak