Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Yeni Şehremini Binamız

Cumhur Bandakçıoğlu

  12 Haziran 2018

       Yeni Şehremini Binamız
        Şüphesiz ki Bolu'nun en önemli  2 meydanından bir tanesi  Belediye Meydanı'dır. Dolayısıyla her yönüyle gereken önemin verilmesi ve Bolu'ya yakışan bir şekilde değerlendirmesi gerekmektedir. 70'li yılların ikinci yarısında  bayrağı devralan mevcut belediye hizmet binamız, gerek geçirdiği depremler sonrası tıraşlanması, gerek ekonomik ömrünü doldurmasıyla ve de bugünün Bolu'suna yeterli  gelmemesi sebebiyle artık yenilenmesi gerekmekteydi. Mevcut Belediyemiz de bu gerçekler ışığı altında yeni bir projeye imza attı. 
         Bugün projenin büyük bir bölümünün tamamlandığını görüyoruz. Bildiğim kadarıyla Ankara merkezli bir firma tarafından projesi çizilmiş. Ben mimar değilim ama mimariye karşı özel bir ilgim var. Projede ana bina dairesel mimari tarzında tasarlanmış. Dairesel binalarda taşıyıcı kolonların  konumlandırılma zorluğu yerleşim planlarını da ciddi etkilemekte, dolayısıyla binada ölü alanları ve kullanım zorluklarını da ortaya çıkarmaktadır. 
          Uzaktan bakıldığında İtalya da ki meşhur Pisa Kulesi'nin tombul ve bodur halini andıran yeni belediye binamızın bana göre en büyük eksiği, arka plandaki tarihi dokunun görmezden gelinmesidir. En üst katının da yine o tarihi dokuyu gölgelediği kanısındayım. Oradan kaybedilecek alan, diğer taraftaki komplekse eklenebilir, böylelikle arka taraf açıkta kalırdı. Günümüzde post modern mimarilerle eski ve yeni çok güzel ve de uyumlu bir şekilde tasarlanabiliyor. Halihazırda geç sayılmaz! Bir proje değişikliğiyle, Büyük Cami ve Taşhan'a uygun dış cephe malzemeleri, yeni belediye binamızın bir bölümünde kullanılabilir ve o tarihi dokuyla bir bütünlük sağlanabilir. Kompleksin sol tarafı da yine modern mimari tarzıyla göz doldurabilir. Proje Ankara'lı bir firmayla değil de, Bolu merkezli bir firmayla ve mimarlarla yol alsaydı, eminim bu bütünlük göz ardı edilmezdi. Şehrimizde çok değerli mimarlar var. Benim bildiğim gördüğüm Mimar Aytaç Eskicioğlu'nun (Aynı zamanda Belediye Meclis Üyesi) çok başarılı post modern uygulamaları var. Doğayla uyumlu şehir ilkesine  (Bolu da ilk benim dillendirdiğim bir düşüncedir) Çevresiyle uyumlu mimari ilkesini de eklemek gerekmektedir. Böyle olduğu taktirde daha yaşanılır şehirler meydana çıkacak ve gelecek kuşaklar daha özgün ve güzel şehirlerde yaşayacaktır. 
                                                      Cumhur Bandakçıoğlu 
   

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Arkadaşlar, efendiler ve ey millet, iyi biliniz ki, Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler, meczuplar memleketi olamaz. En doğru, en hakiki tarikat, medeniyet tarikatıdır.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak