Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Kutsal ittifak bozuldu mu ?

Cumhur Bandakçıoğlu

  2 Mart 2013
  Bolu gündemini son olarak meşgul eden konu 'Akil Adamlar'! Belediye Başkanımız tarafından oluşturulan grubun,  anayasası, tüzüğü varsa yemini nedir, kaç kişilerdir bilmiyorum ama gerek basınımızda çıkan haber ve yorumlardan, gerekse Gündem Gazetesi köşe yazarı kıymetli büyüğümüz Sn. Nadir Garipoğlu, Bolununsesi Yazarı sevgili arkadaşım Esra Yıldız'ın köşe yazılarından son olarak da Gündem Gazetesi'nin dünkü internet sayfasında 'Kent Konseyin de Akil Adamlar Günah Çıkarttı' başlıklı haberiyle şifrenin kırıldığını söyleyebiliriz.
       'Akil Adamlar' platformu, Belediye Başkanımız tarafından oluşturulan, şehrimizde yaşayan genelde mimar ve mühendis ağırlıklı bilgi ve tecrübe sahibi kişilerin yer aldığı, belediyemiz tarafından yapılan veya yapılması planlanan teknik projelerde fikir jimnastiklerinin yapıldığı bir zemin olarak görünmekte. Özünde, hem başkan açısından, hem şehir açısından fayda sağlanabilecek bir oluşum. Özellikle Başkan açısından adeta bir tür sigorta olarak düşünülebilinir. Mesela ortaya çıkacak bir eser sonrası gelecek eleştiri ve tepkilere; -"ben bu modele kendi başıma karar vermedim. Bolu'nun mesleğinde başarılara imza atmış kişilerde bu proje'nin Bolu için en sağlıklısı olduğuna kanaat getirmiştir" diyerek, bir savunma mekanizması geliştirebilir.
       Ben de bir gün Belediye Başkanı olsam, benzer bir platform kurar, ama bu platformu daha açık ve daha farklı bir yelpazeye oturturdum. Yerel baz da bırakmazdım. İşletme körlüğü gerçeğini görmezlikten gelmezdim.
       Gündem Gazetesi'nin ilgili haberine dönecek olursak; 'Akil Adamların' aslında mevcut durumdan son derece muzdarip oldukları ve Başkan'la ciddi bir fikir ayrılığında olduklarını algılıyoruz. Bugün Bolumuz'un şüphesiz en popüler mimarı Sn. Uğur Tunçok'tur. Bu köşeye geçmişte kendisiyle olan bazı ufak tefek fikir ayrılıklarımız yansısa da, kendisine mesleki birikimi ve bugün geldiği nokta karşısında, sadece saygı duyabiliriz.
        Uğur Tunçok ismi sıradan bir isim değildir. Gerek basına yansımalarıyla, gerekse kamu oyunun dilinde Belediye Başkanımız'a en yakın kişi ve bir çok projede danıştığı kişi olarak lanse edilmektedir. Hal böyle olunca da, Bolu'yla ilgili kendisinin ağzından çıkan her kelimede önem arz etmektedir. Eğer okuduklarımız doğruysa, kent konseyi toplantısında; Sn. Tunçok; Bolu'nun 50 yıllık bir vizyonu olması gerektiğini, Aksi halde Alaaddin Yılmaz gibi bir Belediye Başkanı çıkıp, eline bir sopa alıp kafasına göre yazıp çizeceğini ve Bolu'nun böyle olacağına hükmedeceğini, sonuç olarak da Bolu'nun bu hale geleceğini söylemiş.
       Yine şehrimizin popüler isimlerinden eski BTSO Başkanı ve Kent Konseyi Başkanı İnşaat Mühendisi Sn. Turgut Kalaycıoğlu da; Bolu'nun 10 yıllık bir vizyon koyması gerektiği, koymadığı takdirde Bolu'nun bugünkü kentleşme sürecini yaşayacağını belirtmiş.
       Bu açıklamalardan sonra aklımıza gelecek tek soru, Akil Adamların en önemli iki ismi, bu oluşumun mimarı Belediye Başkanımızla ciddi anlamda ters mi düşmüşlerdir? Soruyu biraz daha dramatize şekilde sorarsak; 'KUTSAL İTTİFAK BOZULDU' mu acaba olacaktır!
       Dün Bolumuz'un en büyük projelerinden olan Kültür Park Yer altı Kat Otoparkı'nın temel atma töreni yapıldı. Bolu'nun milyonlarca lirası toprağa gömüldü. Milyonlarca lirası otopark hizmeti için harcanıyor. İleride atıl kaldığında bunun tepesine SPA ve Spor merkezi yapma şansımız da yok. Ne diyelim, hayırlı olsun.
        Başkanım yine bana kızacaksın ama diyorum ya bana değil ekibine kız. 'Ferhat gibi dağları deldik' sloganı yine çok kötü ve bayat bir kopya. Genelde baraj ve otoyol inşaatı yapan büyük firmaların kullandığı bir slogan. Bir de Fırka Tepesi'ne zaman dağ oldu Başkanım? Bu sloganı bulanlar bir şeyi unutmuşlar, açılışa ünlü Rock Sanatçısı Özlem Tekin'i davet etmeleri gerekirdi, iyi de giderdi 'Dağlar Deldim' diye haykırırdı.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Rüyaları gerçekleştirmenin en iyi yolu uyanmaktır.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak Bry Turizm