Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Buğday başak verince!

Cumhur Bandakçıoğlu

  25 Şubat 2014

         Bir kez daha Rusya'nın başkenti Moskova'daydık geçtiğimiz hafta. Bu yıl Moskova bizi havasıyla oldukça şaşırttı, sıcaklık  + 1, + 3 dereceler arasında değişti bütün hafta boyunca. Hani mükemmel bir hava vardı desem yalan olmaz. Hâlbuki geçtiğimiz yıl aynı dönemde -18,-19 dereceleri görmüştük. Dünyanın en geniş topraklarına sahip bu dev ülke için de pek hayra yorulacak bir durum değildi açıkçası bu hava değerleri.
         Bereketin sembolüdür 'Buğday Başağı' Rusya'da, bolluk, verimlilik, hayat anlamına gelir. Şiirlerinde, şarkılarında, resimlerinde, heykellerinde kısaca hayatın her alanında benimsenmiş, özümsenmiştir. Dünya buğday üretimi ve ihracatının en önemli aktörlerindendir Rusya! Sahip olduğu petrol, doğalgaz ve diğer değerli madenler, teknolojiler, tarım ve hayvancılığı bu ülkede asla ikinci plana attıramamıştır, tıpkı ABD gibi, Almanya gibi, Çin gibi. Çocukluğumuzda, ülkemizin kendi kendini doyurabilen bir ülke olduğunu dinleyerek büyüdük. Bugün ise birçok gıda maddesini ithal eden bir ülke konumundayız. Bu duruma nasıl geldiğimizi görmek çok da zor değil. En basitinde, çocukluğumuz Bolu'nun ortasında buğday tarlalarında oynayarak geçti desek yalan olmaz. Bugün Bolu merkez de çocuklar için böyle bir eğlencenin olması mümkün mü?
        Neyse ki son yıllarda tarım ve hayvancılığa bir dönüşün olduğunu sevinerek görüyoruz. Bolumuz'un en önemli markalarından olan Bağışçılar Vakfı Başkanı Sn. Şerafettin Erbayram amcamızın, bazı konulardaki yazılı paylaşımlarına bizde nail oluyoruz. Kendisi, sizlerinde bildiği gibi zamanın büyük bir bölümünü Bolu'ya faydalı olmaya vakfetmiş, sürekli olarak üreten, yeni şeylerin peşinde koşmaktan zevk alıp bunları Bolu ve çevresine kazandırama misyonunu üstlenmiştir.
       Son paylaşımının adı; Seben IZA BUĞDAYI PROJESİ! Bolu Bağışçılar Vakfı himayesinde, A.İ.B.Ü Biyoloji bölümü profesörü Nusret ZENCİRCİ başkanlığında Yrd. Doç. Dr. Arzu  Birinci ve yüksek lisans öğrencisi Yunus Şahin'in oluşturduğu önemli bir proje Bolu'da hayat buluyor.
        Türkiye'nin buğday türleri itibari ile çok zengin bir ülke olmasıyla beraber, IZA türü ve diğer farklı türler üzerinde çok durulmadığını Zencirci hocamızın açıklamalarından öğrenmiş bulunuyoruz. Sade bir vatandaş olarak düşüncem bu çalışmaların yapılmamasının sebebinin tarım ve hayvancılığın ikinci plana atılması olduğu yönündedir. Malumunuz memleketimizin betonlaşma gibi medeniyet hedefi süregelmektedir.
        Buğdayın; kanser, şeker, damar ve kalp hastalıklarında önleyici ve hatta tedavi edici olduğunu gösteren ispat eden çalışmaların yapıldığını da projeyle ilgili açıklamadan öğreniyoruz. Buğdayın Yapısındaki biyoaktif bileşiklerin sağladığı antioksidan özellik, kanser tümörleri ve hücrelerinin gelişmesini sınırlamakta ve oluşanları da azaltmaktaymış. Dolayısıyla, proje Türkiye'deki bir kısım yabani ve modern buğday türlerinin biyoaktif bileşiklerini belirlemek ve antioksidan özelliklerini incelemek üzere planlanmış. Yani Seben Iza Buğdayı'nın kendine has özellikleri ve diğer buğday türlerine göre üstün yönlerinin tanıtılması, kullanırlığını ve pazar payının artırılması olarak gösterebiliriz. Çalışmaya esas oluşturan araştırma materyalleri Bolu Bağışçılar Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Erbayram amcamızın 4 senedir ekerek saflaştırdığı parsellerden sağlandığını da belirtmek istiyorum. Projede maddi ve manevi emeği geçen herkesi kutluyor ve başarılar diliyoruz. Ne demişler; 'Buğday Başak Verince Orak Pahaya Çıkar' Sebenimiz'e ve Bolumuz'a şimdiden hayırlı olsun.

          Görseller; Gerçek bir lider Vilademir Putin, Buğday Başağı'nın Rusya'daki önemini izah edebilecek sanat eserleri. Özellikle sokak lambası çok estetik!

   

   

   

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Medeni olmayan insanlar, medeni olanların ayakları altında kalmaya mahkumdurlar.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak Bry Turizm