Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Öyle bir geçer ki zaman! 

Cumhur Bandakçıoğlu

  18 Mayıs 2018

        Öyle bir geçer ki zaman! 
         19 Nisan'da başlayan koşturmacımız adeta nefes almadan devam ediyor. Ülkemizin en önemli uluslararası fuarlarından olan EVTEKS, Ev Tekstili fuarı 24. kez kapılarını açtı. Mayıs Ayı içersinde yapılan fuar, gelecek üç yıl içinde Ramazan Ayı'na denk gelmesi sebebiyle Nisan Ayı'na, öne çekildi. Oturmuş bir fuarın tarihiyle oynamak çok akıllıca değildir. Hele hele bunu dünyanın en büyük fuarı Çin Canton Fuarı'yla ve de Orta Doğu'ya hitap eden Gaziantep'te yapılan bir fuarla aynı tarihlere getirirseniz. Son yıllarda, ülke algımızdaki olumsuz gelişmeler sebebiyle Avrupalı alıcıların fuar katılımlarındaki  ciddi düşüşüne, tarih değişikliği de tuz  biber oldu ve fuarı daha da olumsuz etkiledi. 24. Evteks Fuarı'nın açılışı geçen yıl olduğu gibi yine  Ekonomi Bakan Yardımcımız Sn. Fatih Metin tarafından yapılmış olup, Sn. Bakanımız her zaman olduğu gibi hemşerisi  Cumhur Bandakçıoğlu'nu onurlandırmış, dosta düşmana güzel mesajlar vermiştir. Sağ olsun var olsun.   
          Fuar esnasında sektörümüzün Bolu'da ki sancaktarları Nadi Okur abimiz ve Savaş Sakarya kardeşimiz de ziyaretleriyle bizleri onurlandılar.  Onlara da teşekkürlerimizi bir kez daha sunarız. Bolu'dan sadece Keresteci ve Tavukçu çıkmadığını da böylece  birlikte göstermiş olduk. 
          Türk ihracatçısı  durmaz! Kendi fuarımızdaki faydanın düşüşüne dair öngörülerimiz, bizi alıcıyı gittiği yerlerde yakalama stratejine  itmiştir. Dolayısıyla fuarımızın bittiği günün gecesinde rotamızı Çin'e  çevirdik ve 123. Canton, Çin İhraç Ürünleri Fuarı'na DENIB (Denizli İhracatçılar Birliği) ve ITO (İstanbul Ticaret Odası) organizasyonuyla, yaklaşık 18 firmayla katıldık. 3 faz halinde senede 2 kez, 57 yıldır  yapılan fuarda,  Çin tarafından üretimi yapılan aklınıza gelebilecek  her türlü ürün dünyanın dört bir yanından gelen alıcılarla buluşuyor.   Fuar'ın yapıldığı Guangzhou şehrine en son 2008 yılında gitmiştim.10 yıl içinde ki değişimi sizlere anlatamam. Tek kelimeyle inanılmaz! Gülen ve mutlu yüzler artmış. İnsanlar daha  rahatlamış. Çin'e geliş amacımız yukarıda belirttiğim gibi Türkiye'ye gelmeyen alıcıları yakalamaktı. Bunda da ilk katılımımız olmasına rağmen başarılı olduk. Daha önce Çin'e tekstil ürünü ihraç etmiş bir kişi olarak  biliyorum ki, yine Çin'e bir şeyler satabilirdim. Bunu bir kez daha başarabilmenin hazzını kısa bir süre sonra yine yaşayabileceğim. Çin her ne kadar Dünya'ya satsa da, Dünya'dan da bir çok ürünü alıyor. Market raflarında DİMES ve TORKU ürünlerini görebiliyorsunuz.  Guangzhou'da bizi bir başka sürpriz bekliyordu en son 35 yıl önce görüştüğümüz Gültekin Akay abimiz! 1978-1981 yılları arasında Babası, Bolu Komando Tugayı Kurmay Başkanı Akan Akay Albay'ın görevi sebebiyle Bolu'da bulunmuşlardı. Bolu'nun daha bir Bolu olduğu dönemlerde memeleketimizde yaşamışlardı. Kardeşi Gökbora da, hem yaşıtımız hem de arkadaşımızdı. Yolu Bolu'dan geçen herkes gibi, Bolu'yu gönlündeki özel bir yerde konumlandırdığını görüşmemiz esnasında gördük. Yaklaşık 15 yıldır Çin'de yaşıyor ve serbest ticaret yapıyor. 
          Çin dönüşümüzün hemen sonrasında 10 Mayıs günü Çağsu Hastanesi'nde kontrole giden Yener Abimizin sağlık durumunun sıkıntılı olduğu haberiyle aynı gün soluğu Kutsal Topraklarda aldık. Hastaneye yatışı yapılan Yener Abimiz, bu konudaki ihmalleri sebebiyle ciddi bir  rahatsızlıkla baş başa kalmıştı. Konulan teşhis ve tedavi süresinin başlamasıyla, bir gece Bolu'da kaldıktan sonra, kendisini Türk Hekimleri'ne, Başta Uzman Hekim Sn. Halil Uğur Öney, Başhekim Erdal Kaya ve  Uzman Hekim Metin Kaya Alpsoy  abilerimize ve de Aygün Ablamıza emanet edip İstanbul'a geri döndük. Önceden programlı Hırvatistan ve Karadağ'a rotamızı  çevirdik. Babaanne (Nene) tarafından memleketimiz Karadağ! 2 günlük bir seyahatin ardından İstanbul ve bir gün ertesinde yine Kutsal Topraklara Bolumuz'a Yener Abi'nin yanına Ramazan'ı karşılamaya geldik. Yener Abi'nin, Çağsu'daki tedavisi bitmiş, akşamında Boluspor - Gazişehir maçındaki yerini almıştı. Bolusporumuz  maalesef ilk maçtaki futbolunun çok uzağında bir oyunla karşılaşmadan yenik ayrıldı. Umutlar başka bir bahara kaldı. 
          Bu arada, hemen her gün üzücü bir haberle baş başa kaldık. Bolu'yu Bolu yapan bir çok değerimiz aramızdan ayrıldı, Ahmet Uslu (Lassa), Sipkat Arabacıoğlu'nun acı haberlerine, bugün de Bülent Varlık ve Ersin Balcıoğlu abilerimizin acı haberleri eklendi. Başımız sağolsun. Bütün ailelere başsağlığı diliyorum. Acılarını paylaşıyorum. Mekanları Cennet olsun. 
          Bu koşturmacada tek imrendiğim şey, gerek Çin olsun, gerek Hırvatistan ve Karadağ olsun, insanların bizim kadar saçma sapan, gereksiz konularla ve suni gündemlerle uğraşmaması oldu! 

                                                   Cumhur Bandakçıoğlu

   Fotoğraflar, 
  1- EVTEKS 2018   Ekonomi Bakan Yrd. Sn. Fatih Metin 
  2- Guanghzou Gültekin Akay 
  3-4 Çin- Guangzhou 
  5 - Karadağ- Kator (Nene Toprakları)

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Arkadaşlar, efendiler ve ey millet, iyi biliniz ki, Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler, meczuplar memleketi olamaz. En doğru, en hakiki tarikat, medeniyet tarikatıdır.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak