Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

İleriye mi gidiyoruz, geriye mi?

Cumhur Bandakçıoğlu

  11 Mayıs 2012

        Öncelikle Bolu'ya ve Bolulular'a hiç kimsenin bahşetmeyeceği çok büyük değerleri sunan İzzet Baysal Babamız'ı rahmetle anıyorum.
       Sosyal Medya'nın artık bir yaşam şekli haline geldiği günümüzde hayatımıza bir parçası haline gelen Facebook'ta 'Nostaljik Bolu  Fotoğrafları' adlı bir grubumuz var. Nevzat Hocamız'ın önderliğinde burada zaman zaman eski Bolu'dan çok nadide fotoğraflar yayınlamakta ve bizi geçmişe götürmektedir.
        Bu fotoğraflar sayesinde hafızamızı yeniliyor hem de bugünkü Bolu ile eski Bolu'yu karşılaştırma şansını yakalıyoruz. Bu karşılaştırma benim açımdan eski Bolu'nun daha yaşanılabilir bir şehir olduğunu, yani 30- 40 yıl öncesinin Bolu'sunda da bugüne nazaran daha olumlu şeylerin olduğunu göstermekte ve Bolu'nun gelişimden ve teknolojiden payını pek de alamayıp kimlik bunalımı yaşadığının kanıtı olmakta.  Gerçekten de alt alta koyduğunuzda bugünün Bolu'sunda 30- 40 yıl önceye göre bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar hayatımıza olumlu katkı sağlayacak gelişmeler olmuştur.
        Mesela 30- 40 yıl önce, Boluspor 1. Lig de top koşturuyordu.
        Şehir merkezimizde düzgün bir parkımız, Karaçayır'da son derece sevimli İtfaiye Çay Bahçemiz, her yıl açılan ve özlemle beklenen panayırımız vardı.
        Sokaklarımız ve yollarımız düzgün evlerimizin çoğu bahçeli idi.
        Şehir de 3-4 ayrı sinemamız, dönemin şartlarına göre Türkiye çapında ünlü motellerimiz, restoranlarımız ve lokantalarımız vardı. 
       Üniversitemiz yoktu ama 2 öğretmen okulumuz vardı.
       Yaylalarımız son derece doğal çirkin yapılaşmadan uzaktı.
       Bolu Çam havası kokardı.
       Öz Bolu adında bir markamız vardı.
       Buna benzer birçok şey daha yazılabilir. Bugüne gelirsek geçmişe göre pek de yol alamadığımızı görürüz.
       Üniversite, Becikoğlu, AVM'ler, Atatürk Orman Parkı, bir de Gazella Resort karşımıza artı olarak çıkmakta diğerleri ya yok, ya yerinde sayıyor ya da biraz daha gelişmiş modeliyle karşımızda.
  İnanıyorum ki, İzzet Babamız yattığı yerden kalksa da şehre ve üniversite yerleşkesine bir baksa, muhtemelen kendini sorgular ve acaba yanlış mı yaptım derdi.
       Maalesef Bolumuz üniversite kartını iyi kullanmadı akademisyenlerin en az iki katı abuk sabuk tipleri de şehre çekti. İşte size bir kare; Şehrin ana caddesinin bir paraleli. Tinercilerin ve abuk sabuk tiplerin mekânı olarak adlandırılıyor. Petek Büfe ve Vodafone Bayii'nin arkası Ulaş Sokak!
        Daha yaşanır bir Bolu dileğiyle.

        

         

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Çok söyleyen değil, çok iş yapan yöneticeye muhtaçsınız.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak