Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Bolu uyuyor, Kıbrıscık bitiriyor !

Cumhur Bandakçıoğlu

  15 Aralık 2010

      Kıbrıscık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi faaliyetlerini Kıbrıscık ve Bolu sevdasıyla yöreye hizmet eden bir avuç insanın öyküsünü birkaç defa bu köşede yazmıştım. Kıbrıscık sevdalılarının 4. projesi de bu ay sonu itibarıyla hayat buluyor.
      Tavuk kümeslerinden çıkan gübreleri hayvansal gübre olarak tekrar ekonomiye kazandıran projede sona gelindi. Bu yolda 10 yıldır sadece konuşan, hali hazırda hiçbir çivi çakamayan Bolumuz birçok konuda olduğu gibi bu konuda da acınacak halde. Anlaşılan Bolu'yu bu ayıptan Kıbrıscık kurtaracak. İşin en hüzünlü tarafı ise yapılan bu projeye Bolu tarafından sadece köstek olunması ve projenin teknolojisinin eski olduğu iddiaları. Ben projenin başında olanlarda biri olan Mehmet Bilgin abimizin böyle bir hata yapacağını zannetmiyorum. Dünya devi bir firmayla projelendirme yapan bir firmanın patronu olan Mehmet abi inanıyorum ki doğru olanı bulmuştur. Velevki teknolojik olarak eski, atalarımız ne demiş? Eskisi olmayanın yenisi olmaz! Varsın eski olsun. Siz daha iyisini yapında görelim.

       Resimler: Kıbrıscık Gübre geri dönüşüm merkezi inşaatı.

       Bolu da 3 gün.
       Geçtiğimiz hafta Uşakta, hafta sonu için Bolu'ya nasıl giderim diye düşünürken imdadıma Uşak Halk Bankası Müdürü hemşerimiz Burhan Aktaş abimiz yetişti. Abant'ta yapılacak mesleki seminere katılacak Burhan abiyle Ankara üzerinden Bolu'ya geldik. Daha önceleri yazdığım gibi, mevcut hükümet karayollarında ciddi bir atılım yaparak karayolu ulaşımında gözle görülür rahatlığı sürücülere kavuşturdu. Rahat bir yolculukla Uşak Bolu arasını 4,5 saat gibi bir sürede aldık.  Sadece Cankurtaran Gerede arasında yoğun kar yağışıyla karşılaştık. Hafta boyunca haber kanallarından saat başı yapılan kar yağışıyla ilgili insanı delirten haber çığırtkanlıklarının büyük bölümünün uydurma olduğunu gözlerimizle gördük.

     TEM'den Bolu'ya girişimiz Bolu Batı, dolayısıyla Paşaköy kavşağı üzerinden oldu. Soğuk havalarda alışageldiğimiz Bolu'nun üstünde bildik duman örtüsü yoktu. Belli ki doğal gaz kullanımı yavaş yavaş kendini göstermekte. Otobüs Terminalimizde ciddi bir hareketlilik de gözümüzden kaçmadı. Anıtpark muamması hali hazırda sürüyor. Askeri lojmanlar, Adliye ve Askeri Gazino'nun duvarları içeri çekiliyor. Anlaşılan o ki en az yarım asırlık bazı ağaçlar kesilecek. Hafiften bir yeşil katliamı yaşayacağız.
      İstanbul'a dönüş bileti için birazda İstanbul'a varış süresini ölçmek adına, Metro Turizm'den bilet almak için Metro yazıhanesine girdim. Bayan bir yolcu, "böyle bir rezalet olur mu" diye bağırıyordu. Daha sonra anladım ki, şehir içinde firmaların kendi yolcularını taşıma servislerinin kaldırılıp, bu işin halk otobüsleri ile yapılmasına tepki gösteriyordu. Aynı akşam Metro Turizm, hem cebimden arayarak hem de mesaj atarak servis durumuyla ilgili yeni uygulamayı bir kez daha bu şekilde hatırlattı.

       Otobüs firmalarının vatandaşa ücretsiz olarak sunduğu bir hizmetin, Bolu Belediyesi ve İl Trafik Komisyonu tarafından Belediye halk otobüslerine devredildiğini, eğer bu hizmet ücretle yapılıyorsa peşkeş çekildiğini öğrenmiş bulunuyoruz. Bugün Havayolu firmaları bile yolcularını kilometrelerce uzağa ücretsiz taşımaktadır. Böyle bir uygulama ancak Bolu'da olur. Evet, Belediye otobüsleri bazı yerlerde terminal ve hava limanlarına girmektedir, ama bu dar gelirli vatandaşları taksi ücretlerinden kurtarmak için yapılan bir hizmettir. Yoksa firmaların ücretsiz servislerini kaldırmak için değildir.

      Pazar günü, 11.30 kalkışlı Metro otobüsü 11.45'de hareket etti. 15.30 gibi İstanbul'da olduk. Bir dahaki sefere başka bir firmayı deneyeceğim. Hız çağında yaşıyoruz zamanımız çok değerli.

      Bolu Basınının Kraliçesi Ege ye gidiyor.
      Detay Gazetesi'nin ve Bolu Basını'nın önemli ismi, Nil Erdem Egeye gelin gidiyor. Bundan 10 gün önce aile arasında nişanlanarak evlilik yolunda ilk adımını atan değerli arkadaşım Nil Erdem i tebrik ediyor Allah tamamına erdirsin diyorum.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Ne kadar zengin ve müreffeh olursa olsun, istiklâlden mahrum bir millet, medenî insanlık karşısında uşak olmak mevkiinden yüksek bir muameleye lâyık sayılamaz.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak