Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Olmamış Sn. Başkanım!

Cumhur Bandakçıoğlu

Olmamış Sn. Başkanım!
  8 Eylül 2016

      Olmamış Sn. Başkanım!
        Bolu sınırları içindeki en önemli festivallerinden biri olan Mengen Uluslararası Aşçılık ve Turizm festivali geçtiğimiz hafta bir kez daha icra edildi. Türkiye çapında ses getiren önemli festivallerden biri olan etkinliğin, her festivalde olduğu gibi rutin programlarla kutlandığını medyamız vasıtasıyla hem gördük, hem okuduk. Festivalin en önemli etkinliği ise dünyanın en büyük aşçı heykelinin açılması ve Mengen'deki yerini alması olarak tanımlayabiliriz. Eğer hafızam beni yanıltmıyorsa, aşçı heykeli ile ilgili Eyüp Ahi Hocamızın yıllar önce bir projesi vardı. Eyüp Hoca, Bolu'da otobandan görülecek şekilde büyük bir aşçı heykelinin yapılması teklifini veriyordu. Her ne kadar Bolu sınırları içinde aşçılığın ana vatanı Mengen olsa da, kamuoyunda Bolulu Aşçı tanınırlığı, Mengen'in biraz daha önünde olduğunu düşünüyorum ve Bolu'nun da bir aşçı heykelini kaldırabileceğine inanıyorum.
        Güzel Sanatların en önemli dallarından biri olan heykel sanatının tarihi ilkçağa kadar dayanmaktadır. Geçmişten bugüne önemini koruyan heykel sanatı muhteşem eserleri barındırmaktadır. Anadolu toprakları da heykel sanatının en önemli ve paha biçilmez eserlerinin verildiği nadir coğrafyalardan birisidir. Bolumuz ve civarında da Helenistik ve Roma döneme ait heykeller hali hazırda kent müzemizde sergilenmektedir. Festivali ziyaret eden ve izlenimlerini sosyal medya aracılığıyla paylaşan, fikirlerine çok değer verdiğim ve de hemen hemen her görüşüne gözüm kapalı imza atacağım Nevzat Özdemir hocamızın; Mengen'e yapılan aşçı heykeliyle ilgili görüşlerini okuyunca ilk işim heykelin görüntülerine ulaşmak oldu. Nevzat hocanın değerlendirmelerine katılmamak elde değildi. Ülkemizde maalesef birçok konuda geriye gidiş var, bunlardan bir tanesi de şüphesiz ki heykel sanatı. Bu gerilemenin altında belki ekonomik değerler, belki eğitim eksikliği, belki arabesk bir kültür yatıyor. Nerdeyse Heykelin anavatanı diyebileceğimiz Anadolu coğrafyasında bu geri gidişi anlamak mümkün değil. Sonuç olarak olmuyor ve biz bu işi beceremiyoruz.
         Evet, çok sevdiğimiz değerli Başkanım Turhan Bulut, İyi niyetinizden hiç bir şüphem yok ama aşçı heykeli olmamış, Sanatsal ve estetik yönü hemen hemen hiç yok. Özellikle elindeki Dünya objesi açıkçası heykeli hepten bitiriyor. Halbuki o heykel, mesleklerinin pırlantası olan Mengenli aşçılar kadar özel olmalıydı. Dünyanın en büyük aşçı heykeli olacağına, en güzel ve sanatsal aşçı heykeli olsaydı. Mevcut haliyle eğlence parkındaki bir çizgi film kahramanından farkı yok. Naçizane önerim, bu tip eserlerin kalıcılığı ve saygınlığı açısından ciddi bir kurul tarafından seçilmesi ve doğru sanatçılara yaptırılması yönündedir. Aksi halde, bir oldu bittiyle ortaya çıkan ve kimileri için bir eser olan bu nesne, gelecek nesiller adına hiç bir değer taşımadan doğa ve çevreyle uyumsuz bir şekilde, tıpkı şu an olduğu gibi sadece bir yer kaplayacaktır. Ben en kısa zamanda o heykelin değişeceğine inanıyorum.
          Keşke hiç olmasaydı!
          Geçtiğimiz hafta Gazetemiz imtiyaz sahibi Kamuran Alagözoglu ağabeyimizin oturduğu meskenin elektrik ve sularının belediyemiz vasıtasıyla kesildiği ve kestirildiği haberlerini gazetemizden takip ettik. Kamuran Alagözoğlu çok uzun yıllardır gazetecilik mesleğini evrensel değerlerle icra etmeye çalışan bir basın emekçisidir. Gazetesi Bolununsesi de Bolu'nun marka değeri en yüksek yayın organıdır. Gazeteciliğini, günümüzde daha geçerli akçe olan yağcılık ve şişirme haber yönüyle değil, eleştiri, gerçekler yönüyle yapar. Kabul etmeliyim ki bazen kantarın topuzunu da kaçırır. 40 yıldır tanıdığım dürüst bir kişidir. Yaptığı haberler bazıları tarafından alkışlanırken, bazıları tarafından büyük bir kızgınlıkla karşılanır. Belediye Başkanımızla ilgili daha önceden yapılmış ve dönemin konjonktüründe hiç bir tepkiye mahal vermeyen haberlerin bugünün konjonktüründe tekrar edilmesi doğal olarak başkanımızı rahatsız etmiştir. Bunun dışa bir vurumu olarak , vicdanları yaralayan, temel hak ve özgürlükleri kısıtlayan ve insan haklarını rencide edecek türden bazı eylemlere muhatap olunmuştur. Anlık kızgınlıkla yapılan eylemlerden vazgeçilmesi sevindiricidir. İsteyerek, ya da istemeyerek görevden vazife çıkaranlar ise bu işin asıl kaybedenleri olacaktır. Bu makus olayı görüp meslektaşlarına sahip çıkmayan Bolu basının temsilcilerini de kınıyorum.
          Hepimiz biliyoruz ki gazeteciliğin hastalıklı iki önemli yönü vardır. bir tanesi yalakalık, bir tanesi de saplantıdır! Her ikisi de gazeteciyi teslim alabilecek tehlikeli unsurlardır. Bolu Basının bu iki hastalıktan kurtulmaya davet ediyorum.
        Kurban Bayramı !
        Birlik ve beraberliğimizin, maneviyatımızın en önemli unsurlarından olan Kurban Bayramınızı en içten dileklerimle kutlarım.
         Fotoğraflar: Dünyanın en büyük aşçı heykeli ve Helenistik ve Roma dönemine ait Bolu ve Antalya müzelerinde sergilene binlerce yıl önce yapılan heykeller.

                                                         Cumhur Bandakçıoğlu 
   

  • Asci Veli11 Eylül 2016 . 05:05

   En azindan solumadigi icin bazi elestiri yapanlar gibi bosuna oksijen israf etmiyor.
  • konyalı aşçı10 Eylül 2016 . 13:26

   Yav  gardaşım, karbonhidratı fazla kaçıryonuz  diyom size.  Adam  Mengen hakkında, Mengenli Aşçı hakkında bişi dememiş. Ya okudunuzu anlamıyonuz  ya okuma bilmiynuz. Helenistik çağda yapılan heykelle  sizin heykeli  garşılastımıyo. Bu topraklarda bin o kadar yıl heykel yapılıyo deyyo. O heykel Boluda olmalıydı demiyo. Hayret bişisinz.  Küre beyin dediği gibi tek bi böyük kepçe olsa  daha bile anlamlı olurdu.  Doktugunuz paraya yazık.
  • eleştiri10 Eylül 2016 . 12:06

   Cumhur Bey  son derece haklıdır, bu kadar vasat bir heykel olmamalıydı.Baksanıza eline yapmaya çalıştıkları dünya bile karpuza benziyor.Mengene ve Boluya yakışır derecede bir iş yapılmalı, bu heykeli aşçıların simgesdir diyerek oraya dikmek ayıptır.
  • küre10 Eylül 2016 . 10:09

   En azından küreyi yuvarlak yapabilirlerdi. Armut gibi olmuş. Netice de beğenilmeyen bir çalışma. Her şeyi estetikten yoksun. Zorla insanlara beğendirmeye çalışmayın. Sadece dev bir kepçe modeli bile tek başına ondan daha iyi olurdu.
  • İz10 Eylül 2016 . 09:32

   Dünyanın derdi bitmiş heykeli tartışıyoruz.
  • ercanaltundag@gmail.com9 Eylül 2016 . 23:11

   Ayrıca biz Mengenliler Bolulu olmakla olmakla her zaman gurur duyuyoruz.Ancak Menge ge yapılan güzel şeylere de herkesin saygı göstermesini bekliyoruz.Bizi farkli bir ilin ilçesi gibi dışlamanız çok yanlış.Şunu da biliniz ki;Mengen Aşçılar Federasyonu başkanı Melik bey in dediği gibi;"Aşçılığın vatanı Volu dur ,o vatanın başkenti Mengen dir.
  • Ercan altundağ9 Eylül 2016 . 22:57

   Sayin Bandakçıoğlu,hurda fiyatı falan diyerek aşağıladığınız anıt,güzel sanatlar fakültesi ve kültür bakanlığı tarafında onaylanmış bir çalışmadır.Tekrar söylüyorum;bu anıt 2 m.lik bir venüs heykeli değil bir ANIT tır.Aradaki farki bilmiyorsanız en azında bilen profesörlere saygı gösterin Öyle klavyenin başına geçip atip tutmakla olmuyor bu işlerAyrica derdiniz illa ki Anıtın adresi ise o zaman bu anıtı Mengen e diken aşçıların emeğine ve başarısına saygı gösterin..Saygılar.
  • Ercan Altundağ9 Eylül 2016 . 22:25

   Bir anıt heykelin hellenistik dönem heykelkeriyle karşılaştırırılması en hafifinden cahillik olarak tanımlanabilir.Bu anıt ne 2 m.lik veüs heykeli ne de 2.5 m.lik zeus heykeli!Bu bir anıt.!Dünyanın her yerinde bütük ebatlardaki heykeller (ki bunlar anıt heykeldir)estetik kaygısından çok ihtişam kaygısı taşır.Önce emeğe saygı...
  • emar9 Eylül 2016 . 21:36

   Hoca hocalığını öğretmen öğretmenliğini yapacak. Şehrin girişine çıkışına heykel yapılıp yapılmayacağına, yapılacaksa hangi heykelin konulacağına kent konseyi mimarlar odası bolu belediyesi karar verecek yetidedir.
  • mehmet9 Eylül 2016 . 21:34

   Aşçı'nın elindeki küre bile dandik
  • Asçıbaşı9 Eylül 2016 . 18:15

   Mengenli aşçılar karpuzdan yapsaydı bundan daha güzel olurdu.
  • harbi bolulu9 Eylül 2016 . 17:16

   bildiğin put.peygamberimiz bu putları yıktı sizler put yapıyorsunuz.
  • saksu9 Eylül 2016 . 14:17

   Gayet güzel olmuş Başkana ve emeği geçenlere teşekkür.
  • Ayhan Can9 Eylül 2016 . 12:35

   Gerçekten ucube ve korkutucu bir eser olmuş... Simsiyah... Benim bildiğim aşcılar beyazlar giyer... Gece çocuğu ile oradan geçenler dikkat etsinler... Çocuk korkudan travma geçirir... Bu eseri yapmadan önce sanatçı arkadaşlara danışsalardı, fikir alsalardı, çok iyi olurdu...
  • bolulu9 Eylül 2016 . 12:02

   Bu heykeli eleştirmek bence komedi.
  • Heykeltraş9 Eylül 2016 . 12:02

   Ne yani, Bu heykel dediğiniz şeyi yontularak yapılmadığı içinmi çok sıradan sayın vatandaş! Yazar, heykelin ana vatanı olan bu coğrafya da bu kadar sıradan bir eserin yapılmasına dikkat çekmiş.
  • Uğur Çiloğlu 9 Eylül 2016 . 10:53

   Yazara katılıyorum. Değiştirilmeli zira Aşçı ve yamak farlıdır. Aşçı heykeli mi yamak heykeli mi? Kimi zaman Aşçılık mesleği sanatsal anlam bile kazanır. Beğenirsin beğenmezsin diyerek basite indirgeyemeyiz. İçeriksiz olmuş.
  • Cumhru Bandakçıoğlu9 Eylül 2016 . 10:19

   Sn.  Mengenli  Vatandaş, Tabi ki  beğeneme  beğenmemem konusu  kişisel bir tercihtir. Beğenmekle beğenmemek  farklı bir şeydir, piyasanın biçtiği değer başka bir şeydir. Benim kişisel fikrim sizin dünyanın en büyük aşçı heykeli değdiniz eserin değeri piyasa değerlendirmesi yapılsa hurda fiyatının üstüne çıkmaz. Farklı ortamlarda, Bolulu olduğumu söylediğimde aşçılık var mı sorusuna muhatap olurum her defasında aşçılığın Bolu da değil Mengen de  ve Bolu'nun Mengen sınırı köylerinin bir ayrıcalığı olduğunu anlatırım. Fakat  Bolulu Aşçı tanımlaması, Mengenli Aşçı tanımlamasının çok önündedir. Bu heykel  Bolu da olmalıdır demedim. Bolu da bir aşçı heykeli kaldırır dedim. Açık söyleyeyim.  Eğer Bolu ya bu şekilde bir aşçı heykeli yapılsa  ve bir gün ortadan kaybolsa, beni birinci dereceden şüpheliler arasına koyabilirsiniz.
  • Vatandaş9 Eylül 2016 . 09:30

   Cumhurbey gerçekten saçmalamışsınız millattan önce yapılan heykellerle günümüzde yapılan bu heykeli karşılaştırmanız OLMAMIŞ o yıllarda taşlar yontularak şahane eserler cıkarılmıs o ustalar o heykel tıraslar günümüzde yok bulursanız gösterin, Ayrıca heykelin boluda olması gerektiğini Sn A.Yılmazın otoyol girişine dikme hevesine aşçılığın mengen degil boludur gibi sözlerine rivayet edip tarihi mengen aşçılık geleneği gerçeğini görmezden gelişiniz sizlere yakısmadı. Mengen Ascılar festivsline gelmemissiniz görmemissiniz ondan bundan duyarak tasvirlemeniz dedikoduya rivayet etmeniz köşe yazarlığınıza yakısmadı .siz boluda hic böyle bir festival yaşandığını gördünzmü 56 ilden Ascıların gelip 55.000 porsiyon yemek ikram edildiğini ,emeğe saygı!
  • mengen9 Eylül 2016 . 09:25

   bu yazıyı yazan kraldan fazla kralcı ,olmamışda bilmemneymiş.sanki sanarsın heykelin sponsoru . yapılması için bi kuruş para yardımında bulunmuşda sanki neyi eleştriyosa
  • Mengenli vatandaş9 Eylül 2016 . 08:57

   Sanatın hiç bir zaman tek bir cevabı yoktur beğenmek beğenmemek herkesin kişisel takdiridir.Türkiyede ve dünyada bir çok kentin özlesmis sembolleri vardır Mengende bu unsurda aşçı yetiştiren tek kenttir bunuda büyük bir heykelle Mengende Aşçılarımız simgeleştirmiştir. Ayrıca Bu heykel Mengende değil Bolu'da olması lazım diyorsanız kusura bakmayın tam bir fiyasko cümle kurmuşsunuz 500 yıldır Mengenli Aşçılar Bu topraklardan çıkıp dünyayı doyuruyor ne Bolusu siz Bolunun mahallelerinden bir kaç aşçı sayabilirmisiniz?Aşçılığın başkenti Mengendir hiç kusura bakmayın,Mengen Bolunun ilçesi değilde Karabükün yada zonguldakın ilçesi olarak bağlansaydı 1948 yılında ozamanda zonguldak aşçılkla özdeşleşmirtir diyebilecekmiydiniz.
  • bolulu9 Eylül 2016 . 08:47

   Bence gayet iyi
  • Çakır9 Eylül 2016 . 01:25

   Bu arada aşçı neysede o dünya ne öyle yahu hiç dünyaya benzemiyor.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Büyük adamların hataları güneş tutulmasına benzer, onları herkes görür.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak