Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Anlayana, Almanya ve Antalya!

Cumhur Bandakçıoğlu

  24 Ocak 2017

         Anlayana, Almanya ve Antalya!
         Aralık ayının son 10 günü, çalışma hayatımın en keyifli dönemidir, hele birde yılı beklentileri karşılayan bir şekilde kapattıysanız! Hıristiyan dünyasındaki yıl sonu gevşemesi biz ihracatçılara da yansır. Fazla arayan soran olmaz. Bu keyifli dönem 1 Ocak itibarıyla biter ve büyük koşuşturma en sert şekliyle, bizler için Almanya'da Frankfurt Heimtextil (Ev tekstili) fuarıyla başlar. Fuardaki 19 yılımı bu sene geride bıraktım. İstanbul'daki olumsuz hava koşulları sebebiyle adeta yılan hikayesine dönen bir yolculuk sonunda Nürnberg üzerinden Frankfurt'a, fuar açılışından 18 saat öncesinde varabildim. Ev Tekstili sektörü için son derece önem arz eden fuar, Türk katılımcılar için hava muhalefeti dolayısıyla adeta bir kabusa döndü. Her şeye rağmen 245 Türk firması stantlarını açarak 3 bin firmanın kıyasıya rekabet ettiği uluslararası arena da ellerinden geleni yaptılar. Hava muhalefetinin getirdiği olumsuz başlangıca milli paramızın aynı hafta içinde uğradığı değer kaybı da eklenince, durum daha da sıkıntılı bir hal aldı. Fuarın merkezi, Almanya ve etki alanının yüksek olduğu Avrupa ülkelerinin, ülkemize karşı bakış açıları biraz endişe vericiydi. Sanki bir merkezden verilmişçesine tarafımıza sorulan benzer sorular oldukça rahatsız ediciydi. Adeta, gizli bir ambargonun kokusu hafif hafif alınıyordu. Bu havanın sebeplerini, Frankfurt'ta ki hemşerimiz, yılların gazetecisi Seyfi Alp abimizle sorduğumuzda, durumun çok doğal olduğunu ve Avrupa Medyası'nın sürekli Türkiye'yi ve Türkiye'deki gelişmeleri haber yaptığının bunların sonucunda da iyimserlik beklemenin pek mantıklı olmadığını söylüyordu. Fuar dönüşünde son 5 yıllık bilgilerimi karşılaştırdığımda, yapılan görüşme adedi ve gelen ziyaretçilerin önceki yılların altına inmediğini, sadece müşterilerin kafalarının biraz fazla karışık olduğu sonucuna vardım. Dolayısıyla, ülkemizin içinde bulunduğu olumsuz havanın bir an önce dağılması gerekliliği, istikrar ve güven ortamının tekrar kendini göstermesi son derece önem arz etmektedir. Almanya dönüşümüzün hemen ardından soluğu Antalya Anfaş da Otel Ekipmanları Fuarı'nda aldık. Başka bir deyişle, bir kriz bölgesinden ayrılıp diğer bir kriz bölgesine girdik. 2016 yılını oldukça olumsuz şartlarda geçiren turizmciler, 2017'de ümitlerini Rusya'ya bağlamış durumdalar. Başta Almanya olmak üzere Avrupa'dan gelecek turist beklentisi karamsar seviyesinde. Turizm sektöründe cepler boş. Dolayısıyla fuar, tedarikçi firmaların istediği beklentilerini karşılamıyor. Bu da çok doğal çünkü turizmciler önlerini net olarak göremiyorlar. Anlayacağınız sıkıntı büyük.

         Hadi bir itirafta bulunayım ama patronum bunu duymasın. Aslında Antalya'da fuar benim için bir bahane, Bolulular ise şahane! Hepinizin bildiği gibi Antalya'da ciddi bir Bolu nüfusu mevcut. Her ne kadar hepsiyle görüşme şansımız olmasa da. Başta, sevgili arkadaşım Murat Başara, değerli abim, Rıdvan Çakır ve değerli eşleri Fitnat Çakır, veliahtlar; Emir ve Emre Çakır, çok sevgili hocalarım İsmet Başkaya ve Oktay Başkaya, Kuzen Onur İnceoğlu, Antalya'da Bolumuzun medarı iftiharı, şef Şinasi Karanlıkoğlu ve Alanya bölgesinin birbirinden kıymetli şefleriyle bir kez daha bir araya gelmek, sohbet etmek Bolu dedikoduları yapmak büyük bir zevkti. Vakit olsaydı da keşke biraz daha kalabilseydim Antalya'da ama artık daha çok çalışıp sonuç alma zamanı. 19 yıllık tecrübeye istinaden meslektaşlarıma 2017 yılı için söyleyeceğim şudur; Ey Türk ihracatçısı ve üreticisi, birinci vazifen mevcutları korumak, ve öncelikli olarak mevcutlar üzerinden artıya geçmektir! Yüce Allah; ülkemizin ve insanımızın yardımcısı olsun. 2017 güzel ve mutlu günlerin yılı olsun.

  Fotğraflar; Seyfi Alp (Almanya) Rıdvan Çakır- Emre Çakır, Oktay Başkaya- İsmet Başkaya- Fitnat Çakır, Onur İnceoğlu, Şinasi Karanlıkoğlue ve Şefler.
                                                        Cumhur Bandakçıoğlu 

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Bilelim ki milli benliğini bilmeyen milletler başka milletlere yem olurlar.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak