Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Belediye den yeni proje!!!

Cumhur Bandakçıoğlu

  3 Mart 2011

      Belediye Başkanımız, 05.06.2010 tarihinde nikâh merasimim sonrası benim için yapmış olduğu tarihi konuşmasında, beni sivri dilli olarak nitelendirmişti. O gün itibarıyla özellikle Bolu Belediyesi ile ilgili yazılarımda daha yumuşak bir üslup ve daha pozitif bir yaklaşım içine girdim. Kabul edersiniz ki, yerel basında köşe yazarlığı yapıyorsanız en önemli kalemşorluk yapacağınız unsurlardan bir tanesi de, belediye ve belediye hizmetleridir.

      Bu sebeple bu haftada köşemizin ana konusunu Gündem Gazetesi'nden okuduğum bir habere, yani Belediye Başkanımız'ın son projesine ayırdık. Tam olarak ortada bir proje projeksiyonu olmasa da, anladığımız kadarıyla Fırka tepesi olarak bilinen Kültür Merkezi'nin bulunduğu tepe tıraşlanarak ya da kazılarak yok edilecek. Otopark ve Hal ile Belediye arasına bir yol inşa edilecek. Böylece Belediye'ye gelen dönüşte Hal'e alışverişe düz bir yoldan gidecek, ya da ne bileyim Maçtan çıkan taraftar Belediye Meydanı'na düz bir yoldan gidebilecek!

      Açıkçası bu Dubai vari bu proje beni de çok heyecanlandırdı!
  İlgili gazetedeki habere ve resimlere göre kafamda 3 proje canlandı!

   1-  Stadyum yokuşundan başlayan ve Kültür Merkezi'nin önünden geçip Parti Sokak'a bağlanan Stadyum Caddesi kazılarak belli bir koda indirilip daha alçak geçiş sağlanacak.
   2- Parti Sokak'tan itibaren yamaç tıraşlanarak, Kültür Sitesi'nin doğu kısmından İsmet Paşa Caddesi'nden Hal'e inen Stat Oteli'nin yanındaki merdivenlere bir geçiş sağlanacak.
      Bunu yaparken uzun zamandır varlığından pek hoşlanmadığı çeşitli STK'lara ev sahipliği yapan Köroğlu Otel arkasında kalan binaları da istimlâk edecek.
   3- Kültür Sitesi ve İsmet Paşa Caddesi üzerinde bulunan belediye dükkânları ve bazı apartmanları komple ortadan kaldırıp, Fırka Tepesi'ni yerle bir edecek.

      Böyle devasa bir proje hazırlanırken halkımızın da görüşü alınmalı ve hatta bir anketle proje belirlenmelidir diye düşünmekteyim. Gerçekleşeceğini pek zannetmiyorum ama, hangisine bakarsanız bakın, "vay Bolu'nun haline" dedirtecektir türünden bir proje olacağı konusunda iddiaya girerim.

      Konuyla ilgili haberde tutarsız cümleler olması sebebiyle, yani hem tepeyi kaldıracağını söylemesi, hem de Fırka Tepesi'nin korunacağını söylemesi 2 - olarak adlandırdığım modelin ağırlıklı olarak başkanın kafasında olduğunu söyleyebiliriz.

      Hâlihazırda, Kent Meydanı projesine bir açıklık getiremeyen ve yap işlet devret modeline göz kırpan belediyemiz, acaba bu Dubai vari projenin kaynağını nereden çıkaracaktır? Otopark işletmecisi mi bu kaynağı sağlayacaktır?

      Belediye ile Hal arasında bir tünelle geçiş göze ve kulağa hoş gelmektedir ama Bolunun çok daha öncelikli sorunları da ortadır.  Bir de Başkanıma Eski Antalya Belediye Başkanı Sn. Menderes Türel'in Antalya tarihinin en büyük kaynak aktarımına rağmen, neden seçimi kaybettiğini hatırlatmak isterim! Bazen devasa projeler hayır getirmemektedir.

       Teşekkür
      Köşe yazılarımı takip etme inceliğini gösteren ve çeşitli zamanlarda yorum yaparak bana güç veren beni her seferinde yüreklendiren değerli büyüğüm Sn. A Sönmez'e teşekkürlerimi sunarım.

   

   

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Rüyaları gerçekleştirmenin en iyi yolu uyanmaktır.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak