Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Bitsin bu 2015!

Cumhur Bandakçıoğlu

  28 Aralık 2015

         Bitsin bu 2015!
         Orhan Gencebay'ın unutulmaz dizelerine küçük bir eklemeyle bu yılın son yazısına başlamak istiyorum; Daha güzel, daha mutlu, daha aydınlık bir dünya ve Türkiye için bitsin bu 2015.
        Ülke olarak çok zor ve sıkıntılı bir yılı geride bırakıyoruz. 2016'ya ne kadar iyimser bakmaya çalışsak da ülkemiz üzerindeki sis perdesi öyle pek de kolay dağılacak gibi gözükmüyor. Sis perdesi demişken, Türkiye Cumhuriyeti hükümetleri ve vatandaşları tarafından rant uğruna mahvedilmiş İstanbul'da hava kirliliği insan sağlığını artık çok ciddi anlamda tehdit eder durumda. İstanbul'da bütün çocuklar öksürüyor! İsteyen istediği çözüm önerisini getirebilir ama ben Türkiye'nin incisi İstanbul'un çok vahim bir durumla karşı karşıya olduğunu ve burada yaşayan insanların her yönüyle tükenmiş bir şehirde yaşam mücadelesi verdiklerine inanıyorum. Peki bu durum ülkemizin en geniş ormanlarına sahip Bolu'muzda farklı mı? Hayır değil! Maalesef Bolu'muzda kış aylarında çok ciddi bir hava kirliliğine ev sahipliği yapmakta. Uzun lafın kısası lokomotif nereye giderse arkadaki vagonlarda o tarafa gidiyor. Bolu deyince, geçtiğimiz haftalarda Bolu Gazetesi'nde çıkan bir habere ister istemez takıldım. Haber başlığı 'Bu Hizmet Her şeye Değer' olarak geçiyordu. Haber konu fotoğrafta başkanımız Alaaddin Yılmaz ve hizmete sokulan Engelli Akülü Şarj İstasyonu açılışında gözüküyor. Açıkçası güzel bir belediye hizmeti. düşünenlere teşekkür ediyoruz. Ama uygulayanlara bir kaç söz etmeden geçemeyeceğim. Ben Başkan'ın yerinde olsam sağlam bir fırça kayardım. Tesisin konumlandırdığı noktadaki zemine bir bakın! Hiç olacak şey mi! Biraz estetik kaygı lütfen, biraz şehircilik. Tamam anlıyorum milletin umurunda pek değil ama hiç değilse kendi göz zevkiniz için yapmayın. Size yalvarıyorum Bolu'yu bu ve benzeri arabesk görüntüden kurtarın.
          Sosyal medya da sürekli takip ettiğim, Büyük Birlik Partisi eski il başkanı Mahmut Alan sağolsun, Bolu ile ilgili yaptığı paylaşımlar sayesinde de memleketimizden ciddi anlamda haberdar oluyoruz ve Bolu'yu yaşıyoruz. Alan'ın son paylaşımlarından bir tanesi de Mudurnu Belediyesi tarafından yaptırılan, Mudurnu'nun geleneksel mimarisine uygun otobüs durakları bazı kendini bilmezler tarafından kırılmış ve ciddi hasar verilmiş. Neden? Bu nasıl bir insanlıktır anlamakta güçlük çekiyorum.. Bu manzaraları gördükçe açıkçası gelecek adına kaygılarım artıyor.
         2015 için fazla söyleyebilecek bir şey bulamıyorum. Hafızalarımızda bırakacağı karelerin büyük bir bölümü insanlığın madden ve manen bittiği anlar olarak yerini alacaktır. Bu vesileyle de Orhan Gencebay üstadımızı bir kez daha analım. Sanki 2015 yılını görüp de yazmış..
          Batsın Bu Dünya!
          Yazıklar olsun, yazıklar olsun, Kaderin böylesine, yazıklar olsun. Her şey karanlık, nerde insanlık, kula kulluk edene yazıklar olsun!    
           Batsın bu dünya, bitsin bu rüya, ağlatıp da gülene, yazıklar olsun. Dolmamış çileler, yaşanmamış dertler, hasret çeken gönül, benim mi olsun.. 
          Ben ne yaptım, kader sana, mahkum etti, beni bana, Her nefeste, bin sitem var. Şikayetim Yaradan'a, şikayetim Yaradan'a. 
          Şaşıran sen mi yoksa ben miyim bilemedim. Öyle bir dert verdin ki, kendime gelemedim. Çıkmaz bir sokaktayım, yolumu bulamadım. Of...of...of...of...of...of..of..of..... 
          Ben mi yarattım, ben mi yarattım, Derdi ızdırabı, ben mi yarattım. Günah zevk olmuşsa, vefa yorulmuşsa, düzen bozulmuşsa, ben mi yarattım. Batsın bu dünya, bitsin bu rüya! 
          Efendi, yeni yılın bu köşeyi okuma lütfunu gösteren siz değerli okurlarım başta olmak üzere, bütün hemşerilerimize, güzel ama hüzünlü ülkeme, bütün insanlığa mutluluk ve iyilikler getirmesini diliyorum. Her şey gönlünüzce olsun.
           
            Fotoğraflar: Akü Şarj İstasyonu açılışı haberi ve Mudurnu otobüs durakları.
                                                    
   

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Dün, dünle beraber gitti cancağızım; bugün yeni şeyler söylemek ( yapmak ) lazım.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak