Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Bir isim, Bir Cadde 

Cumhur Bandakçıoğlu

Bir isim, Bir Cadde 
  9 Temmuz 2020

        Bir isim, Bir Cadde 

        Bir okurumuz mail atmış. 

        "Önceden bülbül gibi şakıyordun, artık eskisi gibi yazmıyorsun. Yazacak konu mu bulamıyorsun? Yoksa çok mu meşgulsün?" demiş.

         Tabi ne demek istediğini hemen anladım. Bir önceki dönemde Bolu Belediyesi’nin uygulamalarını eleştiren elliye yakın yazı yazmışım. Hepsi kayıtlı. Şöyle biraz karıştırdım, ciddi muhalefet yapmışız. Öyle böyle değil, Sayın Yılmaz ve dönemi benim sütunumda çokça eleştirilmiş.

         Bugün arkasından atıp tutan birçok kişi o dönemde sessiz kalırken, biz son ses konuşmuşuz. Üstelik bir önceki belediye başkanımızla, bir tek konu dışında, kişisel hiçbir husumetim olmamış. O konu da zaten ne yazılarımla, ne de belediyeyle ilgiliydi. Muhalif diğer gazeteci ve köşe yazarlarına yapılanlarla karşılaştırıldığında oldukça toleranslı davrandığını da söyleyebilirim. 

        Malumunuz Bolu Belediyesi’nde bir gelenek var. Görev süresi dolmuş belediye başkanlarının isimleri bir yola, bir caddeye veriliyor. Son derece vefalı bir uygulama. Bu göreve gelen insanlar, şehirleri için ciddi bir mesai harcıyorlar, birçok şeyden feragat ederek, oldukça zor bir görevi icra ediyorlar. Gerçekten dışarıdan gözüktüğü gibi kolay iş değil. İnsanların beklentileri çok farklı. Herkesi memnun etmek ise son derece zor. 

         Geçtiğimiz ay gündeme getirilen, önceki belediye başkanımızın isminin bir yola, bir caddeye verilmesi önerisi maalesef ciddi boyutta tepkiyle karşılandı. Bunun muhasebesini muhakkak ki kendisi yapıyordur, yapacaktır. Ben bu tepkilerin çoğunun 18. Madde mağdurlarından geldiğini düşünüyorum. Hani, Kültür Mahallesi’nde yol yapmak için sahibinden alınan, daha sonra başka birisine satılan arsalar gibi.

         Bugün Bolu’ya baktığımızda son derece gereksiz bir şekilde büyük tutulmuş, kaldırımlarla birlikte beton yığını alanlarla toprak katli yapılmış pek çok alan var. Kendi yaşam merkezlerini araçlara terk eden, temiz havanın egzoz gazına tercih edildiği mantık dışı uygulamalar. 

         Belediyeciliğin en kolay ve bilinir uygulamasının yol açma olması ve bunun bir propaganda aracına dönüşmesi bile son derece absürt bir durum.    

         Tarihte ilk yol Mezopotamya’da Ur kentinde yapılmış. Persler geliştirmişler, İran’dan Ege kıyılarına Kral yolunu inşa etmişler. Romalılar ilk karayolu ağını inşa etmişler. Demek istediğim yol yapmak, yol açmak 7000 yıldır yapılan bir faaliyet. 

         Ben belediye başkanı olsaydım, ismimin  açtığım bir yola, caddeye değil, dönemimde yaptığım ve yapılmasının önünü açtığım bir esere verilmesini isterdim. Böylelikle, benden sonra gelecek belediye başkanları için de çıtayı yükseltecek bir hedef göstermiş olurdum. 

        Bu bağlamda eski Reisimizin isminin de yapmış olduğu, ya da vesile olduğu bu şehre hali hazırda olumlu katkı sağlayan bir esere verilmesinin daha olumlu  karşılanacağını düşünüyorum. Ne mi olabilir? Karadere Tüneli olabilir. Yine mevcut başkanımız tarafından geçmiş dönemde yapılmış en faydalı eser olarak adlandırılan Sarıcalar'daki  Güneş Santralleri olabilir. 

        Umarım okurumuzun mail yoluyla ilettiği serzenişlerine bir yanıt olmuştur.  

        Doğru bildiklerimin yanında, yanlış gördüklerinin karşısında durmaya devam etmek, boynumuzun borcudur. 

         Bizler gelip geçiciyiz, kalıcı olan Bolu. Diğer bir deyişle geçen zamanda değil aslında, asıl geçen biz fanileriz. 

        Cumhur Bandakçıoğlu 

         Görsel: Roma döneminde yol kesiti, Roma İmparatorluğu’nda uygulanan taş kaplı yol kesiti A: toprak, B-D: taş katmanlar, E: taş kaplama, F: kaldırım ve G: bordür 

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Milli egemenlik öyle bir nurdur ki, onun karşısında zincirler erir, taç ve tahtlar batar, mahvolur. Milletlerin esirliği üzerine kurulmuş müesseseler her tarafta yıkılmaya mahkumdurlar.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak