Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

'Venedik' Bolulular'ın ve Bolu Belediyesi'nin olsaydı!

Cumhur Bandakçıoğlu

  25 Haziran 2013

       Yazının başlığını görenler bizim her zaman olduğu gibi yine mevcut belediyemize çaktığımızı düşünebilirler. Bu haftaki takıntımız süs havuzlarımız. Bolu oldum olası havuzları pek sevmez diye düşünürüm. Nedendir bilinmez bizim memleketin havuzları hiçbir zaman doğru dürüst çalışmamıştır. Muhakkak bir arıza, ya da başka bir sebeple havuzlarımızın çalışmalarında sıkıntı olur, aktivitelerini eksik yaparlar.  Geçmişten günümüze Bolu'da sıkıntısız ve sorunsuz tek çalışan havuz, Askeri Gazino'nun bahçesindeki küçük süs havuzudur. Bunun sebebini de askeri disipline ve kararlılığa bağlasak yanlış söylememiş oluruz.
       Mesela eskiler hatırlar, Karaçayır'da Hitit Sokak da elips şeklinde bir havuzumuz vardı. Ne zaman yanından geçsek dibi asla gözükmez insanı ürpertirdi. Yapıldığı günün şartlarında teknolojik olarak kendini temizleyecek bir sisteme sahip olmaması, belki de bulanıklığının baş sebebi. Bugünün teknolojileriyle havuz bakımları çok daha kolayca yapılsa bile yinede bizim havuzlar bir türlü doğru dürüst çalışmaz memleketimizde.
       Geçtiğimiz hafta Bolu yerel basınında, Uğur Mumcu Parkı'ndaki süs havuzunun içi doldurularak üstüne beton döküldüğünü öğrendim. Açıkçası hiç şaşırmadım. Dedim ya Bolu havuzları sevmez. Bu konuda bende sabıkalı bir aileden geldiğimi itiraf etmeliyim. Bahçelievler'deki dede yadigârı evimizin bahçesindeki havuz da, şimdi tam olarak hatırlayamadığım bir sebepten dolayı önce toprakla doldurularak çiçek bahçesi haline getirilmiş, daha sonra da tümden ortadan kaldırılmıştı.
       Hâlbuki eskiden Bolu'nun nerdeyse bütün evlerinin bahçesinde havuz vardı. İnanıyorum ki gazetemizin yeni yüzü Erdoğan Mühürcüoğlu Abimiz veya Bolu yerel basının önemli isimlerinden Siyami Palazoğlu Abimiz Bolu'nun Havuzlu Evleri konusunda güzel bir yazı dizisi çıkarabilir. Bolu'nun bu kültürden vazgeçmesi, elindeki havuzları bile hakkıyla çalıştıramaması gerçekten üzücüdür. Gerek bahçeli evlerimizin yerini apartmanların alması, gerekse ekonomik koşulların ağırlaşması, bu kültürün yok olmasının en önemli sebeplerindedir diye düşünüyorum. Bu kültürü ayakta tutabilecek, betonlaşan yaşam alanlarımızda su sesini kulaklarımıza ulaştırabilecek güç ve kurumsa hiç şüphesiz Belediyemizdir. Uğur Mumcu Parkındaki havuzu işlevsel hale getirmek yerine, üzerini kapatıp, masa sandalye koyulmasına olanak sağlayacak şekle çeviren zihniyetin, İtalya'nın Venedik şehrine hakim olduğunu bir düşünsenize? Muhtemelen bütün kanalları kapatıp yol haline getirirdi. Bolu Belediyesi'nden beklentim süs havuzları konusunda daha duyarlı olması, modern şehirciliğin olmazsa olmaz bu enstrümanlarını çoğaltarak çalışır halde sürekliliğini sağlamasıdır.
  Fotoğraf: Uğur Mumcu Parkı (Gündem gazetesinden) 
  Görsel: Su kanalları yol haline getirilmiş Venedik

                                                                  

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Ne kadar zengin ve müreffeh olursa olsun, istiklâlden mahrum bir millet, medenî insanlık karşısında uşak olmak mevkiinden yüksek bir muameleye lâyık sayılamaz.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak