Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Abant'da bir şeyler oluyor!

Cumhur Bandakçıoğlu

  8 Mart 2010

   

    Bu sütunlardaki Abant'la ilgili ilk yazım 12 Ocak 2004 tarihine aittir. Daha sonraları siyasi nutuklarda bolca geçen 'Türkiye'nin Davos'u' benzetmelerine de bir hayli değinmişimdir. Abant bizim lise yıllarımızda çokça kamp yaptığımız, dolaysıyla bizim için birçok anının yaşadığı bir havzadır. Tabii ki Türkiye'nin iç turizme yönelik ilk merkezlerinden biri olma özelliği ile en tanınmış milli parklarından olması, Abant'ın önemini daha da artırmaktadır.

    Son bir yıldır Abant, Bolu gündeminde oldukça önemli bir yer tutmakta, özellikle İl Özel İdaresi'ne devrinden sonra yapılan mastır planıyla ilgili farklı görüşler ortalıkta dolaşmaktadır.

    Abant'tan gelen görüntüler ve haberler ise açıkçası pek iç açı değil. Özellikle Kartal Yuvası Mevkii, daha doğrusu Çepni bölgesinde yeni bir göletin yapılması, kaldı ki bu bölgede sportif faaliyetler yapılıyordu akıllarda soru işaretleri bırakır yöndedir. Hoş şu anda yapılan bu faaliyetler için bir eleştiri getirmek, yapılanların bitmiş halini görmeden konuşmak erken olmasına rağmen Abant'ın bir dünya mirası olduğunu unutmamalı ve oldukça sorumlu davranmalıyız.

    Biz sabıkalı bir milletiz. Toprak ve vatan sevgimiz tartışma götürür cinsten. Doğaya karşı kişisel egolarımız hırslarımız hep ön planda. Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatı ise, Abant'ın üstüne de su içeriz. Bu ülkenin 3 kıyısını 3 ay kullanılmayan yazlıklarla betona dönüştürme başarısını göstermiş doğa katilleri olduğumuzu bütün dünya bilmektedir.

      Devlete yapılan hemen hemen her iş, estetik ve zevkten uzak, sadece kar etme amacıyla, en ucuz malzemelerle en baştan sağma işçiliklerle yapılmaktadır. Önce yaparız ama sonra kendi haline çürümeye bırakırız.
      Umarız Abant ve çevresi, çevre düşmanlarının, rant peşinde koşan, cebinden başkasını düşünmeyenlerin eline düşmemiştir. Ülkede örnek olabilecek bir turizm merkezine, doğanın tahrip olduğu değil, korunduğu bir milli parka dönüşmesi en büyük dileğimizdir.

   

    Çevre düzeni ve AİBÜ!

    Yine son dönemde, özellikle rektörlük seçimleri ve yeni eklenen birimleriyle üniversitemizde gündemde ciddi bir yer tutmakta. Geçtiğimiz haftalarda gezdiğim Gölköy Kampüsü açıkçası beni pek tatmin etmedi. Türkiye'nin en hızlı gelişen üniversitelerinden biri olmasına rağmen, üniversite kampüsümüz hem de doğayla bu kadar iç içe olmasına rağmen, çevre düzeni ve peyzaj alanında oldukça vasat, hatta vasatın altında bir görünüm sergilemekte. Yeni rektörümüzün çevre düzenlemesine önem vermesi, buna anıt mezar bölgesi de dahil olmak üzere çalışmalar yapması, AİBÜ'ne değer katacaktır.

   

      ABDULLAH ÖZBEK

    Çocukluk arkadaşım Onursal Özbek ve abim Mehmet Özbek'in babaları, Emekli Komando Kıdemli Başçavuş, Kıbrıs Savaşı kahramanlarından çocukluğumuzun idollerinden, mahalle maçlarımızda bizimle top oynayıp, mahalle takımına forma yaptıran, oynayalım diye top alan ve bizleri mutlu eden, sevgili Abdullah amcamız 15 Şubat 2010 tarihinde aramızdan ayrıldı. Mekânı Cennet olsun.

  • Yusuf Nafiz Bahşi17 Mart 2010 . 01:00

   Kaderin garip bir tecellisi olarak hem arkadaşım Onursal´ı bulmak hem de sevgili babasının Abdullah amcanın vefatını aynı haber içerisinde görmek ne ilginç bir durum onursal kardeşim bunu okursan sana ve abin mehmet e Allah ecir sabır versin tekrar görüşmek üzere...
  • Hakan Türker16 Mart 2010 . 16:21

   AİBÜ kampüsdeki gözlemlerinizde çok haklısınız, çevre düzeni konusunda kampüsümüz malesef çok vahim halde.
  • Onursal Ozbek10 Mart 2010 . 15:49

   Vefa ve dostluk sozcuklerini kisliginde hep barindiran sevgili dostum Cumhur´a ve basta Esra olmak uzere acimizi paylasan tum arkadaslarimiza tesekkur ederim. Sizlerin ve sevdiklerinizin omru uzun olsun. Sevgilerimle.
  • esra yıldız8 Mart 2010 . 21:23

   Öğrencilik yıllarımdan arkadaşım olan Onursal´ın babasının ölüm haberini yine yakın arkadaşım olan Cumhur beyin yazısından öğrenmiş bulunuyorum. Bu yazıyı ve yorumlarını okur umudu ile arkadaşıma buradan baş sağlığı ve sabırlar dilerim.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Medeni olmayan insanlar, medeni olanların ayakları altında kalmaya mahkumdurlar.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak