Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Lezzettin Efendileri   

Cumhur Bandakçıoğlu

  29 Şubat 2016

          Lezzettin Efendileri       

          Geçtiğimiz hafta Kuşadası Efes Kongre Merkezi'nde yapılan Ege Bölgesi Ağırlama ve Konaklama Teknolojileri Fuarı Hotel Ekipmanları fuarındaydık. Ülkemizde ve bölgemizde yaşanan siyasi gelişmeler, Türkiye ekonomisinin can damarlarından olan turizm sektörüne çok ciddi darbe vurdu. Sektör ciddi anlamda yaralı ve henüz net bir çözüm planı yok. An itibarıyla 2016 yılı kayıp yıl olarak adlandırılıyor. Birçok otelin kapısında satılık ilanı hali hazırda asılmış durumda. Birçok otel 2016 sezonuna % 50 düşük kapasitesiyle karışılmaya kara vermiş durumda. Sektörde personel azaltmalar ve ücretsiz izine çıkarmalar çok ciddi boyutlarda. Turizm sektörü, çalışan sayısı ve sektörün dolaylı etki alanıyla birlikte çok büyük kitlelere hitap ediyor. Dileğimiz bu sıkıntılı dönemin alternatif çözümlerle en az tahribatla ve en kısa sürede sona ermesidir.

         Bu sıkıntılı dönemde sektörün çok önemli bir kolu ise katıldığımız etkinlik boyunca dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyordu. Dikkatleri üzerine çeken bu grubu ben 'Lezzetin Efendiler' olarak tanımlıyorum. Lezzetin Efendileri, şüphesiz ki en yenisinden en kıdemlisine kadar ilk günkü heyecanla ve aşkla etrafına ışık ve moral saçıyordu. Hani fuarı, Lezzetin Efendileri performans ve pozitif enerjileri kurtarıyordu desem yalan söylememiş olurum. Fuar boyunca yapılan etkinliklerde pırıl pırıl üniformalarıyla, başta Akdeniz Profesyonel Aşçılar Birliği, Ege Profesyonel Aşçılar Birliği olmak üzere birçok derneğe bağlı şefimiz boy gösteriyor ve mesleğe adım atacak genç aşçı adaylarının hayallerini süslüyorlardı. Tabii ki nüfus kağıdımızdaki BOLU mührü bizleri ayrıcalıklı olarak Lezzetin Efendilerine yakınlaştırıyor ve bir çok sohbete ortak ediyordu. Yıllardır tanıdığımız sevgili kardeşimiz ünlü şefimiz Akdeniz Profesyonel Aşçılar Birliği Başkan Yardımcısı Şinasi Karanlıkoğlu'nun rehberliğinde başta hemşerilerimiz olmak üzere birçok şefimizle tekrar bir araya gelmek ve tanışmak şansını da yakalamış olduk. Akdeniz Profesyonel Aşçılar Derneği Başkanı, Baki Budak, Hasan Şahin, Yaşar Özkök, Doğan Çolak gibi şeflerin yanı sıra, Baba dostu sayılan, Hakkı Erdoğan ve Erol Aslan ustalarla da bir araya geldik. Sağolsunlar başta hemşerilerimiz olmak üzere Lezzetin Efendileri de sıklıkla standımıza misafir olarak bizlere destek olup onur verdiler. Bu vesileyle kendilerine başarılar diliyor bir kez daha teşekkür ediyorum.
          Turizmde yeni pazarları ülkemize çekmek zorundayız. Sıklıkla çıktığımız yurt dışı iş gezilerimizde gözlemlediğimiz başta Avrupa ve Kuzey Amerika ülkeleri olmak üzere en yoğun ziyaretçi topluluğunu Uzakdoğulular oluşturuyor. Bu kitlenin en önemli özelliği ise güneş ve denizle pek barışık olamamaları daha çok tarih, kültür ve doğa turizmine yoğunlaşmaları ve de ciddi harcama yapmaları. Geçtiğimiz haftalarda, Avusturya'nın dünya kültür mirasına armağan ettiği bana göre dünyanın en müstesna köşelerinden ve yeryüzünde beni en çok etkileyen köşelerden olan Hallstatt kasabasına yaptığımız ziyarette de bu düşüncemizin bir kez daha doğru olduğunu gördük. Çinliler Hallstatt' la o kadar büyük bir aşk yaşıyorlar ki, kendi ülkelerinde Hallstatt kasabasının birebir kopyasını inşa etmişler. Doğa ve iklim koşulları ile Bolumuz'u andıran bölgeyi bir başka yazımızda sizlerle paylaşmak istiyorum.

  • karanlıkoğlu10 Ekim 2023 . 10:50

   her zaman bizi ağırlayan ve gururlandıran cumhur beye teşekkür ederim
  • şinasi karanlıkoğlu26 Ocak 2023 . 10:52

   lezzetin efendileri gastronomi ile ilgili her organizasyonda olmaktan ve hizmet etmekten gurur duydu. durmadan yılmadan yöresel lezzetlerimizi ve kültürümüzü anlatmaya devan edeceğiz.
  • şinasi karanlıkoğlu27 Temmuz 2019 . 14:47

   akdeniz profesyonel aşçılar birliği yönetimi cumhur beye ve firmasına misafir perverliği için çok teşekkürederim..

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Ne kadar zengin ve müreffeh olursa olsun, istiklâlden mahrum bir millet, medenî insanlık karşısında uşak olmak mevkiinden yüksek bir muameleye lâyık sayılamaz.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak