Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

 Bu işler nasıl düzelecek? 

Cumhur Bandakçıoğlu

 Bu işler nasıl düzelecek? 
  22 Eylül 2019

       Bu işler nasıl düzelecek? 

      Yer; Bolu Bahçelievler Mahallesi. Güzel bir Eylül akşamı. Yalnız yaşayan bir teyzemiz, ayağı takılarak evinde düşüyor. Bir şekilde kendisini apartman komşularına duyuruyor. Ayağa kalkamıyor. Komşuluk ilişkilerinin en üst düzeyde olduğu bir apartman. 

        Hemen 112 aranıyor ve ambulans isteniyor. Çok kısa bir sürede ambulans ve sağlık personeli geliyor. Fakat kapıyı açamıyorlar. Hemen hemen aynı anda çilingir de olay yerine ulaşıyor. 

        Çilingir, Polis gelmeden kapıyı açamam diyor. İçeriden inleme sesleri geliyor. 155 aranıyor ve konu tekrar aktarılıyor. Ekip yönlendirildi cevabı alınıyor. Bu arada İtfaiye kurtarma birimi de olay yerine geliyor. Biz her türlü içeri girebiliriz ama Polis gelmeden bir şey yapamayız diyor. 

        İçeriden bağırma sesleri geliyor. Teyzemiz yaşı 80’nin üstünde. Polis ekibi en az 25 dakika sonra geliyor. Görüntü onlar için sıradan bir vaka! 

        Bolu gibi küçük bir şehir için intikal zamanı biraz düşündürücü! Sebebini bilemiyorum. Gecikme yaşanması için birçok neden olabilir. Polis otosu gelirken kaza yapabilir, trafiğe takılabilir, lastiği patlayabilir, ekip başka bir vakadan gelecektir vs. 

       Fakat diğer yanda da başka bir gerçek var. 80 yaşını geçmiş bir insan düşmüş. Kalçası kırılmış olabilir, kafasını bir yere vurmuş olabilir, çok ciddi bir hayati tehlike içerisinde olabilir. Hepimiz biliyoruz ki, İlk yardımda an bile çok önemli. Ama o kapı açılmıyor, açılamıyor. Neden? Polis gelmeden olmaz. Bunun da sebebi mevzuat! 

        Bu ülkenin geri kalmışlığında hiç şüphe yok ki bu ülkenin mevzuatları ciddi bir yer tutar.  

        Müdahale bir soygun yerine veya bir terörist hücre evine yapılmıyor. Bir aile apartmanında herkesin tanıdığı, ileri yaşlı bir insana yapılması gerekiyor. Orada, Sağlık Bakanlığı'nın yetki verdiği, bu ve benzeri belki de çok daha ağır vakalara müdahale etmiş tecrübeli devlet memuru, yani devleti temsil eden birisi var. Onun onayı ile o kapı bir şekilde açılabilmelidir. Sırf, Polis gelmediği için açılamayan, geç açılan kapı yüzünden o insan ölse, beyin kanaması geçirse, telafisi olmayan sonuçlarla karşılaşılsa, sorumlusu acaba kim olacak? Ne polis, ne sağlık ekibi, ne itfaiye kurtarma birimi, ne de komşulardır. Ben size söyleyeyim bu durumun gerçek sorumlusu; 'Bay Mevzuat’tır.       

         Yardımcı sorumlu da şahıstır. Düşmeyeceksin kardeşim! Eğer birde yaşın 80‘i geçtiyse hiç düşmeyeceksin! 

         Bu ülkedeki birçok şey gibi, bir adım ötesi düşünülmeden hazırlanan mevzuatlar, projeler, maalesef güzel ülkemizin  geleceği ve kaderiyle oynuyor. 

        Yalnız yaşıyorsanız ve benzer bir durumda kalmak istemiyorsanız. Bir hukukçunun görüşüyle, güvendiğiniz bir komşunuza, tehlike anında kapımı açabilir, açtırabilir diye noter onaylı bir vekalet verin. Aksi takdirde hayat sizi ve yakınlarınızı çok üzebilir. 

                                                                            Cumhur Bandakçıoğlu 

  • MUHSİN OSMANOĞLU23 Eylül 2019 . 11:32

   EVET KOMŞUMUZDA ACİL DURUMLARDA KULLANMASI İÇİN BİR ANAHTAR VEREBİLİRİZ

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Önemli olan akıllı olmak değil, aklı yerinde ve zamanında kullanmaktır.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak