Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Ah Bolusporum, vah Bolusporum!

Cumhur Bandakçıoğlu

Ah Bolusporum, vah Bolusporum!
  28 Şubat 2012

  Ben pek Boluspor yazısı yazmam. Hâlbuki kısır Bolu gündeminin iki ana konusundan bir tanesidir, köşe yazarları için. Konu azlığı çektiğiniz günlerde bir tür can yeleğidir!  Hele hele bir de takımın gidişatı kötüyse!
        Ana konumuza girmeden bir hatırlatma yapmak istiyorum. 12 Eylül 1980 İhtilali'nin ürünü olarak ve de Boluspor'un hakkı olan bir kupayı alarak 1. Lige çıkan ANKARAGÜCÜ yaklaşık 30 sene sonra geldiği yere geri döndü. Geçtiğimiz haftalarda yazdığım gibi hem de çok manidar bir şekilde 12 Eylül 1980 İhtilali liderine yargılanma yolunun açıldığı bir yılda! Acaba bu yıl başka bir sürpriz daha yaşanabilir miydi? Hislerim futbol ilahlarının bunu gerçekleştireceğine ve bu ilginç süreçte Boluspor'unda Süper Lige çıkacağını söylüyordu. Böyle bir inanç taşıyordum.
       Boluspor'un geçmişten gelen gücü, bugün hala BOLUSPOR markasını üst düzeyde tutmaktadır. Boluspor'da başkan olmak, yönetici olmak, teknik adam olmak, futbolcu olmak, bugün Türkiye'de Bolu'nun çok çok üzerindeki yerleşim yerlerinin benzer statülerinin çok ama çok  üstündedir. Çünkü Bolu'da futbolun adı vardır ve Türk Futbolu'nun önemli istasyonlarından bir tanesi de Bolu'dur.
         Boluspor uzun yıllardır aynı isimler tarafından yönetilmektedir. Ve doğal olarak bu kadronun daha profesyonel ve olgunluk içinde olması beklenmektedir. Boluspor yönetiminin kronikleşmiş zaaflarından artık kurtulması gerekiyor. Lütfen ilk galibiyette şampiyonluk nidası atmayı bir kenara bırakın. Son 7-8 yıllık dönemde Boluspor'a gelip giden hoca sayısı muhtemelen Boluspor tarihinin toplam hoca sayısına eşittir. Bolu'nun yerel değerlerinin, bu seçmece hocalardan daha başarısız olabileceğine asla inanmıyorum. Geçmişte, Boluspor'un başarılı yıllarında Bolulu hocaların yerini unutmayalım. Bir takımda hiç mi kendi alt yapısından bir oyuncu olmaz?  Boluspor yönetimi başta Başkan olmak üzere popülizm illetinden kurtulmalı ve özüne dönmelidir. Dönebilir mi? Bence zor! Göztepe, Bank Asya'da benim takip ettiğim ve tuttuğum 2. takım ve de ligin en zayıf ekiplerinden bir tanesi.  Bu maçta Boluspor'un ortaya koyduğu oyun ise ortadadır. Bu kadar kötü oyun sergileyen bir takım hali hazırda ligin üst sıralarında yer bulabiliyorsa ve Play Off şansı varsa, Bank Asya'nın futbol kalitesi ve takım performansları istikrarsız demektir. Yani bu lig de her şey olabilir.
        Göztepe yenilgisinden sonra istifa ediyoruz açıklaması Başkan'ın ve yönetimin ruh hallerinin değişkenliğinin göstergesidir. Bence Başkan ve yönetim adeta bir metal yorgunluğu yaşamaktadır. Esasında Başkanı bu açıklamaya sürükleyen gerçek, kendi yapmış olduğu popülizmlerin sonucudur. Yoksa ben Boluspor'un sezon başı olmasa da hemen sonrasında koyduğu hedefin çok dışına çıktığına inanmıyorum.
       Sakın ola takımın başına Bolu basınının adlarını dillendirdiği piyasa hocalarını getirmeyin. Bu durum sizi daha da zora sokar. Uzun lafı kısası daha bilinçli, daha ayağı yere basan yönetim şekilleri Boluspor ve mevcut yönetim kurulu için hayırlı olandır. Dip not olarak da; 50 kişilik yönetim kurullarından en fazla 20- 25 kişilik yönetim kurullarına dönüş yapılmalıdır.

                                                                           Cumhur Bandakçıoğlu

  • can Kaptan29 Şubat 2012 . 12:15

   Yönetim gitti,Hoca gitti geriye çefakar taraftar kaldı bu gidişle onlarıda kaybedip Kına yakarsınız Futbolcu kardeşlerim.Değermiydi Eski Hocanıza diyet borcunuzu ödemek uğruna bu camiayı bu hale düşürmeye.Bu söylediklerim bu güne kadar yapılan tüm maçlarda yer alan 3-4 Futbolcu dışında geri Kalanlara
  • Murat Doğrusöyler28 Şubat 2012 . 15:48

   Bolusporun yaşadığı bu sorunlar tüm takımlarımız için geçerlidir.Türk futbolunun antrenman biliminden ve spor  psikolojisinden anlayan teknik adamlara ihtiyacı vardır.Spor kulüplerini yonetmeye talip olanlar  bu gerçeği bir önce görmelidir.Bu ülkede  spor  yüksekokullarında  çok değerli antrenman  bilimciler  vardır.Boluspor aibü spor yüksekokulunda görevli  Doç Dr. Bekir Yüktaşır ın  önerilerine  başvurabilir. İddaa  ediyorum Bekir  hoca türkiyede bu işi bilen ilk 5 kişiden biridir.Artık Futbol takımlarımız cahil teknik adamlardan ve yetersiz futbolculardan  biran önce kurtulmalıdır.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Yapacağın işlerde nefsine meşveret et ve o ne derse aksini yap

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak Bolu Yerlikaya Turizm