Halk BolununSesi'ne güveniyor. Okunuyorsak sebebi budur

CHP ve iktidara yürüyüş

Esra Yıldız

  21 Aralık 2010

     CHP geçtiğimiz günlerde olağanüstü kurultayını yaptı.

     Kimileri genel başkanın heyecansız konuşmasından bahsetti, kimileri de yeni seçilen PM üyelerini tartıştı.

     Tüm bu tartışmalar yapılırken; aynı partinin ilimiz il başkanı Sayın Tanju Özcan, partisinin genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun olağanüstü kongrede ekonomik ve sosyal sorunların çözümüne ilişkin önemli mesajlar verdiğini ve böylelikle partisinin iktidar alternatifi olduğunu net bir şekilde ortaya koyduğunu söyledi.

     Sayın Özcan'ın bu sözlerine kendisinin ne kadar inandığını hakikaten çok merak ediyorum.

     Kurultayların heyecanlı ve katılımı yüksek olmasının iktidara bir yürüyüş olarak algılanması, bence çok basitsenmiş bir sentezdir.

     CHP yıllardır İslam'a rağmen yaptığı politikalarda laiklik kavramını iyi anlatamadığından; tamamına yakın çoğunluğun Müslüman olduğu bir ülkede, seçmen önüne yeteri kadar hazır halde çıkamamaktadır.

     Her defasında İslamiyet motiflerini kullanan sağ partiler, iktidar yolunda ilerlerken; sol kimliği ile siyaset arenasında kendine yer arayan CHP, bu topraklarda yaşayanların oldukça önemsediği din ve laiklik konusunu yeteri kadar ciddiye almamıştır.
     PM listelerine bakıldığında; bahsettiğim konuya yakın bir isim olan ilahiyatçı yeni parti meclisi üyesi Doç. Dr. Muhammed Çakmak, herkesin özgürce bireysel dindarlığını yaşamasının teminatının CHP olduğunu söylemiş ve şöyle devam etmiş:
    "Türkiye'yi batılılaştırmış, modernleştirmiş bir parti; 2010 yılının dünyasında kendi toplumu içindeki özel, dini yaşam alanları içinde bulunan kesimlere farklı bakabilir mi? Böyle bir ilkelliği yapabilir mi?"
     Sizce bu açıklama ya da bu açıklamanın arkasındaki politikalar, bugün sağ partilerin seçmenlerini oluşturan muhafazakâr tabandan oy çalabilir mi?
     Bence koca bir hayır.
     Yıllardır laikliği Anadolu topraklarında yaşayan halkıma anlatamayan, göz göre göre bu ilkenin din düşmanlığına hizmet ettiğini söyleyerek oy toplayan sağ partilerin bu hamlesine göz yuman CHP'nin, kalabalık bir kurultay da yapsa, iktidara yürüme şansı var mıdır?
     İslam'a rağmen...
     Türk solcularının iktidarın artık halktan geçtiği konusunda çok ciddi düşünmelerinin zamanı gelmiş, hatta geçmiştir. Sadece yapılan söylemlerle; iktidara gelindiğinde, dindarlığın güvence altında olacağından bahsetmek, kesinlikle yeterli bir hamle değildir.
     Artık halk sizlerden; laikliğin onların dini olan İslamiyet'in devlet işleri yürütülürken yapılan politikalara alet edilmeyecek kadar kutsal ve evrensel olduğunu, aynı kitabın öğretisini yaşayanların zaten yaşam ile ilgili yasaları çıkartarak uygulamaya koymaktan geri kalmayacaklarını, bu yüzden de onlar için kutsal olan bu kitabın her şeyin üstündeki bir rafta durması gerektiğini savunan bir ilke olduğunu duymak istiyor.
     Yine her dinde olduğu gibi; İslamiyet'te de sosyal, kültürel, ekonomik alanda verilen emir ve mesajların bugüne kadar özgürlük ve demokrasiyi savunan solcuların ilkeleriyle aynı paralellikte olduğunu anlatmak da size düşüyor.
     Yani kısacası; iktidara ulaşmak istiyorsanız, İslâm ile ilişki kurmanız kaçınılmaz görülüyor.

   

   

   

   


   


   

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Ekonomik kalkınma, Türkiye'nin hür, müstakil, daima daha kuvvetli, daima daha refahlı Türkiye idealinin belkemiğidir.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak