Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Beyler bu yazı size

Esra Yıldız

  17 Eylül 2010

      Ne zordur bu ülkede kadın olmak.

     İtilmek, kakılmak, kalıba sokulmak, tariflere tabi olmak, sövülmek, sövülmelere malzeme edilmek...

     Bir de bu kadar tacizin üzerine, utanmadan kandırmacaların da daniskası. Yok, kadınlar baş tacıymış da, yok cennet onların ayaklarının altındaymış da, yok onlar gibi yar olmazmış da.

     Bırakın bunları beyler!

     Uygulamaya gelince, bize lüzumsuz, kaşık düşmanı, namus ölçüsü, uğursuz, baş belası diyen; kızınca, karşınızdakinin anasına bacısına küfür eden sizler değil misiniz?

        Ya da beyler mekânı, ortamı uygun bulmazlar. "Orada kadın mı bulunurmuş?" der, dedikodunun en önde gidenini yaparlar.

     Ha bu arada unutmadan; her yerde dedikodunun en alasını yapar ama dedikoduyu bize mal etmek için mahalle karısı sıfatını uydururlar.

     Bir de utanmadan  "erkek sözü" der, bizim sözümüzü yalan dolana sokarlar.

     Nesiniz siz, başka bir galaksiden mi geldiniz? Bizim de sizin gibi anamız, babamız var. Biz de sizin gibi aynı karında, karındaş olduk.

     Nedir bu ayrımcılık, bu sadistlik?

     Niye bunları yazdığımı biliyor musunuz? Çıldırttılar beni de ondan.

     Bu yıl değil, ben tam beş yıldır Boluspor'un yabancı saha maçlarına giderim. Gider, o heyecanı gururla yaşarım coşkuyla. Hiç de tepki almadım, hatta takdir topladım bu süre içinde. Bu aşkla bundan sonra da gideceğim sağlığım el verdiğince.

     Geçen hafta çıktım gittim yine heyecanla ta Adana'ya. Oğlum da yanımda. Eşimin kulüpteki görevi gereği, maçtan sonra stadın önünde onu bekledim yine oğlumla beraber. Çıkınca da, şehirlerarası terminale gitmeyi beklerken onun ısrarı ile kulüp otobüsüne bindirildim. Nerden tenezzül ettimse...

     Sebep; bayram nedeni ile dağılan oyuncular yüzünden boş kalan otobüs ile özel aracımızın olduğu Ankara'ya kadar ulaşmak. Niyet gayet samimi...

     Gitmez, binmez olaydım. Bir bayan, yolculuk için değişik araçlara herkesle biniyor da birkaç tane sporcunun olduğu otobüse binmesi nedense abes karşılanıyor. 

     Bir de yola çıkmadan önce yemek yenilen yerde fotoğraflar çekildi mi sana.

     Başladı dedikodular.

     Yok, ben yeni yönetici mi olmuşum, yok kadın kısmı stadyum önünde bekler miymiş, yok kadın kısmı maça gider, kulüp otobüsüne biner miymiş, yok evvelden beri kulüp otobüsüne kadın binmesi uğursuzluk getirir, böyle olursa takım şampiyon olamazmış, güya bunu da çok sevdiğim, centilmen eski başkan Yener Bandakçıoğlu çıkartmış.

     Bana göre bu kafayla şampiyon olsanız ne yazar.

     Hasislik mi, kıskançlık mı, çekememezlik mi bilmem, sonucunda söylenenler tam bir geri kafalılık.

     Tabi birde beyler alışmamışlar ailesi ile maça giden yöneticiye. Yönetici er kişi gidecek, er kişi dönecek. Özgürce sabaha kadar eğlenip, sonra da maça gidecek.

     Bunlar alışmamışlar kendileri gibi maça giden kadına. Futbol erkek sporu ya! Kadınlar güne, çaya, tarlaya, ev temizliğine kendileri maça.  Yazıklar olsun.

     Kulübü kurumsallığa taşıyacaklarmış da, çağdaşlaştıracaklarmış da.

     Ufak atında civcivler yesin.  Bu kafayla, bu yönetim anlayışıyla mı?

     Bunları sağa sola söyleyenler de cahil insanlar değil. Ya gazeteci, ya esnaf, ya kulüpte yönetici ya da daha büyük mevkide...

    Ey siz, kendilerini er kişi zannedenler;

    Unutmayın ki; sizler böyle düşündüğünüz sürece, bizim gözümüzde sadece birer zavallı olursunuz.

    Siz siz olun, sakın bir daha benim gibilerin, nerede, nasıl duracağını öğretmeye kalkmayın. Dedikodu yapmak yerine varın yüzümüze karşı söyleyin.

    Ha bu arada, yönettiğiniz başka bir kurumda kadın çalışma gurubu kurduk diye, ağzımıza bir parmak bal da çalıyor zannetmeyin.

    Bence çok dikkatli olun. Biraz kendinize gelin de, adam gibi adam olun.

  • AYŞEGÜL İLTİR (MAZKAN)26 Eylül 2010 . 09:16

   Sevgili arkadaşım, tesadüf gördüm yazını ve çok beğendim, gerçekten bayanlara tercüman olmuş yazın, seninle görüşmeyi çok isterim bundan sonra ki yazılarında da başarılar, sabırlar dilerim
  • hacer demirel25 Eylül 2010 . 19:27

   esra hanım futbol seven ve sırf tribünlerdeki çirkinlkler yüzünden maçlara gitmeyi bırakan biri olarak bu yazınızdan dolayı sizi kutluyorum.bir nebze de olsa hislerimize tercüman olmuşsunuz.
  • esra yıldız 19 Eylül 2010 . 22:27

   Sevgili arkadaşım Cumhur;Yener amcamla bugün maçta bu konuyu konuştuk.Yazım sizin tarafınızdan yanlış anlaşılmış.Ben benim Adana maçı dönüşü kulüp otobüsüne binmemin Yener amcam tarafından uğursuzluk olacağını söylediğini yazmadım.Bunu çıkaran benim nezdimde hangi yüzyılda yaşadıklarının farkında olmayan birtakım şahıslar.Konunun üzerine gidildiğinde Yener amcamın yöneticilik yaptığı dönemde bayanların otobüse binmesinin uğursuzluk getireceğini söylediği söylendi.Ben buna inanmadım zaten. Bugün Yener amcam bunu sadece disiplin amaçlı o dönemde uygulamaya soktuğunu ifade etti. Ama bana aktarılan  o dönemde kadının uğursuzluk getireceği idi.Yanlış anlaşıldıysam özür dilerim.
  • Cumhur Bandakçıoğlu19 Eylül 2010 . 15:01

   Sevgili Arkadaşım Esra,
   Yener abi Bolunun çok yazan ama en az konuşan adamlarından bir tanesidir. Dedikodu yapmaz.Senide çok sever. Bayram  boyunca beraberdik. Bolusporla ilgili ne evde ne gittiğimiz yerde bir konu açılamdı. Zaten gündem referandumdu.  Böyle dedikodulara itibar etme. Senin Boluspor otobüsüyle yolculuk etmenin lafı ancak o otobüsde yolculuk edenlerden çıkabilir.
   Ama tecrübeli bir idareci çocuğu olarak söykeyebilirmki, idarecilerin yakınlarının kulüp çevresinde çok görünmesi her zaman dedikodulara zemin hazırlar. Selam ve sevgilerimle.
  • zafer filiz18 Eylül 2010 . 09:40

   SEVGİLİ ESRA HANIM, ARTIK MESLEKTAŞ SAYILIRIZ. YAZILARINIZI TAKİP EDİYORUM. NEDRET BEYLE OLAN RÖPORTAJIMDADA VE KÖŞEMDEDE NEDRET BEY ÜZERİNDEN SİZE SATAŞMAK İSTEYENLER MAALESEF Kİ SİZİ KULLANIYORLAR. SİZİN YERİ GELDİĞİNDE NEDRET BEYİ BİLE ELEŞTRECEĞİNİZİ BİLDİĞİM İÇİN, SİZ İT ÜRÜMELERİNE BAKMAYIN KERVAN YÜRÜSÜN. KADININ UĞURSUZLUĞU GEMİDE OLUR DERLER. ODA BİZİM KÜLTÜRÜMÜZDE YOK! AMA ERKEKLER İÇİN GENELLEMENİZE KATILMIYORUM. ÇUVALDA ÇÜRÜK ELMALAR HEP OLACAKTIR. BUNUN BAYANI ERKEĞİ OLMAZ. SAYGILARIMLA..
  • Alİ Tekin18 Eylül 2010 . 07:49

   Esra hanım hem Bolunun Sesindeki yazılarınızı hem geçen seneki spor gazetesindeki yazdığınız tüm yazıları zevkle okuyorum.Bu işi doğru dürüst tarafsız yaptığınız kanısındayım.Ancak bu yazıyı okuyunca üzüldüm Nedenmi ?Çünkü ben bu yazıda bahsedilen erkek tiplemesine uymuyorum.Böyle bir tip olsam spor yazılarınızı okumazdım.Toplumda her konuda olduğu gibi bu konudada geri kafalılar var.Siyasi parti otobüslerinde bayanlar erkeklerle aynı otobüse binip il il parti propagandası yapıyorda en azından bu bizim partimizde böyle neden bir spor kulubü etkinliğinde yer almasın.Neden ülke olarak geri kaldığımız belli olmuyormu tüm bunlara bakarak
  • Sümran18 Eylül 2010 . 07:36

   Nadir çıkan bu seslere kulak verin. Bayanlar tribüne!
  • fanatik18 Eylül 2010 . 07:34

   Esra hanım şu içerde ve dışardakileride bir açıklasanızda bizde bilsek. Bence sizi uzak tutmakta haklılar. Yarınlarda ne olacağı belli olmaz. Sizin gözlem ve yazı yazmadaki cesaretiniz ortada.  
  • ARAP18 Eylül 2010 . 00:11

   özür dileyerek yazıyorum ama böyle genelleme yapmanız çok yanlış ülkemizin egitim seviyesine göre gayet normal şeyler bunlar bakın elin gavurunda böyle dedikodular oluyormu tabikide olmuyor nedendir adamlar artık aşmış bunları ama biz daha elli yıl geride gidiyoruz dünya basket şampiyonası  maçlarındaki amigo kızlara bile tahammül edemiyoruz o yüzden bence yazınız yanlış eger devlet büyüklerimiz bile uluslararası organizasyonların kurallarını yıkıyorlar ve para cezası yiyorlarsa yada biz yiyorsak benim bolulu hemsehrilerilerim kimin hakkında ne derlerse haklıdırlar.sizi destekliyor yazılarınız devamını merakla bekliyorum saygılarımla....
  • Mehmet Küçük17 Eylül 2010 . 21:07

   Esra hanım sinirlendiğiniz belli. Aramızdan centilmenlerde çıkar, siz hepimize acımasızca sallamışsınız. Ama yine de cesaretiniz yüzünden tebrikler.
  • Hande17 Eylül 2010 . 21:03

   Doğru söze ne denir. Sesimiz olduğunuz için tebrikler.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Az şey bilirsek bir şeyin doğru olduğuna emin olabiliriz, bilgi artınca şüphede artar.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak