Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Bir devir teslim üzerine

Esra Yıldız

  5 Haziran 2010
                                                                
     Devleti temsil eden, ili yöneten yetkilinin değişimi geçtiğimiz günlerde gerçekleşti.
     Özellikle böyle yazdım ki; bu yetkilinin hükümetin değil, devletin görevlisi olduğunu vurgulayabileyim.
     Böyle olmasına rağmen; seçilmiş başkanla, yine o başkanın siyasi partisinin milletvekilleri ile omuz omuza vererek dalaşan bir valiyi hep beraber uğurladık.
      Hükümetin siyasi görüşlerine yakın isimlerin göreve getirildiği bu makamın; devletin tarafsızlığını ortaya koyacak karakterden uzaklaştığı ortadayken, bu dalaşmaların parti içi dalaşma gibi görüntü verdiğine hiç de şaşırmamak lazım.
      Bir valinin Bolu'nun değişik mekânlarında, mesai saatleri dışında bu kadar sıklıkla, ilin milletvekilleri ile bir araya geldiğine hep birlikte şahit olduk. Bu durum, çok masum ya da görev aşkı adına bir çalışma olarak görülebilir; ama görüşmelerin, dalaşmaların doruğunda olduğu zamanlarda daha yoğun olması kafaları karıştırmıyor mu?
      Kaldı ki; görev dâhilindeki çalışmalar hem mesai saatlerinde, hem de uygun resmi mekânlarda yapılabilir ve pastane köşelerine düşürülmez.
      Amaç, sadece önümüzdeki sene yapılacak genel seçimlerde milletvekilliğine aday olabilecek belediye başkanının önünü kesmekse ve bu uğurda çevreye zarar verilmesine göz yumuluyorsa, bu davranışın kamuoyunda affı olmamalıdır.  
     Mevki ve görev alacağı yer kaygısına düşmüş devlet görevlisi valilerin, bu uğurda tarafsız kalması mümkün değildir ve bu tür kalem kavgalarına girmesi kaçınılmazdır.
     Hiçbir vali bir yerden güç almaz ya da çekinmezse, masraf yapılarak kamuoyuna açılmış bir otoparkı zincir çektirerek halkının kullanımına kapatmaz. Bu davranışa ortak olan yerel görevlilerin de, benzer endişelerden dolayı farklı davranamadığını söyleyebilirim.
     Peki, yanlış nerede?
     Yanlış;
      Vali olmayı içine sindiremeyen, devlet görevlisi gibi değil, daha çok siyasi bir kimlik gibi ortalıkta dolaşanlarda,
      Valileri ve onların yetkilerini, siyasi emmeleri için kullanan politikacılarda,
      Devletin tarafsızlığına gölge düşürecek davranışlarda bulunanlarda,
      Bayındırlık ve Köy Hizmetleri gibi, daha önce siyasilerin çiftliği gibi görülen kurumların görevlerini İl Özel İdaresine bağlayan; ama yine bağladığı yere aynı nedenlerle musallat olanlarda,
      Vs, Vs, Vs.
      Sayın valim hoş geldiniz.
      Umarım buyurduğunuz gibi bizim gönlümüzü alır, devletimizin tarafsız sıcak eli olursunuz.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Milli egemenlik öyle bir nurdur ki, onun karşısında zincirler erir, taç ve tahtlar batar, mahvolur. Milletlerin esirliği üzerine kurulmuş müesseseler her tarafta yıkılmaya mahkumdurlar.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak