Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Yapmacık, kötü ve arabesk...

Esra Yıldız

    9 Ağustos 2010

       Nedense Ramazan ayında eski günler aranır.
       Aslında aranan; duyguların daha yoğun yaşandığı bugünlerde ortaya çıkartılan dekorlar değil, insani duygu ve onların davranışlarıdır
       Eskiden bu kutsal günlere hazırlık; görevi yerine getirmekten çok, bayram havasında geçerdi. Günler süren hazırlıklar, komşuları davet planları, fakir fukaraya yapılan yardımlar, iftar sonrası yaşanan beraberlikler, sahura kadar süren muhabbetler, esnaflar arasındaki iftar hazırlıkları, değişik camilere yapılan teravih gezintileri akla ilk gelenlerden.
       Saf, temiz, içten ve yapılanın ne olduğunu idrak ederek.
       Eski-yeni edebiyatı yapmayı hiç sevmem, ama eski görgülerin yozlaşarak nasıl arabesk olduğunu, bazı şeylerin ne hale geldiğini hep bugünlerde anlarım.
       Çoğu zaman insani duygularımızın değişerek, adetlerin sadece görev ve görüntü haline döndüğünü görürüm içim sızlayarak.
       Sadece adet yerini bulsun misali.
       Bugünlerde, Bolu'nun merkezinde, en estetik olması gereken vilayet meydanında, bizleri ilk bakışta ne olduğu kavranamayacak ahşap bir perde duvar karşılıyor. Sanki arkasında, başlanan bir inşaat çukuru saklanıyor. Eski, pis ve köhne.
       Tam ortasında da dev ekran bir reklam televizyonu... Teknoloji timsali!
       Eski ve yeni yan yana.
       İçine girdiğinizde, bölünerek yapılmış kahvehaneler sizleri karşılıyor. Alın size; orantısız olmalarıyla, eski yapılara hakaret edercesine kötü tasarlanmış eski ahşap ev görünümlü ünlü Ramazan Sokağı.
       Yapmacık, kötü ve arabesk...
       Maksat eski günleri yaşamaktansa, yaşıyor gibi canlandırmak.
       Bir de bu kurulan sokağın tam ortasına konan çirkin mi çirkin dev bir ekranın yanına ekranda sokağın kuruluş maneviyatına ters, tenine özenle güneş yağı süren bikinili bir mankende ekleniveriyor.
       Görgüsüzlük, görmemişlik diz boyu.
       Hadi bu ucube sokak bayram sonrası sökülecek de, o çirkin dev ekran ne olacak bilmem.
       Bilen varsa haber versin, o da olmazsa Allah akıl fikir versin. 
    • ercan atak14 Ağustos 2010 . 11:41

      esra hanıma kesinlikle katılıyorum.eskiyi yaşatmak insanlar iftar yapıyor yürüyüş ve ramazan sokağı ve  sağura kadar sohbet esra hanım zaten yazdıklarınızın hepsi burada oluyor hemde çok güzel bira insan içine çıkıp sosyalleşebiilirseniz eminim hoşunuza gider hayat sadece boluspordan ibaret değil.
    • serkan açal14 Ağustos 2010 . 11:37

      ben şahsen orasını burasını bilmem. meydana dev ekran kullanışlı olmuş zaman içinde böyle bir şey çok amaçlı kullanılabilir.tabi politik yönünü bilmem kim yapmış ihale kime verilmiş.ramazan sokağına gelince hiçde arabesk olmamış insanlar bu günlerde günde bir kaç saat bir arada oluyor sosyalleşiyorsa bunun kime ne zararı var.sizi a sosyaller. hijyen işine katılıyorum.denetlenmeliler zabıtayı sadece sokakta garibanla uğraşırken görüyorum.bence ramazanın en güzel şeyi boluda bence sizlerde katılın arkadaşlar insan içine güzel oluyor.
    • Ali11 Ağustos 2010 . 16:16

      Sevgili Esra hanım başkanın yaptığı hangi iş mantıklıki bunda mantık arayalım.Herşey plansız programsız .Yaptı desinler diye yapılan birsürü saçmalık .Siz yazın durun anlayan nerede
    • Kazım Akman10 Ağustos 2010 . 13:14

      Burada bir çay 2 milyon,nargile 15 milyon...Hem şehrimin en orta yerine yani vergisini ödediğim yere o ucubeleri dikeceksin,hemde bir fiyat ortalaması uygulaması yapmayacaksın.Yer 80 milyara kiraya verildi,alan şahış isim hakkını Avea ya 15 milyara sattı.Artı yerleride cafelere kiraya verdi.Ortada dikilen reklam devasını belediye başkanın firması koydu.Acaba bizden biri istese Etika reklam bize burayı verirmiydi.Üstünede Bolulular 1o kuruş maliyeti olmayan çayı 2 milyona içmek kaldı.Kaldırımlara dolap koydurmayan zabıta şehirin göbeğine dökme su ile hizmet veren cafeler açtırdı.Bu zihniyeti esefle kınıyoruz!
    • Selcuk9 Ağustos 2010 . 18:55

      Görünce bende anlam veremedim. Bu çirkin görüntü ve uygulama için en azından sesimiz olduğunuz için tesekkur ederiz. Sizi seviyoruz.

    Yorum yazın

    İsim (Gerekli)
    Yorumunuz (Gerekli)

    Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

     

    Yazarın diğer yazıları

    GÜNÜN SÖZÜ

    Egemenlik kayıtsız ve şartsız milletindir.

    SON YORUMLAR
    Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak Abant Bungalov Evleri