Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Tarih bu günleri nasıl yazacak

Esra Yıldız

  22 Ekim 2009

    Tarihimizle ilgili yayınları okurken, aralarda yabancı yazarlara ait olanları da özelikle seçtim. Sebebi kendi tarihimizi kaleme alırken, biraz duygusal davranabileceğimiz gerçeğiydi. Ancak onları da okuduğumda tarihimizde yalanın olmadığını, sadece bazı bölümlerinde biraz abartı olduğunu gördüm.

    Uzak ya da yakın tarihimizde kazandığımız başarılar her zaman gururumuz olmuştur. Bu zor zamanlarda birlikteliğin getirdiği zaferler teknoloji, sanayi ve bunlara bağlı olarak ekonomi kapsamında başarılı olamamamızın avuntusu olmuştur.

    Şimdi son günlerde ünlü açılım sonucu, dağdan inen sözde pişmancıların gösterilerini izliyoruz. Bunun karşısında aynı görüntülere isyan eden şehit annelerini.

    İçim öyle bir burkuluyor ki, asker çağında bir evlat sahibi olmanın getirdiği duygusallığı yaşıyorum.

    Tabi ki kimse istemez vatan evlatlarının neyle ve niçin savaştığını bilmeden ölüp gitmelerini. Bu yönde yapılan tüm çalışmaları herkes tüm kalbiyle destekler şüphesiz. Fakat gelenlerin ve onların meclis sözcülerinin eylem ve söylemleri içime oturuyor, aynı şehit annelerinde olduğu gibi.

    Zafer kazanmış edası ile kilometrelerce kutlama konvoyuyla gezdirilenler "Biz önderliğin emri ile indik pişman değiliz" diyorlar. Pişman olanın öne eğik olması gereken başının tersine, başlar dik ve eller zaferi işaret ediyor.

    Ne dedi onlara sözde önderlikleri: " Artık alacağımızı aldık, isteklerimizi yaptırdık, artık silahlı mücadeleye gerek yok, bundan sonrası siyasi mücadele ile halledilir. İnin dağdan zafer bizim."

    Şimdi soruyorum şehit annelerinin yerine: "O zaman niye öldü benim evladım? Şimdi verdiklerinizi o zaman verseydiniz de, benim fidanım yaşıyor olsaydı. Hani vatan için vermiştim evladımı, dertleri Kürtçe tv açmak, ders vermek, şarkı yazmak, isim koymak mıydı?  Bunun için mi kurban ettim evladımı? Yoksa bilmediğimiz başka pazarlıklar mı var!"

    Şimdi nasıl yazacak tarihçiler bu günleri. Özelikle yabancı tarihçiler...

    Ne diyeceklerini şimdiden görür gibiyim.

    Yıllar süren silahlı mücadele ile gerillalar, istediklerini alınca önderlerinin emri ile bölgelerine döndüler. Savaş zaferle sonuçlandı.

     Peki, kaybeden kimleri yazacak?

    Birçok fidanını toprağa gömen, aydınlarını hapiste çürüten bizleri mi?

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Ben icap ettiği zaman en büyük hediyem olmak üzere, Türk Milletine canımı vereceğim.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak