Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Siz çocuk mu kandırıyorsunuz?

Esra Yıldız

  5 Aralık 2009

   

    Bu sıralar gündemde neler oluyor neler! Şimdi teker teker sorgulayalım.

    İlin ortasında gerçek sahibi Boluların olduğu bir arazi. Şimdilik boş olduğu için Bolu halkının otopark olarak kullandığı söz konusu saha bir bahane ile bu kullanıma kapatılıyor. Bahanesi İl Özel idaresi burayı park yapacakmış, hem de yanda kocaman Anıt Park varken. Bu kadar sivil toplum örgütünün ve halkın karşı olduğu yapılaşma davasına inat, yapılanlar ne kadar doğru. Neden bu kadar hırs? 

    Afganistan'a yeni 30.000 asker. Bizden de istek sıcak çatışmada kullanılmak üzere üzerimize düşen pay.  Afganistan 1919 da bağımsızlığına kavuştuktan sonra Türkiye Cumhuriyeti ile beraber, birbirlerini tanıyan iki dost ülke. Jeopolitik konumu yüzünden, bizim tarihi kaderimize benzer, birçok kere düşman işgali altına girmiş, fakat yine inanılmaz bir dirençle düşmanı topraklarından kovan bir millet. Atatürk'ün resmi olarak misafir ettiği ilk devlet başkanının ülkesi... O zamanlarda eğitmen ve doktor gönderdiğimiz yere şimdi asker göndermeye zorlanıyoruz. Neymiş efendim, dünya süper güçleri bu topraklara demokrasi getirecek (geçmişte birçok yere getirdiler ya!), dünya için tehlikeli teröristler etkisiz hale getirilecekmiş.

    Dünya imparatorluğu kurmak isteyenler!  Bu teröristleri menfaatleriniz için kullanıp siz palazlandırmadınız mı? Amacınız kendi cebiniz için dünya enerji kaynaklarının tamamına sahip olmak değil mi? Nedir oradaki yoksul Afganistan halkının suçu? Bu kadar asker göndermek, o millet için yeni bir işgale eşdeğer değil mi? Bu kuvvetlerin içinde yer almanın yanlışlığı, Afganistan halkının ordumuza olan sempatisi ile diğerlerinden farklı olduğumuz hissettirilerek düzeltilmeye çalışılsa da bu sempati nereye kadar sürer hiç düşündünüz mü?

    Kriz ortasında battığını resmen açıklayan İzlanda'nın notunun bile altında bize not verdiğini açıklayan sözde finans değerlendirme kuruluşları şimdi notumuzu yükseltme sırasına girdiler. Borsa tavan yaptı. Kimlerin isteğini yerine getirdiğini çok iyi bildiğimiz bu kuruluşların, tamda bu sıralar not yükseltmesi manidar. Dikkat! Yükseltilen bu not bir nişan değil, borç alabilme mertebesi. Ha birde emekliye müjde... Maaşların iyileştirilmesinde sona yaklaşılmış. Belli, en sonunda bir yerlerden anamızın babamızın maaşının iyileştirilmesine izin geldi. Bunların arkasından istenen belki de sadece Pakistan'a gidecek asker olmayacak, ülkemizin kuzeyinde kurulacak yeni bir askeri üs hiçte fena olmaz her halde.   

    Küresel güçler!  Yine zamanında menfaatiniz için kullanıp kendi halkı üzerine kıyım yaptırdığınız Saddam'ın sayesinde, sınırlarımıza yığılan Irak halkının sözde iyiliği için oluşturduğunuz Çekiç Bölgede, pamuk içinde fasulye yeşillendirir gibi büyüttüğünüz PKK illetini bu ülkenin başına siz bela etmediniz mi?  Türkiye'nin en büyük kalkınma projesi olan GAP projesi davasının tavan yaptığı yıllarda çıkartılan bu bela bir rastlantımıydı? Aynen Kıbrıs Barış Harekâtı yıllarında, ASALA belasının musallat olması gibi.  

    Açılım. Bu günlerin moda terimi... Aynen Küresel Dünya, Ilımlı İslam, Medeniyetler İttifakı gibi. Binlerce genç ülke insanın ölümüne sebep olan bir katil başının, koğuş şartlarını tartışır hale getirildik. Daha dün bu ülkede kendisine sayın denmesinin suç sayıldığı bu zatın ismi, artık meclisimizde nerdeyse parti liderlerinin isminden daha çok geçer oldu. Basında, televizyonda, her yerde... Ülke onun rahatı için savaş alanına döndürüldü.

    Acaba bu AÇILIM terimi sizin bulduğunuz bir buluş mu?

    Siz çocuk mu kandırıyorsunuz?

    Evet, siz aslında çocuk kandırıyorsunuz. Hem de çok kolay. Yapın birkaç iyileştirme hareketi, yandaş televizyonlara koyun birkaç yarışma programı, alın dağıtın bir yerlerden karşılıksız ama amaca oynayan fonlar.

    Oldubitti o kadar.

    Bizler bu haftayı sadece Engelli Haftası olarak kutlamak, sadece o konuda yazmak isterdik. Ama bu eylemler ve basit kandırmacalar yüzünden, bu hafta sadece engelli vatandaşlarımızın değil, birileri tarafından neredeyse hepimize bahşedilen bir hafta olarak tarihe geçti.

   

                                                                       

   

         

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Gündüz kandilini Hazırlamayan, gece karanlığına razı demektir.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak