Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Bir seçim analizi de benden...

M. Nevzat Özdemir

  15 Haziran 2011

        12 Haziran seçimleri geride kaldı. Kazananlar, kaybedenler ortaya çıktı. Şimdi sonuçların tahlili, analizleri aşamasındayız. Bunları okuyoruz, dinliyoruz. Bu süreç bir müddet daha devam edecek. 12 Haziran'ın yakın gelecekte bazı siyasi partiler üzerinde önemli etkilileri de olacak. Bunları göreceğiz.
        Şimdi seçimden sonra partilere bir de biz bakalım.
        AK PARTİ: 12 Haziran'da toplumun her kesiminden, ülkenin her yerinden yüksek oy alabilen tek parti AK Parti oldu. Bu bir gerçek... Seçimden önceki yazımda AK Parti'nin eski oy oranını (%47) koruyacağını yazmıştım. İktidar partisi bunun üzerine 3 puan daha koyup %50'ye ulaşarak büyük bir başarıya imza atı. Sonuçta halk iktidar yıpranması gibi tespitlere sırt çevirerek AK Parti'ye 3. defa "sen hizmete devam et" mesajı verdi. Burada koalisyondan korku, ekonomik istikrar, ekibe güven, hizmetler, Erdoğan'ın diğer liderleri ezen karizması, dış politikada etkili olma, büyük projeler ve 2023 hayalinin umut aşılaması vs. gibi onlarca etken var. Ben bir "fenomen" haline gelen Erdoğan'ın partinin oy oranına katkısının çok büyük olduğunu düşünenlerdenim. Alınan bu yüksek oy oranının iktidar partisine daha fazla sorumluluk yüklediğini de söyleyelim.
        CHP: 12 Haziran seçimlerine yeni bir genel başkan, ekip ve "yeni CHP" anlayışı ile giren bu partimiz bana göre oldukça başarılı olmuştur. Baykal ve ekibi olsa bu kadar oy almaları mümkün değildi. Ben CHP oyunu 7-8 puan artırır demiştim. Bu artış +5 puanda kaldı. CHP'nin yeni anayasa konusunda katılımcı olmaya istekli tavrı hatta bazı konularda AK Parti'den daha ileri demokratik söylemlerde bulunması ülke için bir şanstır. Buradaki samimiyetlerini de önümüzdeki dönemde göreceğiz. Eğer CHP yeni dönemde çark edip "ben statükonun bekçiliğine yine devam edeceğim" derse iktidar olmayı ancak rüyasında görür! Benden söylemesi... "Değişime devam" yani!.
        MHP: Kaset olayları ve istifalar altında seçime girdi bu partimiz. Zor bir süreçti bu onlar için... Bundan dolayı ben %10 civarı bir oy öngörüyordum MHP'ne... Seçimlerde millet MHP'ne bu dönemde "sen yine mecliste olmalısın" dedi. Yeni anayasayı yapacak yeni mecliste MHP'nin de olması temsil açısından çok mühimdir.
         Malûm, bu partimizle ilgili geçmişte, özellikle referandum döneminde bazı tespitlerim olmuştu. Haklılığım da ortaya çıkmıştı. Şimdi daha fazla bir şey söylemek istemiyorum. Fakat bu sonuçlardan sonra ben MHP'de bir "yönetim ve zihniyet değişimini" şart gibi görüyorum...
        Seçimin Bolu özelindeki sonuçlarına bakarsak...
        Seçim öncesi tespitimiz AK Parti'nin 2 milletvekili kesin çıkaracağı, 3.cü de bir çekişme olacağı yönünde idi. Bu gerçekleşti. Az bir oy farkı ile de olsa AK Parti bir milletvekilini kaybetti. Burada da CHP adayı ve yeni milletvekilimiz Sn. Tanju Özcan'ın MHP adayına teşekkür etmesi lâzım. Zira Özcan, Dr. Murat Yapıcı sayesinde "muradına erdi" sayılır. Sayın Yapıcı şahsi oylarıyla bir partiyi yerelde canlandırmayı başaran siyasetçi olarak Bolu'da kendini kanıtladı. Şimdi partisi kendisini yerel seçimde de değerlendirmek istiyormuş... Bu gerçekleşirse CHP'nin (yanlış yazmadım!) Bolu belediye başkanlığını da "şimdiden" kutluyorum!.
        AK Parti'ye gelince... Daha önce yazdım. AK Parti'nin Bolu'daki performansını yeterli bulmuyorum diye... Buna Belediye'de dahildir. Önümüzdeki dönemde yeni milletvekillerine, başta Sn. Ali Ercoşkun'a büyük görev düşüyor. Bolu'nun artık bir atılım yapması şart! Un, şeker, su var. Helva yapmamız lâzım!. Termal konusu, Abant konusu hemen hallolmalı... Yeni başka büyük projeler istiyoruz... Gözüm bu dönem AK Parti'nin üzerinde olacak!.
        Sn. Tanju Özcan'ın mecliste olması AK Parti'nin Bolu'da rehavete düşmesini engeller diye  düşünüyorum.Tabii Sayın Özcan'ın da o demode "istemezük, yaptırtmazuk" anlayışını artık terk etmesi lâzım!. Bolu ve ülke için güzel, yararlı olanı desteklemesi lâzım! Bolu'nun geleceği için projeler üretmesi lâzım!. Bu onun "kendi siyasi geleceği" için de çok iyi olacaktır. 
        Sözün özüne gelirsek...
        Bu seçimler Türkiye'de demokrasinin geliştiğini, ülkenin normalleştiğini gösteriyor.
        Halkın büyük çoğunluğu da yeni mecliste temsil ediliyor.
        Bunlar güzel gelişmeler...
        Artık görev yeni/yeniden seçilenlerde...
        Sonuçların ülkemize ve Bolumuza hayırlar getirmesini diliyorum...
        *    *    *


   

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Biz dünya medeniyeti ailesi içinde bulunuyoruz. Medeniyetin bütün icaplarını tatbik edeceğiz.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak