Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Bolu´da "kentlilik bilinci" oluşuyor mu?

M. Nevzat Özdemir

  30 Temmuz 2009

     Kızılay Meydanı ile ilgili tartışmalar çok önemli... Bu durum Bolu´da "kentlilik bilincinin" yavaş yavaş oluştuğunu gösteriyor. Bolulular artık yaşadığı çevre ile  daha "ilgili" davranıyorlar, kendisine fikri sorulduğunda açıkça dile getiriyorlar. Tepkilerini koyuyorlar.

  Burada, "nereden nereye dedirten" bir örneği hatırlatmak istiyorum.

     Eski Belediye Başkanı rahmetli Muzaffer Işın tarafından; tarihi 2 cami, 2 hamam arasına vaktiyle  "kondurulan", büyük "şehircilik hatası" Katlı Otopark hakkında bu tür bir tartışma yapıldığını ben hiç hatırlamıyorum...

  Buna benzer hatalar da çoktur Bolu´da... Güzelim Fırka Tepesi´ndeki Atatürk´ün de misafir kaldığı tarihi binayı yıkmak gibi... Hisar´ın etrafını beton kulelerle doldurmak gibi...Ve daha niceleri!...

     İşte, geçmişte bugünkü hassasiyet olsaydı böyle büyük hatalar belki yapmazdık. Şehrin kendine has "dokusunu" bir çırpıda yok etmezdik! Biz şimdi bunun sıkıntısını çekmiyor muyuz?

    Artık daha dikkatli olmak gerekiyor. Bir yere birşey yapılacaksa ya da yapılmayacaksa konunun çok iyi tartılması gerekiyor.

    Yalnız, her konuda kafadan "istemezük!" tavrı da yanlıştır. Mühim olan, "alternatif öneriler getirmek" ve tartışa tartışa "en doğruyu, en güzeli" bulmaktır.

   

    Değerli Okuyucularım...

  Kentlilik bilincinin oluşması kolay bir konu değildir. Yere çöp atmayan bir hemşehrimizden, boş yere klakson çalmayan bir hemşehrimize kadar yüzlerce konu kentlilik bilinci ile ilgilidir.

  Birlikte yaşama kültürü, kurallara uyma, yaşadığın yeri tanımaya gayret etme, kentle ilgili konularda duyarlı olma ancak zamanla gelişir. Burada aile içi ve okuldaki eğitimin de önemi çoktur. Kentlilik bilincinin özü ise "sahiplenme" duygusunun ortaya çıkması ve "bananecilikten" uzaklaşmaktır.

   

    Son tartışmalara bakarak söylersek...

  Madem az da olsa Bolu´da böyle bir bilinç oluşmaya başladı. Bunu daha da kuvvetlendirmek için projeler geliştirsek iyi olmaz mı?

  Meselâ, projemizin adı; "Bolu Kent Kültürü ve Kentlilik Bilinci" olabilir...

  Önümüzdeki dönemde başta Bolu Milli Eğitim Müdürlüğü, Belediye, Üniversite bu konuda çalışmalar yapabilirler. Paneller, seminerler, yayınlar vb...

  Sözün Özüne gelirsek...

  Bolu´da yaşayan hemşehrilerimiz;

  Kentin her değerine "bilinçle" sahip çıktığı...

  Kendini "şehre ait hissettiği"...

  Ve...

  Onu "tanıyıp, sevip, sahiplendiği" zaman,

  Bolu´nun problemleri daha kolay çözülecektir...

  *  *  *

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Ekonomik kalkınma, Türkiye'nin hür, müstakil, daima daha kuvvetli, daima daha refahlı Türkiye idealinin belkemiğidir.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak