Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Şehrin ruhu cadde ve sokak isimlerinde yaşar...

M. Nevzat Özdemir

  10 Şubat 2012

      Son belediye meclis toplantısını evde canlı olarak internetten izleme imkânı buldum. Bu teknik ortamı sağlayan belediye yetkilerine buradan teşekkür ederim.
      Bu toplantıda Bolu havaalanından, yeni sanayi sitesine kadar çeşitli konular gündeme geldi. Başlıklardan biri de yeni sokak ve caddelere verilecek isimler üzerineydi. Burada CHP ile Belediye Başkanı arasında Prof. Dr. Türkan Saylan Hoca ismi üzerinde bir polemik de yaşandı. Ben bu polemik konusuna girmeyeceğim ama yaptığım araştırmada ulaştığım küçük bir bilgiyi Hoca'nın Bolu'daki sevenleriyle paylaşayım.
      2. Dünya savaşı döneminde İskenderun'da bir fabrikası olan babası Fasih Saylan, daha güvenli bir yer diye ailesini Bolu'ya getirmiş. Küçük Türkan Saylan ve iki kardeşi anneleri ile birlikte Gölyüzü'nde rahmetli Hakkı Arabacıoğlu'nun evlerinin alt katında 3 yıl kalmışlar.
      Şimdi gelelim esas konumuza... Sokak ve cadde isimlerine...
      Bolu son yıllarda hızla büyüyor. Yeni imar alanları açılıyor, yeni mahalleler ortaya çıktı. Dolayısıyla sağlıklı bir "numarataj ve sokak-cadde isimlendirmesi" çok önemli hale geldi.
      Bugün "ulusal adres veri tabanı", "navigasyon" gibi teknik uygulamalar da sistemin düzgün olmasını gerektiriyor.
     Geçmiş yıllarda yapılan bir araştırmada eksik, yanlış adreslerden, mükerrer sokak/cadde isim ve numaralardan dolayı ülke çapında büyük maddi kayıp ve zaman israfı olduğu ortaya çıkmıştı.
      Yerleşim alanlarında isim ve numaralandırma "Belediye Kanunu" ve "Adres ve Numaralandırmaya İlişkin yönetmelik" madde ve esaslarına göre tanzim ediliyor.  Belediyelerde ilgili komisyonlar isimlendirmeleri yapıp meclisin oyuna sunuyorlar...
      Sokak, cadde ve bulvarların isimlendirme ve numaralandırma uygulamaları ülke ve kentlerde farklı farklı şekilde olabiliyor.
      Bunlardan biri "harf-numara" kombinasyonu... Burada isimler sadece bulvar, okul, hastane, park gibi yerlere veriliyor. Sokak ve caddeler ise sadece rakamlarla ifade ediliyor.
      Daha geniş olan uygulama ise sokak, cadde, bulvar ve meydanlara o ülkenin, o kentin, o beldenin topluma hizmet etmiş, tarihi, kültürel, sanatsal, ilmî, sportif vb. önemli şahıslarının ismini vermektir.
      Burada Bolu Belediyesine de birkaç önerim var.
  1- Şehrimizde, isimlendirme konusunda ilgili Belediye komisyonuna yardımcı olacak bir "yerel isimlendirme danışma kurulu" oluşturulması..
  2- Bolu'da sokak /cadde isim levhalarında güzel bir standart oluşturulması. Eskiyenlerin değiştirilmesi, eksiklerin hızla tamamlanması...
  3- Şahıs ismi taşıyan, öyküsü olan cadde ve sokaklarda bunların "bilgi plâkalarının da" asılması... (Gölyüzü Mahallesi-Tavil Mehmet Paşa Cad. Soralım bakalım.. Tavil Mehmet Paşa'yı kaç kişi bilir! Mahalli radyolar/TV hep tahvil(!) diyor! Yok Bono!!)
  4- Eski sokak / cadde isimlerinin hiç değiştirilmemesi... Çünkü bu değişimler "kent hafızasına, kent kimliğine ve bireysel hatıralarımıza" zarar verir.
  5- Bolu Belediyesi B.A.M ya da A.İ.B.Ü Bamer tarafından "Bolu'da Cadde ve Sokak İsimlerinde Yaşayanlar" adıyla bir kitap hazırlanması...
      Sözün özüne gelirsek...
      Sokak ve cadde isimleri belleğimizde hatıralarıyla beraber yer etmiştir. Çocukluk ve gençliğimin büyük bir zamanı Akpınar Mah. Çarıkçıoğlu Sokak'ta geçti. Burası vaktiyle ahşap evlerle dolu sessiz bir sokaktı... Özgürce saklambaç, dokuz çomak, sokak futbolu, yakan top oynadığımız trafiksiz zamanlar... Kulaklarımızda oto tamircisi rahmetli Rıfat Usta'nın çıraklarına azar sesleri... Hemen köşede, elektrik direğinin tam altında zaman zaman beliren, belki yüz defa kırıp yapıştırdığı sazı ve yanından ayırmadığı ispirto şişesi ile Deli Sadık... Ve, hepsi rahmetli olmuş yakın komşu büyüklerimiz; Çorapçı Tevfik Amca, Muzaffer Abi, Polis Hasan Amca, Bolu'nun ilk dershanecisi Mehmet Yücel Amca...
      Çarıkçıoğlu Sokak'tan anılarım, bu sokağın isminin zihnimde yaptığı "çağrışımlar" öyle çok ki...
       Evet dostlar...
     "Şehrin ruhu sokak ve cadde isimlerinde yaşar"...

                                                                       

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Öğretmenler! Cumhuriyet sizden, fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak