Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

A.İ.B.Ü?den Bolu için önemli bir proje?

M. Nevzat Özdemir

  2 Temmuz 2007

  Geçen hafta A.İ.B:Ü.?de kurulması hedeflenen ?Bolu Halk Kültürünü Araştırma ve Uygulama Merkezi?nin 2. danışma toplantısına katıldık. Bu danışma toplantısına Bolu-Üniversite işbirliğinin, kaynaşmanın daha da gelişmesi için akademik personel dışında çeşitli kesimlerden katılımcılar da çağrılmış. Çok da iyi düşünülmüş. Zira Bolu'da amatör de olsa Bolu ile ilgili düşünen, yazılar yazan, arşiv, koleksiyon yapan meraklı birçok arkadaşımız vardı. Ben de onlardan biriydim. Yıllardan beri de gazete yazılarımda bu konunun önemini vurgulamaya çalışıyordum. Hızlı değişim sürecindeki ülkemizde kültürel değerlerimizin de hızla kaybolup gittiğini görüyor, bir an önce tedbir alınmasını istiyordum. Onun için de Bolu'da şehrimizin hafızası olacak bir ?Bolu Kent Arşivi? oluşturulması, maddi unsurların da sergileneceği bir ?Bolu Kent Müzesi? ve ilimizin her yönüyle araştırılacağı bir ?Bolu Araştırmaları Merkezi? kurulması dileklerimi tekrarlayıp duruyordum. Hatta Bolu Kent Arşivi başlıklı yazımın sonunda ?Bolu'yu sevenler, kültürümüzü yaşatmak isteyenler, işin ciddiyetini kavrayanlar bu çağrımıza ses vermelidir!? diye bir istekte bulunmuştum. (17.04.2006 ve 11.09.2006 tarihli yazılarım) Bir müddet sonra da aynı fikri paylaşan arkadaşlar bu çağrıya cevap vermişler, biz amatörler de birkaç üniversite hocamızla bir araya gelerek konu ile ilgili bir dernek kurmuş ve çalışmalara başlamıştık. Bunlar bizim iyi niyetle, amatör ruhla yaptığımız çalışmalardı. Gerçekte ise böyle bir konunun ?esas sahibi? mutlaka Üniversite olmalıydı. Çünkü araştırma işi uzmanlık gerektiren, bilimsel ve meşakkatli bir işti.

  İşte şimdi bu aşamaya gelinmiş... Çalışkan Rektörümüz ekibi ile bu meseleye de sahip çıkmış ve Üniversite bünyesinde ?yıllardır özlemimiz olan? böyle bir merkezin kurulması için çalışmalara başlanılmış. Tabi ki konu üzerine amatörce az-çok kalem oynatan birisi olarak bu güzel gelişme beni herkesten fazla sevindirdi ve heyecanlandırdı.

  O gün katıldığımız danışma toplantısı da oldukça verimli oldu. Konunun uzmanları Prof. Dr. Alemdar Yalçın, Yard.Doç Dr. Ali Yaman hocalarımız merkezin amaç ve yapısını bizlere anlattılar. Gördüğüm kadarıyla katılımcılar da böyle bir merkeze elinden gelen katkıda bulunmak için gayet istekli idi. Rektörümüz Atilla Kılıç Bey? de yaptığı konuşmada bu konuda elinden gelen her desteği vereceğini söyledi. Rektörümüzün kurulacak olan merkezde ?bir nefer? gibi çalışacağını belirtmesi de beni çok etkiledi. Böylece umudum ve Rektörümüze karşı varolan muhabbetim de iyice arttı.

  Bize dağıtılan yönetmelikte de kurulacak merkezin amacı şöyle belirtiliyordu;

  ?Bolu ve çevresinin halk kültürü unsurlarının derlenmesi, tarihi, mimari, arkeolojik, etnografik ve kültürel değerlerinin bilimsel olarak araştırılması, belgelenmesi, tanıtılması, korunması ve yaşatılmasıdır. Bunun için; Kent arşivi, ihtisas kütüphanesi, görsel kent belleği oluşturulması, maddi ve maddi olmayan kültür varlıklarının ayrı ayrı ses ve görüntü kayıtlarının alınması, bu konuda faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapılarak çalışmanın yaygınlaştırılması??

  Güzel değil mi?

  Şimdilik A.İ.B.Ü Gölköy kampüsünde yer alacak bu merkez, ileride Bolu merkezde yapılanacakmış. Ben de bu fikirdeyim. Eğer merkez ?şehir içinde? olursa halkla iletişim, etkileşim daha hızlı ve verimli olacaktır. İnsanlar ellerindeki malzemeleri merkeze daha kolay ulaştırabilecektir. Ayrıca meraklılar çeşitli etkinliklere daha kolay katılabilecektir. Onun için şimdiden Bolu merkezde amaca uygun bir bina bulunmalı/yapılmalıdır. Bu binada ?arşiv, kütüphane ve araştırma merkezi? üniteleri yanında, içinde maddi unsurların sergilendiği bir ?Bolu Kent Müzesi? de kurulabilir. Halen yurdumuzda birçok şehrin yapmaya çalıştığı bu tip müzelerin eğitim, kültürel ve turistik bakımdan Bolu'ya katkısının büyük olacağı unutulmamalıdır.

  Merkezin ismi konusunda da daha kapsayıcı olduğu için ben de ?Bolu Araştırmaları Merkezi?nin daha uygun olduğunu düşünüyorum.

  Sözün özüne gelince?

  Bolu Halk Kültürü Araştırmaları Merkezi bana göre Bolu'nun bugüne kadar ki ?en önemli? kültür projesidir. Bu proje ile Bolu zaman içinde her yönüyle adeta yeniden ?keşfedilecek?, kültürümüz ?kayıt altına? alınacak ve gelecek nesillere ?aktarılacaktır?. Onun için her Bolulu, her kurum bu projeye elinden gelen desteği vermelidir. Eğer bu işe özel idare, belediye, İzzet Baysal Vakfı da tam sahip çıkarsa Bolu merkezde Türkiye?nin ?en iyi? bir kent araştırma merkezini niçin yapmayalım?

  Ben konuyla ilgili çalışmalara hemen başlayalım diyorum?

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Rüyaları gerçekleştirmenin en iyi yolu uyanmaktır.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak