Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Futbol tarihimizden bir sayfa; BOLU İDMAN YURDU...

M. Nevzat Özdemir

  17 Ağustos 2009

    Bu hafta sonu maçlar başlıyor. İlk maçımız Türkiye´nin köklü kulüplerinden Mersin İdman Yurdu ile...

  Mersin İdman Yurdu da bizim gibi Süper Lig´in eski takımlarındandı... Defalarca düştü/çıktı... Boluspor´un da birçok kez rakibi oldu geçmişte... 25 yıldır da süper lig özlemi ile tutuşuyor Mersin İdman Yurdu... Bu yıl bizim eski Hocamızla da özlemlerini gidermek istiyorlar...

  İdman Yurtları, İdman Ocakları Türk futbol ve spor tarihinde önemli yer teşkil ederler ve çok eski kulüplerdir. Mersin İdman Yurdu 1925, Tarsus İdman Yurdu 1923 yılında kurulmuşlardır. İdman yurtları Türk gençliğinin fizik ve moral kabiliyetlerini milli ve inkılapçı amaca yöneltmek, yurt müdafaası için beden terbiyesinin önemli olduğunu düşünen Cumhuriyetin kurucu felsefesi ışığı altında şekillenmiş kulüplerdir. O devirlerde birçok yerde İdman Yurdu Spor kulübü vardır.

  İşte bunlardan biri de Bolu´dadır.

  "Bolu İdman Yurdu" diye bir futbol kulübünden kaçımızın haber vardır?.

  Bolu İdman Yurdu Gençlik futbol takımı da aynen Mersin ve Tarsus İdman Yurdu gibi Cumhuriyetimizin ilk yıllarında kurulmuştur. Şehrimizin ileri gelenleri bu kulübün azalarıdır.

  Günümüzün en popüler spor dalı haline gelen futbol eskiden beri Bolu´da da çok ilgi görmüştür. Ben en eski 1916 yılına ait bir maç kaydı bulabildim. Buradan yola çıkarak bile İstanbul´da 18.yüzyılın sonlarında 19. yüzyılın başlarında oynanmaya başlayan futbolun kısa zamanda Bolu´ya geldiğini söyleyebiliriz.

  Bolu´da futbol, Cumhuriyetin ilk yıllarında da ilgi çeken bir spor dalı olarak görülüyor. O7.07.2008 tarihli yazımda; 1926 yılında Hisar Mektebi ile Sanayi Mektebi arasındaki bir maçı detaylarıyla anlatmıştım.(Bknz Arşiv) Son olarak aynı döneme ait Bolu İdman Yurdu Kulübüne ait fotoğraflar da ortaya çıkınca futbol geçmişimizle ilgili yeni bir sayfa daha açılmış oldu.

  Evet... Değerli futbol severler...

  Bolu İdman Yurdu Gençlik takımı ile başlayan bu süreç 1946 yılında Bolu Gençliğe dönüştü... "Bolu Gençlik Spor Kulubü" uzun yıllar amatör kulüp olarak futbola hizmet etti ve Bolu´yu temsil etti.. 1954 yılı ise "Abantspor" takımının ortaya çıkış senesi....

  Daha sonraları bu iki kulübün 1965 Aralık ayında birleşmesi ile de "BOLUSPOR" kurulmuş oldu..

  Kuruluş deyince...

  Geçenlerde mahalle komşumuz, abimiz Ayhan Tüzün ile Boluspor´un kuruluş günleriyle ilgili güzel bir sohbet  yaptık. Kendisi o günleri yaşamış ve de Boluspor´un kuruluşunda büyük emeği geçmiş birisidir. Elinde Boluspor´la ilgili çok geniş bir arşiv vardır. Ayhan Abimiz inşaalah bu arşivden en kısa zamanda bir kitap ortaya çıkarır. Aslında bu tür belgesel çalışmalar Boluspor Kulübü'ne, Bolu´ya karşı bir borç olduğu kadar "kent kültürü", "kent belleği" için de çok önemlidir. Zira futbol da bizim hayatımızın, kültürümüzün, artık bir parçası, bir öğesi olmuştur...

  Bu hafta Bolu´nun futbol geçmişine doğru bir yolculuk yaptık değerli okuyucularım...

  Son söz olarak...

  Kavgasız, gürültüsüz, şaibesiz temiz bir sezon ve Boluspor´a başarılar diliyorum...

  *    *  *

  FOTOĞRAFLAR; Bolu İdman Yurdu Gençlik Takımı, Yöneticileri ve o yıllarda yapılan bir maçta seyirciler.( Hanım seyircilerin çokluğuna dikkat!..)

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Dünyanın her tarafından öğretmenler insan topluluğunun en fedakâr ve muhterem unsurlarıdır

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak Bolu Yerlikaya Turizm