Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Kuru fasulyeye talim...?

Dumlu Demircioğlu

  25 Nisan 2017


        KURU FASULYEYE TALİM...?
         Muhterem okuyucularım, yaşı 45-50 den yukarı olanlar gayet iyi bilirler ki, askerlik yaptıklarında KARAVANADA haftanın en az 5 günü kuru fasulye olurdu ve yanında da ekseriya bulgur pilavı çıkardı.
        NEDEN: Çünkü kuru fasulyede yüzde 16 protein bulunur. Protein bir vücut için mutlaka olması gereken bir önemli besin kaynağıdır. Genç vücutların, o yiğit kahraman TÜRK ASKERİNİN beslenmesi şarttır.
         Ya şimdi: üzülmeyelim de ne yapalım... Askerimize proteinden zengin hiçbir besin maddesi veremiyoruz. Uydur kaydır karavanalar ile yetiniyoruz. Bırakalım askerlerimizi de, çocuklarımıza ve diğer gençlerimize bile kimyasal pizzalar, hamburgerler yediriyoruz, yanında da mutlaka kolalı içecekleri salık veriyoruz, yazık ki ne yazık.....?
         Son haftaların en önemli haberi Kuru fasulye, kırmızı biber ve sarımsak. Bu üçlü yıllık enflasyonu bile yukarılara çekmiş. Çünkü pahalı, bulunmuyor.... Niçin; ÜRETİCİSİ YOK- KALMADI- ŞEHİRLERE GÖÇ ETTİLER. Domatesin cenaze namazı kılınmıştı, şimdi sıra diğerlerinde.
          Senelerden beri bu sütunlarda haykırıyoruz, ağlıyoruz. NEDEN...? Memleketimizde ki TARIMI VE HAYVANCILIĞI BİTİRDİNİZ diye.. Üretici kalmadı, yetiştiricinin malını desteklemediniz, adeta tarımı elinizin tersi ile bir tarafa itip, habire sanayiyi koruyup kolladınız.
         Ağladık durduk... Dedik ki sanayi tek başına olamaz, mutlaka TARIMA DAYALI SANAYİ teşvik edilmelidir ve uygulanmalıdır. Siz ne yaptınız... Köyleri mahalle yaparak Belediyeler kanununa tabii tuttunuz ve benim can köylümü şehirlere göç ettirmek suretiyle üretimi bitirdiniz. Ve peşinden de sıkıntı çekilen tarım ürünlerinin fiyatını güya düşürmek içinde yabancı ülkelerden ithalat yoluna gittiniz. Büsbütün yanlış yaptınız ve halende ithal tarım ürünlerinden vergileri kısarak, kolaylıklar sağlayarak belli başlı şirketleri veya kişileri zeginleştirip, üreticiyi (kaldıysa-biraz var) iyice mahvediyorsunuz.
         Hiç bir tarımsal ürün ve hayvansal canlı ve gıdaları ithal etmekle, ne fiyatlar düşer nede ihtiyaçlar giderlir. Bugün kuru fasulye 10 lira ise, kırmızı biber 12 lira ise, yarın daha da pahalanacaktır.

          Derhal BÜYÜK ŞEHİR YASASI iptal edilmelidir. Şehirlere göçü önleyecek tedbirler alınmalıdır. Tarım arazileri asla ve asla iskana açılamaz, bu yasa hemen iptal edilmelidir. Çayırlar-Mer'alar otlaklar, tarlalar BETONLAŞTIRILAMAZ, Ormanlarımız santimine kadar korunmalıdır, yeşil alanlarımız, ağaçlarımız, bağ-bahçelerimiz ve mutlaka SULARIMIZ korunmalıdır. Gidin nerede sanayi tesisi kuracaksanız kurun, benim yeşil ANADOLUMA asla ters bir adım atmayın. Bizi Afrika ülkelerine muhtaç etmeyin, vazgeçin ithalattan... Üretimi sağlayacak tedbirleri hemen alın. Köylüyü köyüne yerleştirin. MİLLİ EKONOMİNİN TEMELİ ZİRATTIR diyen ATATÜRK'ÜMÜZÜ DE ASLA UNUTMAYIN.
                                                    Dumlu DEMİRCİOĞLU

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Çalışmak, neşeli olmak, çeneyi sıkı tutmak, işte sana başarı.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak